V doznievajúcom sklamaní z hokejového šampionátu si nezaškodí pripomenúť, že v športe sa stávajú aj väčšie tragédie než vypadnutie v osemfinále. Minulú stredu uplynulo 62 rokov od jedného z najväčších nešťastí v talianskom i svetovom futbale.

Turínsky AC patril v štyridsiatych rokoch 20. storočia k najlepším tímom planéty. Získal päť ligových titulov v rade, neprehral takmer štyri roky. Mužstvu s prezývkou „Grande Torino“ však nebolo súdené v načatej šnúre pokračovať. Pri návrate z priateľského zápasu s Benficou Lisabon ich lietadlo havarovalo. Zahynulo spolu 31 ľudí, osemnásti z nich boli hráči. Väčšina z nich hrala aj za taliansku reprezentáciu, ktorú bolo treba budovať odznova.

Veľký AC Turín skončil 4. mája 1949 o 17,05. Medzi zosnulými bol aj slovenský futbalista Július Schubert, ktorý dres talianskeho šampióna obliekal len necelý polrok, prestúpil do neho z bratislavského Slovana. Nechýbalo veľa a o život mohol prísť aj ďalší hráč so slovenskými koreňmi. Ladislav Kubala, ktorý sa o pár rokov stal hráčskou a neskôr aj trénerskou hviezdou FC Barcelona a španielskej reprezentácie, dostal ponuku odohrať za AC Turín prípravný zápas v Lisabone. Odmietol, pretože mal chorého syna.

AC Turín sa z tragédie prakticky nikdy nespamätal. O desať rokov po nešťastí už hral druhú ligu, ďalší titul získal znova len raz – v roku 1976. Podobnú situáciu zažili viaceré športové kluby, medzi najznámejšie letecké nešťastia patrí mníchovská tragédia Manchestru United z roku 1958. „Glory Man United“ sa vzchopili a znovu vybudovali mužstvo, ktoré získalo domáce trofeje a ako prvý anglický tím aj Pohár európskych majstrov. Futbalové mužstvo Marshall University v Texase stratilo pri leteckom nešťastí celý tím, dnes však už znova patria medzi najúspešnejšie univerzitné futbalové programy v USA.

Nakoniec, po príklady ani nebolo treba chodiť za hranice. Prvý Slovák, ktorý sa stal majstrom sveta v hokeji, Ladislav Troják, zahynul počas preletu na kanálom La Manche. Jeho meno dnes nesie štadión v Košiciach, na ktorom sa koná prvý hokejový šampionát so slovenskou vizitkou.

Prehry patria k športu, ale na rozdiel od smrti dávajú možnosť reparátu. Slovenskí hokejisti ho už v živote párkrát zložili a neúspechy obrátili na triumf. Nielen za to im treba poďakovať. Pohrebné reči si nezaslúžia.