Viacerí ekonómovia, bankári, analytici a stratégovia upozorňujú na nafukujúcu sa bublinu, ktorá môže prasknúť. O riziku príchodu novej vlny krízy som začal hovoriť už začiatkom minulého roka, keď ECB ohlásila, že bude pumpovať do eurozóny 60 mld. eur mesačne cez nákupy štátnych dlhopisov a iných aktív.

Prvou fázou krízy totiž býva umelý hospodársky rast, spôsobený silným a neprirodzeným finančným impulzom, napríklad zväčšením množstva peňazí v obehu. To zníži úrokové miery, spôsobí pokles úspor, rast spotreby a investícií. Keď finančný boom doznie, vzrastú úrokové miery, klesne spotreba a mnohé investície sa prejavia ako nerentabilné. Následne dochádza k recesii, ktorá je nevyhnutnou cestou od bubliny k realite. Problémom je finančný boom na začiatku, ktorý zmenil štruktúru spotreby a investícií na dlhodobo neudržateľnú. Mimochodom za danú teóriu bola pred 40 rokmi udelená Nobelova cena za ekonómiu.

V súčasnosti sme vo fáze číslo jedna, zažívame umelý finančný boom. Stačí si zapnúť televízor a vyskočia na vás reklamy na lacné pôžičky, ešte lacnejšie hypotéky a život na štýl „dopraj si všetko a hneď“. Úroky na úrovni 1,5% skutočne fungujú a v raste úverov na nehnuteľnosti si Slovensko s vysokým náskokom udržuje prvé miesto spomedzi štátov EÚ. Národná banka Slovenska (NBS)  síce vydala prísnejšie regulácie, účinnejšie by však bolo pôsobiť na pôde ECB, aby skončila s masívnym pumpovaním peňazí.

Súčasný stav je ako keby ECB posielala ľudí korčuľovať sa na veľmi tenký ľad s tým, že pohyb je zdravý a NBS pre istotu obmedzovala váhu korčuľujúcich sa. Na klzisko však pribúda čoraz viac ľudí a je len otázkou času, kedy sa ľad pod niekým prelomí a to spustí reťazovú reakciu. Na Slovensku to je o to horšie, že kým v iných krajinách majú dlhy najmä bohatšie domácnosti, tak u nás skôr ľudia s priemernými a podpriemernými príjmami. Ešte stále je možné zastaviť príchod mohutnej krízy. Zodpovední to však zjavne nechcú, lebo by to znamenalo zastavenie umelého rastu, na ktorom sa dobre zarábajú politické body. Veď ten tenký ľad snáď do budúcich volieb vydrží...