Netrvalo to dlho a Čína odpovedala na poslednú vlnu ciel, ktoré uvalili Spojené štáty na dovoz čínskych produktov. Ríša stredu oznámila zavedenie taríf na import amerických výrobkov v hodnote 60 miliárd dolárov, ktoré vstúpia do platnosti 24. septembra. Jedná sa pritom o široký rozsah tovarov od potravín až po textílie.

Toto oznámenie prišlo v utorok popoludní. Pritom len deň predtým oznámil Donald Trump zavedenie nových ciel na čínsky import v hodnote 200 miliárd USD, ktoré začnú platiť k rovnakému dátumu. Úvodná colná sadzba bude predstavovať 10 %, pričom od Nového roka sa zvýši až na 25 %. Trump zároveň Čínu varoval, že pokiaľ bude odpovedať uvedením nových ciel (čo sa stalo ani nie 24 hodín po jeho kroku), uvalí Amerika clo na ďalšie produkty v objeme 270 miliárd dolárov.

Čínske clá sú v porovnaní s americkými o dosť nižšie – začínajú na 5 % a končia na 10 % v závislosti od kategórie produktov. Krajina draka navyše komentovala situáciu slovami, že je stále ochotná rokovať o nových obchodných dohodách.

Ak by USA zaviedli aj tretiu vlnu taríf a ciel, efektívne by tak zdanili komplet celý čínsky import, ktorý v minulom roku dosiahol 505 miliárd dolárov. Následne by Trumpovi zostávali v zásobe už len zvyšovania percentuálnej hodnoty cla.

Nové clá a eskalácia obchodnej vojny však prijali trhy veľmi pozitívne. Dôvodom bola „slabá odpoveď“ z Číny, ktorá podľa investorov odpovedala veľmi nedostatočne. Všetky indexy tak po úvodnom prepade išli počas poobedného obchodovania nahor  o pol percenta. Sentiment bol pozitívny, pretože klesaj aj japonský jen, americké dlhopisy a zlato.

Ak trhy „veselo rastú“ po oznámení nových ciel, je otázne, čo by akcie robili, keby sa USA a Čína dohodli, že nakoniec žiadne clá nebudú.

Z vplyvných osobností varoval pred obchodnou vojnou napríklad aj Jack Ma, bývalý šéf čínskeho gigantu Alibaba. Ten tvrdí, že obchodná vojna medzi USA a Čínou môže trvať až 20 rokov a bude mať negatívny dopad na globálnu ekonomiku.

Investori však ignorovali aj jeho varovanie a rastový trend pri amerických akciách môže ďalej nerušene pokračovať.