Prvou záhadou je, ako dokázala vláda tento rok prejesť oveľa viac ako plánovala. Vláda nielenže prejedla 300 miliónovú rezervu, ale ešte aj ďalších vyše 400 miliónov eur z neočakávaných daňových príjmov. A napriek tomu, že mala vyše 700 miliónov eur do plusu, tak smeruje k väčšiemu mínusu ako pôvodne plánovala. Ešte pred rokom nás minister financií ubezpečoval, že smerujeme k vyrovnanému rozpočtu v roku 2017. Napriek lepšiemu ako očakávanému vývoju sa to posúva na rok 2018 a podľa Európskej komisie sa to ani vtedy nepodarí. Keď nás teda vláda zavádzala minulý rok, ako sa jej dá veriť tento rok?

Druhou záhadou je, prečo vláda nechce znížiť ľuďom dane. Ekonomike sa totiž vďaka zahraničiu darí, príjmy štátu prevýšili očakávania a vznikol priestor na zníženie daní. Pýtam sa preto ľavicovej vlády:

  • Je fér, keď zamestnanec dostane namiesto 1000 eur len necelých 600, pretože mu štát predtým zobral vyše 400 eur, ktoré mohli byť jeho?
  • Je fér, keď si dôchodca potrebuje privyrobiť k nízkemu dôchodku a dostane namiesto 300 eur len 200 kvôli tomu, že mu štát predtým zobral 100 eur, ktoré mohli byť jeho?
  • Podobný problém majú aj študenti, ktorí sa snažia zarobiť si na štúdium počas prázdnin. Zo zárobku nad 200 eur im totiž štát zoberie každé štvrté euro, ktoré mohlo byť ich.
  • Nehovoriac o živnostníkoch, ktorým za posledné roky niekoľko krát výrazne zvýšili odvody.
  • Zahraniční investori nás kvôli vysokej korporátnej dani obchádzajú a tých, čo náhodou prídu, si vláda kupuje cez rôzne stimuly.

Treťou a pre mňa najväčšou záhadou však je, ako môžu niektorí ľudia, pri týchto vysokých daniach na Slovensku, vôbec vyžiť a uživiť svoje rodiny. Tým by sa mala zaoberať vláda. Kvôli týmto prehnane vysokým daniam a odvodom majú mnohí zamestnanci problém zabezpečiť svoju rodinu, seniori si nemôžu dovoliť dôstojnú starobu. Študenti si nevedia zarobiť na štúdium a mnohí živnostníci sú na pokraji krachu. Stále máme veľa okresov, kde si ľudia nevedia nájsť prácu, práve kvôli vysokým daniam. Jednoducho povedané, vysoké dane ničia životnú úroveň ľudí a ich rodín.

Posledný rozpočet tejto vlády je dôkazom, že ľavicová vláda nesplnila svoje predvolebné sľuby o istotách. Namiesto nich sa snaží odvrátiť pozornosť na sociálne balíčky. Tie mali byť akousi čerešničkou na torte. Ja sa však pýtam, kam zmizla torta? K ľuďom sa totiž nedostala. Keďže ľudí čerešnička nezasýti a ani torty nemá rád každý, mala by vláda nechať ľudom viac z ich peňazí, nech si môžu kúpiť to, na čo majú chuť oni a ich rodiny. Ak by ministri tento rok neprejedli 700 miliónov navyše, znížené dane už mohli byť a ľudia sa už mohli mať lepšie teraz.

Ak vás blog zaujal, môžete ho veľmi jednoducho podporiť kliknutím na vybrali.sme.sk a na "hlasuj". Ďakujem.