Ak bývate v Bratislave, veľmi pravdepodobná odpoveď na obe otázky je, že ani nie.

Nijako inak sa totiž nedá vysvetliť, že tak naozaj vyzerá. 

A ako vlastne vyzerá?

Keď sa poobzeráte, bez problémov si to všimnete.

Ešte ľahšie si to všimnete, keď sa vrátite z nejakého európskeho mesta, ktoré si zakladá na turistickom ruchu, a nemusí byť zrovna švajčiarske.

Spomedzi vecí, čo vám takto udrú do očí, sú najznámejšie diery na cestách a chodníkoch, keďže sú občas aj medializované. Prinajmenšom rovnaký dopad na stav a vzhľad vašej ulice však má aj záľaha bilbordov, bigbordov, pútačov, plachiet, tabúľ a iných reklamných plôch rôznorodého charakteru, kvality, veku a technického stavu.

Ďalej vás isto zaujme množstvo áut parkujúcich na trávnikoch, odstavných plochách, ktoré sú deravé a popraskané približne rovnako, ako už spominané cesty a chodníky, na ktorých autá parkujú tiež.

Poradie, v akom si veci budete všímať, sa môže samozrejme meniť, ale keď si to už všímať začnete, zaujme vás aj graffiti veľmi nízkej úrovne na prekvapivo veľkých častiach fasád domov a už menej prekvapivo aj na provizórnom oplotení rôznych areálov, o ktoré sa ich majiteľ nestará. Tých je v Bratislave (prekvapivo) dosť. 

Bez výnimky prestarnuté telegrafné stĺpy s telefónnym vedením, ktoré už roky nikto nepoužíva, z chodníkov a trávnikov trčiace a zväčša poničené šachty rôznych podzemných rozvodov, rôzne korodujúce káble, stĺpiky a stĺpy, ktoré už dávno ničomu neslúžia, trčiace z chodníkov, trávnikov a fasád.

Obrovské množstvo špakov, obalov od cigariet, sladkostí a rýchleho občerstvenia, plastových tašiek a fliaš, letákov atď. Zničené, preplnené alebo chýbajúce smetné koše.

Pokračovať sa dá ešte dlho, ale myslím, že už môžeme prejsť k tomu, prečo by vás to vlastne malo zaujímať. 

No pretože je to VAŠA ulica!

Môžete síce namietať, že vaša ulica tak nevyzerá, ale ak bývate v Bratislave, tak vyzerá. Ja v Bratislave bývam dlho a nepoznám žiadnu ulicu, kde by aspoň dva z uvedených nešvárov neboli do očí bijúce, a to sa týka aj naozaj luxusných štvrtí.

Okrem toho by vás to malo zaujímať aj preto, lebo to dosť úzko súvisí s kvalitou vášho života. Ak totiž pravidelne trávite istý čas v prostredí, ktoré je prepytujem hnusné, vaše naleštené auto a trendy oblečko to úplne nespravia. 

Vaša ulica teda síce nie je úplne to isté ako váš byt, ale aj tak je vaša, a chtiac nechtiac na nej prinajmenšom cestou z domu a domov strávite času dosť.

Keď sa to trochu zjednoduší, v princípe sa to od toho bytu vlastne zasa až tak veľmi nelíši. U seba sa tiež nestaráte úplne o všetko a niektoré veci sú otázkou dohody so susedmi alebo správcom. No a keď vám niekto počmára vchodové dvere, tak za tým správcom asi pôjdete. 

Takže už len zostáva zistiť, kto je váš správca. 

No predsa ten, na kom ste sa so svojimi susedmi organizovane dohodli, čiže váš poslanec. Veď presne na to ste ho volili, aby za vás (a vašich susedov) obhajoval vaše záujmy vo vašej mestskej časti. 

Za svojím poslancom totiž chodievajú s takýmito vecami ľudia v tých mestách, v ktorých sa dá urobiť dovolenková fotografia bez toho, aby ju niečo z vyššieuvedeného znehodnotilo. 

Ja som za svojím bol, a akú takú snahu prejavil. Zatiaľ nič moc, ale určite by sa to zlepšilo, keby si na svojich asertívnych voličov zvykol.