Dlhé roky som ako organizátor a účastník medzinárodných mládežníckych podujatí, študentských a neskôr učiteľských, či výskumných mobilít neúnavne pozýval hostí z rôznych kútov sveta. Chcel som, aby na vlastnej koži skúsili, čo znamená slovenská pohostinnosť. Napriek mnohým rozpačitým situáciám sa to zvyčajne podarilo a mnohí sa dodnes na Slovensko radi vracajú. O to viac som sa vždy čudoval, prečo my Slováci dávame tak často prednosť dovolenkám v zahraničí, keď vlastnú krajinu mnohí vôbec nepoznajú. Tušil som odpoveď, no pomerne jasné vysvetlenie prišlo až po odskúšaní a porovnaní kvality služieb v krátkom časovom odstupe na vlastnej koži. Pre upresnenie doplním, že pomyselné "testovanie" prebehlo v mesiacoch december a január v Tatrách a Južnom Tirolsku.

  1. Parkovanie

Budem sa snažiť byť maximálne objektívny, takže túto časť by som dal ako 1:1. Až na pár "maličkostí". Aj v Tatrách, aj v Tirolsku som mal skúsenosť s tým, že bolo potrebné zaplatiť za parkovanie pri zjazdovke (zhodou okolností rovnakú sumu 6 €/deň). Rozdiel je však v tom, že zatiaľ, čo Tirolské mesto profitovalo z parkovného samo, u nás išla táto suma do vrecka šikovnému podnikateľovi. Natoľko šikovnému, že mu aktívnu asistenciu robila obecná polícia, ktorá podľa prazvláštneho kľúča, zdôvodneného ubytovanými hosťami či „domácimi“ časť áut púšťala až k zjazdovke, časť odkláňala priamo na „jeho“ parkovisko. To si samozrejme vyslúžilo okamžité napätie od odklonených, ktoré sa skončilo až vulgárnym vystúpením rozhnevaného šoféra a obecného policajta. Lepšie naštartovanie vašej radosti z dobrej lyžovačky ste si ani nemohli predstaviť. Aspoň, že skibus jazdil pomerne frekventovane. Ak ho však v Tatrách na rozdiel od Južného Tirolska nestihnete do 16:10, tak sa pripravte na zaujímavú prechádzku v lyžiarkach a s lyžami na pleci.

  1. Služby strediska

V tejto kategórii bohužiaľ Tatranci ťahajú za výrazne kratší koniec ako Juhotirolčania. Dve okienka na vybavenie v sobotu ráno medzi 8:00 a 9:00, keď je nátlak lyžovania chtivých najväčší, v praxi znamená zdržanie aspoň 15 minút. Nefungujúci odkladací box, ktorý žerie peniaze a nechráni napr. drahý fotoaparát pozvanej priateľky z Portugalska k tomu pridá ďalších 10 minút. Ak si navyše odstojíte radu a po slušnej otázke, či je možné dobiť body, ktoré vám kúpou patria na váš účet, rovnako ako vám to urobili včera v inom stredisku, dostanete strohú odpoveď "choďte vedľa do informačného strediska", tak sa vám radosť z kopca pred vami zase o čosi navyše vytratí. Do toho si miesto pozdravu "pekný dobrý deň", na ktorý ste si tak rýchlo zvykli z Tirolska, vypočujete, ako rázny hlas zriadenca tatranskej lanovky upozorňuje nastupujúcich v duchu "zoberte si to decko, zapnite si to viazanie na snowboarde, posuňte sa viac dopredu" a pod... Poviete si, možno sa len zle vyspal a snáď je takýto nevrlý iba tento. Nakoniec nasadnete na lanovku, na ktorej sa vozili ešte vaši starí rodičia. Niečo ako vyhrievanie, či kryt proti vetru by ste na nej hľadali len márne. Čo na tom, že sa jedná o štandardne jedno z najrozfúkanejších miest na Slovensku. A tiež, že pri cene 33 € na deň by ste očakávali výrazne vyššie tempo modernizácie. Apropo cena. Sezónny denný skipassu stojí v Tirolsku 45 €. Určite by na tomto mieste mohla byť otvorená aj otázka nastavenia cenotvorby tu i tam, vzhľadom na podmienky a vybavenie, ktoré je stredisko schopné lyžiarovi ponúknuť o. i. aj v podobe dĺžky zjazdoviek, či kúpnej sily domáceho obyvateľstva, to by však dostal tento blog celkom inú podobu. 

  1. Služby v stredisku

Bohužiaľ, to "najlepšie" na záver. Ak si porovnáme tatranské a tirolské služby v stredisku, zostávame často veľmi smutní. Keď sa vám totiž v Tirolsku po otázke, odkiaľ ste, pozdravia lámanou slovenčinou a s úsmevom donesú jedálny lístok v slovenčine, tak stratíte reč. Ak však za tú istú a v niektorých prípadoch dokonca vyššiu cenu na Slovensku dostanete napr. studené zemiaky k obedu, či čaj vopred pripravený s cukrom, tak rozmýšľate, v čom je problém. A ak by ste si po poslednej jazde ešte chceli dať čaj, či si odskočiť, tak v najväčšej reštaurácie na zjazdovke na to rýchlo zabudnite. Otváracie hodiny sa totiž končia spoločne s odchodom poslednej lanovky, t. j. 15:30 a ani o minútu dlhšie. A že toalety sú vzhľadom na potrebu vyzliekania viacerých vrstiev oblečenia primalé, sušiaky na ruky buď nefungujú, alebo fungujú zle a voda je podľa nápisu "technická". Nesťažujte sa a buďte radi, že vôbec sú a navyše udržiavané na slovenské pomery v čistote.

Ak k tomu všetkému pripočítame fakt, že do álp idete takmer do konca po súvislej diaľnici, zatiaľ, čo do Tatier z Bratislavy prechádzate aj na naše najfrekventovanejšie, a teda aj najnebezpečnejšie cesty, tak ten počet kilometrov z hlavného mesta navyše už nevnímate ako problém. Jediné, čo vám potom zostáva ako plus minúť svoje peniaze na Slovensku a nie v Tirolsku, je ich drobná úspora na skipasse, ako píšem vyššie. Prípadne ešte zoberiete v úvahu lokálpatriotizmus, ktorý v nás umocňuje krásna slovenská príroda. Bohužiaľ, to častokrát nestačí. A pokiaľ zmena myslenia, že klient má u nás nielen minúť peniaze, ale sa aj s dobrým pocitom vrátiť, problémy popísané v bodoch 1.-3. rýchlo nezmenia, tak to tak ešte na dlho aj zostane. Nepomôže nám ani dokonalá ekonomická diplomacia, ktorú si želáme a ktorá by domáce straty s prirodzeným záujmom poznávať nepoznané nahradila dopytom spoza hraníc. Porovnanie našej konkurencieschopnosti totiž zatiaľ hovorí jasnou rečou.