Nová britská premiérka má s tou nemeckou spoločné hádam len to, že obe ženy vedú mocné krajiny západného sveta. To je na hľadanie podobnosti trošku málo. Ako upozornili Elias Groll pre Foreign Affairs, rozdiel nájdeme napríklad v prístupe k činnosti spravodajských služieb. Kým Angela Merkelová vyrastala pod drobnohľadom východonemeckej tajnej služby, a teda ochrana súkromia je pre ňu hodnota na vysokom stupienku priorít, Theresa May sa uplynulých šesť rokov venovala zefektívňovaniu práce spravodajských služieb a je spoluautorkou drakonického zákona Investigatory Powers Bill, ktorý mnohí aktivisti z oblasti ochrany súkromia označujú za „najväčší zásah do súkromia štátom na svete“. Paradoxne tento zákon len vniesol svetlo do praktík, ktoré sa v tieni diali aj doteraz.

Európska vrcholová politika dlho nemala na čele takto kompetentnú osobu. Samozrejme, naprieč Európou nájdeme aj plno kvalifikovaných odborníkov, ale nikto z nich to nedotiahol do premiérskeho kresla. Túto premiérku môžeme Británii len tíško závidieť a Európska únia bude mať pri vyjednávaniach o podmienkach brexitu čo robiť. Theresa May už deklarovala, že s odchodom Británie z EÚ sa nebude ponáhľať. Ale keď príde ten súdny deň, bojím sa, že nám ostanú len oči pre plač, pretože s Britániu odchádza z EÚ aj jedna z najlepších spravodajských služieb na svete a May si je toho dobre vedomá. Ako jedna z mála premiérov v Európe pozná hodnotu spravodajských informácii a ako odborníčka ich nikdy nepodcení. Európska únia tie informácie chce a potrebuje, pretože aj keď je možné predpokladať, že výmena spravodajských informácii bude na nejakej úrovni pokračovať aj po odchode Británie z EÚ, nebude tak kvalitná a tak obsažná. Británia si už totiž bude sama vyberať, v akej oblasti bude spojencom EÚ a v ktorej nie.

Spravodajské informácie nie sú banálna vec hlavne v čase, keď Islamský štát rozširuje pole pôsobnosti. Čítavam veľkohubé vyhlásenia, ako sa Islamskému štátu zmenšujú územia, ako západná koalícia dostáva pod kontrolu stále viac miest. No to neznamená, že samozvaný kalifát prehráva. Islamský štát nikdy nepočítal s tým, že vydrží dlho odolávať západným a ruským vojskám. Zarobiť si na ropných poliach pomohlo, ale ako píšu Jessica Lewis a Christopher Kozak „USA konajú lokálne, Islamský štát myslí globálne“.

Vo väčšine prípadov sa Islamský štát rozhodol skôr odstúpiť než bojovať do posledného dychu – čo značí schopnosť ovládania sa, vojenské kalkulácie, zámer zachovať silu pre budúce operácie.

Islamský štát svoju ideológiu rozširuje čoraz ďalej a získava prívržencov ochotných biť sa za veľkosť pseudoislamu do poslednej kvapky krvi. Islamský štát podkopáva režimy v mnohých moslimských krajinách. Len počas ramadánu došlo k útokom v Istanbule, Dháke, k niekoľkým v Saudskej Arábii a v neposlednom rade neplánovanému v Orlande na Floride. Ľudia v ázijských krajinách sa čoraz viac cítia ohrození, Islamský štát v nich prebúdza pocit, že vláda ich nevie ochrániť a burcuje prevraty a podporuje radikálov kandidujúcich do vysokých funkcii. V neposlednom rade sa snaží rozširovať kalifát aj polarizáciou spoločnosti na moslimov a nemoslimov, čím sú vyvolávané vnútorné konflikty v krajinách, kde vedľa seba nažívali ľudia rôznych vyznaní bez problémov.

Nedávna vlna útokov v Bangladéši, Saudskej Arábii, Turecku, Jordánsku, Egypte a Libanone nebola reakciou na územné straty Islamského štátu, ale znak expanzie.