Malí chlapci hrávajú futbal v parku či na lúke za dedinou a chcú byť hviezdy. Niektorí veľkí chlapci sa stanú hviezdami v hre na finančných trhoch. Vášeň pre futbal ich však neopúšťa. Ako ovplyvňuje futbal finančné trhy skúmali kolegovia z ECB Michael Ehrmann a David-Jan Jansen.

Predstava finančného trhu ako racionálne a okamžite fungujúceho mechanizmu, ktorý všetky novinky zohľadní do cien aktív, sa už ani v prváckych učebniciach nezaobíde bez mnohých varovaní a výnimiek. To, že aj futbal zhoršuje cenotvorbu na akciových trhoch nám však možno bude sympatickejšie, než iné neduhy investorov a dílerov.

Podľa Ehrmanna a Jansena sa počas futbalového zápasu národného tímu na majstrovstvách sveta znížilo obchodovanie na národnej akciovej burze o polovicu. Konkrétne množstvo obchodov kleslo o 45% a ich objem o 55% (čiže priemerný obchod počas futbalového zápasu je menší, než zvyčajne). Ak padol gól, obchodovanie pokleslo o ďalších 5% – bez ohľadu na to, či národný tím gól dal alebo dostal. To, že prebiehajúci zápas odvádza pozornosť dílerov, dokazuje aj zníženie korelácie medzi národným a medzinárodným akciovým trhom o 20-40% počas hry (inak povedané, globálne informácie, ktoré medzinárodné trhy zapracujú, sa na národnom trhu počas futbalového zápasu z veľkej časti ignorujú a tým dochádza k čiastočnému oddeleniu vývoja na národnom od medzinárodného trhu). Na rozdiel od futbalu, počas obednej prestávky k takémuto oddeleniu nedochádza. Zjavne díleri počas obeda, aj keď sami aktívne neobchodujú, pozornejšie sledujú burzové informácie, než počas hry na majstrovstvách.

Futbal najviac ovplyvňuje obchodovanie v Čile a Argentíne, nadpriemerný pokles je aj v Brazílii, Nemecku a Mexiku. Naopak, relatívne malý vplyv spomedzi 15 sledovaných krajín pozorovali v Dánsku, Taliansku, Anglicku a Švajčiarsku. Zaujímavé je, že USA má dílerov skoro presne na priemere, hoci vo všeobecnosti je tam futbal na rozdiel od Južnej Ameriky či Európy menej populárny.

Pri pohľade na tieto výsledky mi napadajú tri otázky. Je takéto správanie trhov racionálne? Dá sa na tom zarobiť? Dá sa to využiť pre hospodársku politiku?

Racionálne to určite nie je v zmysle, že trhy okamžite spracúvajú všetky dostupné informácie a upravujú podľa nich ceny. Viem si však predstaviť, že znížený objem obchodovania je racionálny z hľadiska jednotlivých dílerov a investorov. Predsa len, čas je drahý a sústrediť sa na nejakú činnosť je tiež náročné. Preto sa neobchoduje 24 hodín denne, ale len v pracovnej dobe. Je dobre známe, že v piatok sa obchoduje menej. Ak viem, že v nejakú dobu je obchodná aktivita slabá, možno si radšej počkám, až sa trh rozbehne. Keďže časy, v ktorých sa hrajú na majstrovstvách zápasy, sú vopred známe, aj investori, ktorých futbal nezaujíma, môžu racionálne načasovať svoje obchody pred a po zápasoch.

Dá sa na tom zarobiť? Zdá sa, že ani moc nie. Počas zápasov klesá aktivita a vzrastá volatilita na trhu, takže je to vo všeobecnosti skôr nepriaznivá doba na obchody. Istá šanca by mohla byť v tom, že počas zápasov sa na národné trhy slabšie prenášajú informácie z medzinárodného prostredia. Takže by bolo možné odhadnúť, kam sa národný trh pohne, až sa skončí zaujatie futbalom, a pokúsiť sa predbehnúť trh. Problém je, že takáto snaha môže trh v čase nízkej aktivity rozkývať a nepodarí sa z neho nič vyťažiť. Kto má dobré nápady ako na to, môže ich vyskúšať už o 5 mesiacov počas olympiády.

Na súčasnom stave zarábajú asi najmä díleri – aj počas pracovnej doby zjavne môžu pozerať futbal. Ich zamestnávatelia môžu strácať na nižších poplatkoch a províziách za obchodovanie, hoci to sa snáď doženie inokedy. Budúci díleri s túžbou pracovať na Wall Street by si mali radšej obľúbiť náš futbal, než ten americký, ak chcú zapadnúť medzi kolegov.

A čo môže spraviť hospodárska politika? Ak chceme mať akciový trh bez zbytočných výkyvov, tak sa snažme organizovať majstrovstvá vo futbale v Európe, aby sa hralo večer, keď už sú naše trhy zavreté. Ak by sme chceli naopak trhy trochu rozhýbať – resp. oddeliť vývoj na našom trhu od globálnych vplyvov – tak existujú aj lacnejšie spôsoby ako odpútať pozornosť investorov a dílerov, než organizovať pre nich futbalové majstrovstvá. Pravidelné kontroly hygienikov či úradu práce, či sú stoličky v správnom uhle k počítačom a či je osvetlenie dostatočné, by mohli s objemom obchodov narobiť divy ... ☺

P.S. Aj iné odrody ekonómov ako díleri (či výskumníci v ECB) majú vášeň pre futbal, čo dokazuje aj dlhý zoznam respondentov v analýze Gabriela Machlicu a Mateja Šiškoviča „Ak v Afrike nasneží, budeme majstri sveta.

Ak sa Vám tento článok páčil, môžete ho podporiť aj na

Veľké a malé hry

Zdroj: pošli na vybrali.sme.sk