Na ministerstve obrany sa zjavne držia hesla, že nikdy nie je tak zle, aby neboli peniaze na pochybné obchody. Jeho úradníci tak mohli pred Vianocami podpísať pozoruhodnú zmluvu na nákup dvoch českých dopravných lietadiel L-410.

Ako zistil denník SME, ministerstvo sa snažilo utajiť nákup tým, že ho v zmluve označilo ako „modernizáciu“. Tá spočíva v tom, že s českým výrobcom lietadiel, spoločnosťou Aircraft Industries (niekdajší Let Kunovice) vymení dve staršie lietadlá za dve nové. A doplatí mu necelých 12 miliónov eur vrátane DPH.

Samotný doplatok je pomerne veľkorysý – napríklad ruské ministerstvo obrany si pred rokom chcelo za podobnú cenu objednať hneď tri takéto lietadlá a to ani neprihadzovalo žiadne staré.

Rezort ministra Martina Glváča sa však vôbec pri tomto nákupe správal veľkoryso. Nevadilo mu ani to, že si lietadlá nekúpi priamo od výrobcu, ale od malej slovenskej firmy Manipul s. r. o. Tá podľa denníka SME sídli v jednom z bratislavských rodinných domov, ktorý slúži ako zubná ambulancia.

Ministerstvo obrany nás upokojilo tvrdením, že nákupom cez tohto prostredníka sa cena nijak nezvýšila. Tým nám vlastne prezradilo, že Manipul s. r. o. pracuje zadarmo a neúčtuje si žiadne marže.

Takáto ústretová firma sa dnes hneď tak nevidí, preto sa na ňu bližšie pozrime.

Hoci firma Manipul nemá ani vlastné webové stránky, veľmi dobre ju už poznajú na Úrade pre investície a akvizície, ktorý spadá pod ministerstvo obrany. Na vládnom portáli zmluvy.gov.sk sa môžeme dozvedieť, že ministerstvo si túto eseročku všímalo už behom prvej Ficovej vlády. V období 2007 až 2010 s ňou uzavrelo minimálne štrnásť obchodných prípadov. Všetky sa týkali prác na lietadlách L-410, či už šlo o servis, generálne opravy alebo dodávky náhradných diel.

Podľa dokumentov, ktoré sú na portáli zverejnené, bola súhrnná cena týchto zákaziek minimálne 4 milióny eur.

Pravdou je, že citovaný portál zhromažďuje len zmluvy novšieho dáta a tak nemôžeme z neho zistiť, či sa armáda náhodou neobracala na Manipul i niekedy v ďalekej minulosti pred nástupom Smeru. Pokiaľ si ale ďalej prezrieme i nový Centrálny register zmlúv, dozvieme sa, že v dobe Radičovej vlády štát služby Manipulu nepotreboval.

Firme sa začalo znovu dariť až po nástupe druhého Ficovho kabinetu – okrem spomínaného nákupu lietadiel L-410 získala za rok 2012 celkovo sedem zákaziek za ďalších zhruba 1,8 milióna eur. Zaujímavé na tomto období je, že neznáma firma zo zubnej ambulancie už armáde nepomáha len s lietadlami L-410, ale začala sa podieľať i na lukratívnych dodávkach náhradných dielov pre vrtuľníky MI-17. Prevádzkovanie týchto ruských strojov je mimochodom oblasť, o ktorú sa zvykla zaujímať napríklad i firma Willing a. s., za ktorou stojí údajný sponzor Smeru Miroslav Výboh.

Ministerstvo obrany pri vysvetľovaní nákupu lietadiel argumentovalo tým, že spoločnosť Manipul je výhradným zástupcom českého Aircraft Industries pre tunajší trh a preto s ňou jednoducho obchodovať musí.  Je to samozrejme nezmysel. Ministerstvo je v pozícii toho, kto platí a preto by nemalo mať problém vyjednať si, s kým bude obchodovať. Nehladiac na to, že pre vojakov je oveľa praktickejšie mať obchodný vzťah priamo s výrobcom, aby prevádzku a opravy lietadiel nemuseli riešiť cez tretie strany.

Pre úplnosť ale doplním, že model obchodovania cez prostredníkov obľubovalo dlhé roky české ministerstvo obrany. Až do nástupu súčasnej Nečasovej vlády týmto spôsobom uskutočňovalo mnohomilionové zákazky na obrnené vozidlá, transportné lietadlá, protilietadlové strely či záchranárske vrtuľníky. Medzi obchodnými firmami, cez ktoré tieto nákupy prebiehali, vyčnievala predovšetkým spoločnosť Omnipol i so svojimi väzbami na niektorých vplyvných politikov.

Takáto forma nákupu má pritom jeden zásadný rys: nie je možné zistiť, aká je skutočná cena kupovaného tovaru. Verejnosť sa totiž dozvie vždy len cenu, ktorú štát zaplatí prostredníkovi ale už netuší, aká bola cena u samotného výrobcu. A rovnako tak môže len špekulovať, kde peniaze z tohto rozdielu nakoniec skončili.

Premiér Robert Fico už verejne sľúbil, že si sporný nákup lietadiel L-410 nechá preveriť. Ako prvé by sa mohol spýtať svojich mecenášov, či niektorý z nich náhodou nevyužíva bieleho koňa menom Manipul.