Len nedávno médiá informovali o tom, že Slovensko už nebude ignorovať ekonomické aktivity gigantov ako sú Uber, Booking.com alebo AirBnB. A už je tu ďalšia správa o novom systéme zdaňovania nadnárodných korporácií. Tentokrát ide o Google a Facebook.

Keď nad tým začnete premýšľať, možno vám najprv nenapadne, akú ekonomickú aktivitu Google a Facebook na Slovensku vykonávajú. Využívate ich predsa zadarmo, nie? Zadarmo surfujete, vyhľadávate, chatujete. Je tu však jeden aspekt týchto platforiem. Nemôžem ho nazvať neviditeľným, pretože je viditeľný až moc. Občas si to však ani neuvedomujeme. Reklamy.

Únia chce zdaňovať gigantov. A to je dobre.

Denne vidíte na obrazovkách svojich počítačov a displejoch mobilných telefónov 100-ovky reklamných správ. Niektoré už ako reklamy ani nevnímate, sú tak šikovne skryté. Na to, aby tieto reklamy mohli fungovať, investujú spoločnosti a reklamné agentúry podstatné čiastky.

A presne to je ekonomická aktivita, ktorá prebieha potichu, no o to výraznejšie. Marketing sa už niekoľko rokov presúva z klasických médií ako sú televízie, rádiá či print do online prostredia, hoci u nás je tento presun trochu pomalší, než v zahraničí.

Aj stredne veľké firmy investujú do digitálnych reklám tisícové až desaťtisícové ročné rozpočty. Európska únia a spolu s ňou aj Slovensko nevidia z týchto peňazí nič, resp. len veľmi málo.

Ako som sa pred pár mesiacmi vyjadril v Televízii HN (video na konci blogu) o vtedy aktuálnom uvalení sankcií na Apple, nepripadá mi hodnotiť morálnosť konaní iných právnických osôb. Podnikateľ má právo využiť možnosti, ktoré mu legislatíva umožňuje.

Chcem skôr pochváliť Slovensko, že sa pridáva k progresívnym štátom, ktoré sa neboja povedať „nie” ani veľkým a silným korporáciám. Vďaka daniam máme možnosť zlepšovať našu krajinu a ignorovať zdaňovanie tak obrovských ziskov, aké vygenerujú Google s Facebookom, je pre prosperujúci štát nemysliteľné.