Chvíľu to možno vyzeralo, že najväčšie škody, ktoré napácha vláda Fica, Mečiara a Slotu, budú nevyužité šance. Teda že nedôjde k deštrukcii masového rozsahu, iba sa zastaví pokrok: nebude odvodový bonus, nižšie dane a vyrovnaný rozpočet.

Tieto chlácholivé predstavy vládli najmä odo dňa, kedy guvernér NBS Ivan Šramko s pravítkom v ruke poučil Fica o dôsledkoch prijatia a neprijatia eura a premiérovi došlo, že to druhé by bolo problém aj pre jeho preferencie. Potom ešte nádeje o pragmatizme živilo formálne zachovanie rovnej dane, prijatie rozpočtu s Miklošovym deficitom a pre niekoho aj zotrvanie Františka Palka a Richarda Sulíka na ministerstve financií.

V zdesení z novej vlády akoby sa čakalo na hocijaké dôvody mierniť pesimizmus a keď tie dôvody prišli, prisudzovala sa im väčšia váha, než si zaslúžili. Posledné 90020 target=blank>vojny Roberta Fica usvedčili z konštruktívnej naivity každého, kto hoci len na chvíľu dúfal, že klamár z presvedčenia, krčmový frajer a zúrivý boxer spolu dokážu vládnuť inak, než katastrofálne.

Samozrejme, od začiatku bolo jasné, že ministri, ktorí by s výnimkou dvoch-troch mohli pokojne sedieť aj v prednovembrovej vláde bez toho, aby menili názory a rétoriku, nemôžu vymyslieť nič, čo by prekračovalo úroveň agendy priemernej európskej vlády. Vopred odsúdené bolo aj výchovné pôsobenie vlády na spoločnosť, zvlášť, keď sa ministrom mohla stať aj taká sekerová autorita, akou je sudca Harabin.

Napriek tomu sa istý čas mohlo zdať, že to Fico dokáže ubalansovať medzi pragmatickými rozhodnutiami a zalievaním voličskej záhradky. So škodami síce veľkými, ale väčšinou nepriamymi. Že to dopadne ako s rovnou daňou: po silných slovách "iba" znesiteľné kompromisy.

Posledné rozhodnutia zabili akýkoľvek optimizmus. Zákaz zisku poisťovniam, zákaz investovania do akcií dôchodkovým firmám, dosadenie člena Smeru do úradu na kontrolu zdravotníkov - to už nie sú kompromisy medzi populizmom a pragmatizmom. Už to nie sú "akože" sociálne riešenia typu DPH na lieky. Fico prestal čokoľvek predstierať a začal dávať na známosť svoju moc, ktorá mu dovoľuje zrealizovať akékoľvek zvrátené predstavy o štáte, spoločnosti a ľuďoch. Škody budú priame a zistia to firmy aj ľudia.

Áno, je to naozaj také zlé, ako to vyzeralo na prvý pohľad. A nezachráni to euro, jedna sadzba dane z príjmov a už vôbec nie Palko alebo Sulík.

pošli na vybrali.sme.sk

Zdroj: pošli na vybrali.sme.sk

pošli do vybrali.sme.sk