Ľudia majú rôzne otázky. A na profesionálnych moderátoroch stanice Fox News je, aby vybrali tie najlepšie, tie, ktoré sú dôležité pre voliča, chod krajiny, porazenie všetkých bezpečnostných hrozieb, zlepšenie ekonomickej situácie, rasovej neznášanlivosti, a všetkých pridružených problémov. Profesionálni moderátori stanice Fox News vybrali túto: “Dostal niekto z kandidátov príkaz od Boha o tom, s čím by sa v úrade mali popasovať najskôr?“ Na jednej z liberálne orientovaných stránok túto otázku (správe) parafrázovali: „Počujete hlasy? Čo vám hovoria?“ A to bol najsvetlejší moment celej debaty.

Republikáni sa chceli poučiť a mať menej debát ako v roku 2012. Škoda, že to poučenie nepreniesli aj na počet kandidátov. Štvrtková debata bola rozdelená na dve časti. V tej prvej boli outsideri. Sedem posledných ľudí v prieskumoch. Niektorí z nich majú v prieskume menej ako jedno percento. Aj keď sa tak netvárili. Tá druhá bola v hlavnom vysielacom čase a stretli sa v nej desiati kandidáti, ktorí si viedli v prieskumoch najlepšie. Niektorí z nich majú v prieskume menej ako dve percentá. Aj keď to tiež nedávali najavo. Počet kandidátov je a bude kameňom úrazu celej tejto loveckej sezóny. Ak odrátame reklamy, vstupy moderátorov, prestrelky medzi kandidátmi a potlesky, vychádza na každého kandidáta v priemere 6-7 minút čistého času (Trump rozprával asi 9 minút, Paul 5). Takže kandidáti musia do 30 sekúnd zahrnúť nápady a nástroje ako zlepšiť ekonomiku, zničiť terorizmus.

Trump je celebritou týchto volieb. Tento bohatý pán má jednoznačne najviac popularity, tzv. name recognition má takmer na úrovni 100% (guvernéri Kasich a Gilmore si len povzdychnú), dostáva sa mu najviac mediálnej pozornosti, a všetci politickí komentátori sa chtiac-nechtiac v posledných týždňoch pýtali tú istú otázku: Čo povie Trump? Čo spraví Trump? Povie o všetkých Mexičanoch, že sú násilníci a drogoví díleri? Nie, to už povedal. Povie, že prehrávame s Čínou, Japonskom, a Mexikom aj keď nikto nemá predstavu, čo za hru vlastne hráme? Nie, to už povedal. On povie niečo bombastické, niečo super, niečo čo všetkých položí na kolená.

Trump, žiaľ, nepovedal nič. Ako jediný na pódiu priznal, že nevylučuje kandidatúru aj ako nezávislý. Všetci ostatní ostali mlčať ako voš pod chrastou, lebo potrebujú od strany peniaze. Trump nepotrebuje nič od nikoho. On si kúpi všetkých. Ako Bohuš v Dedictví. „Povedal som Hillary, aby mi prišla na svadbu, a ona prišla, lebo musela.“ Super. Okrem toho však nič, žiaden plán, konkrétne kroky, stratégia, vízia.

Na druhej strane Marco Rubio, mladík z Floridy sa držal najlepšie zo všetkých. Až na pár konzervatívnych výstrelkov, zbytočných vtipov, a opäť veľmi vyschnutých úst, Rubio získal späť svoje mojo a vyzerá to, že dosť na dlho. Bol silný v ekonomických otázkach a imigrácií. Predniesol kroky, ktoré boli prekvapivo zrozumiteľné. Jeho súputník z Floridy, brat a syn dvoch prezidentov Jeb Bush je síce zvoliteľný, ale kým si nezaobstará nové okuliare, tak bude nepozerateľný.

Z historického hľadiska neznamenala debata v Ohio nič. Kandidáti budú mať ešte veľa príležitostí na prípadne vylepšenie či zhoršenie si svojej reputácie. Ak sa však chce človek dozvedieť niečo skutočné o kandidátoch, bude si musieť počkať na iný formát alebo nižší počet kandidátov.

Dušan Fischer (analytik SFPA)