Otvárať večerné televízne správy zahraničnou udalosťou sa vo vysielaní verejnoprávnej televízie na Slovensku nenosí. Zato v Nórsku s tým nemajú problém.

Chcel som o tom napísať už skôr, lebo je to zážitok a jedna z prvých výrazných vecí, ktoré som si všimol na vysielaní hlavnej spravodajskej relácie nórskej televízie NRK. Priemerne každý štvrtý deň začínajú večerné správy zahraničnou udalosťou. A vôbec - zahraničné udalosti sú často dominantnou časťou relácie, NRK pokrýva veľmi veľa udalostí napríklad v Afrike a v Rusku.

Z vyše 400 sledovaných dní otvárala relácia Dagsrevyen informovaním o aktualitách zo zahraničia presne stokrát. Na druhej strane,  v slovenskej večernej spravodajskej relácii iba zhruba desatinu „otvárakov“ tvorili udalosti zo zahraničia, pričom veľkú časť z toho tvorili správy z Česka (otrávený alkohol, prezidentské voľby) a z Vatikánu (abdikácia pápeža, voľba nového).

Citlivosť na zahraničné udalosti  zrejme vychádza z akejsi nórskej nátury. Táto krajina, hoci s menším počtom obyvateľov ako Slovensko, si roky buduje imidž krajiny, ktorá podporuje mier, zahraničnú pomoc, rozvoj zaostalých častí sveta a záchranu ľudí i prírody. Nórsko bolo zakladajúcim a veľmi aktívnym členom Spoločnosti národov, neskôr OSN, je jednou z najaktívnejších krajín v politike znižovania emisií skleníkových plynov, je to krajina plná utečencov, prisťahovalcov a krajina, ktorá nemalé peniaze posiela rozvíjajúcim sa krajinám, vrátane Slovenska. Táto rola malej, no nie nedôležitej krajiny, dáva Nórsku sebavedomie a uvedomovanie si, že je súčasťou sveta. Asi preto, pri skladaní večerných správ, nie sú domáce, tobôž nie stranícke, udalosti pravidelne na prvom mieste v scenári.

Za rok otvárala NRK stokrát zahraničnou udalosťou. Napríklad útokom na americký konzulát v Benghází, nepokojmi v Sudáne a Jemene po škandále s filmom Nevinnosť moslimov, záplavami v strednej Európe, škandálom z dopingom L. Armstronga, voľby v USA, vojna v Gaze, streľba v škole v USA, požiar v brazílskom nočnom klube, voľby v Taliansku, smútok Venezuelčanov za H. Chavezom, orkán v USA a následky (5krát) nepokoje v Turecku (turecká jar), Nelson Mandela v nemocnici, H. Rohani favoritom iránskych volieb, Snowden, veľké demonštrácie v Egypte, vlakové nešťastie v Kanade a neskôr aj v Španielsku, Sýrski utečenci, teroristický útok v Nairobi, tragédia utečencov v Lampeduse, atď.

Tu je príklad z 5. júna, keď NRK otvárala informovaním o povodniach v strednej Európe a kde sa v infografike nachádza aj Bratislava. (približne od 01.minúty)

Slovenská televízia otvárala 39-krát zahraničnou udalosťou. Sedemkrát z Vatikánu (NRK len raz, pri abdikácii pápeža), prohibíciou v Česku a prezidentskými voľbami, summitom V4 v Poľsku, ďalej Prepadnutý strop v Plzni, Prasacia chrípka v Poľsku, ekonomické zmeny na Cypre, úmrtie M. Thatcher, búrka v USA, zatýkanie na ÚV ČR, neštastie v španielskom Santiagu a trikrát sa na prvé miesto v správach dostali nepokoje v Egypte a Sýrii.

Samozrejme rozumiem, že slovenská domáca scéna je omnoho turbulentnejšia ako nórska, že slovenskí novinári majú dostatok roboty s politicko-ekonomickými kšeftami, s odborárskymi štrajkami a podobne. Ale je tu vidieť akási preferencia domácich udalostí, nech už sú to zo širšieho uhla akokoľvek nepodstatné správy pre informovanie divákov. Na ich životy a vzdelávanie nemajú akýkoľvek vplyv.

Otravné je, že slovenské televízne spravodajstvo je naďalej posadnuté udalosťami v politických stranách. Otvárať správy informáciou, že Ján Slota už nie je predsedom SNS? Alebo nekonečným príbehom nevymenovania J. Čentéša, keď sú voľby na Ukrajine? Človek by čakal, že už žurnalisti zapracovávajú svoje vedomosti o zahraničnej politike Slovenska aj do svojej práce. Ukrajina a Balkán sú predsa dlhodobo zahraničnopolitickou prioritou Slovenska. A toľko málo spravodajstva z Ukrajiny, Srbska, Čiernej Hory, Slovinska, Macedónska. Je rovnako zaujímavé, že sa za vyše jeden rok nedostala na prvé miesto žiadna poľská alebo maďarská alebo rakúska udalosť, sú to susedné krajiny a tak málo vieme o tom, čo sa v nich deje.

Stranícka politika dostala prím aj v podobe príspevku o odvolávaní ministra Jahnátka nasledovaná snemom NOVA (november 2012), alebo že Minister Richter mal autonehodu, alebo že poslanci chcú sprísniť Rokovací poriadok NRSR. :-)

Najabsurdnejším otváracím príspevkom na RTVS v sledovanom období bol ten zo siedmeho októbra tohto roku: Cena bravčového stúpne. (Naozaj, v čase trhovej ekonomiky môže televízia predpovedať, že ceny stúpnu? Čo ak to vykryjú akcie supermarketov a namiesto bravčového pôjde hore minerálka?)

Nobelova cena mieru je v Nórsku samozrejme ostro sledovaná a silno mediálne pokrytá. Patrí to k národnej histórii, Nórsko sa vtedy stáva centrom pozornosti celého sveta. Je zvláštne, že pre Slovensko je toto celkom málo dôležitá udalosť. Dokonca ani keď v roku 2012 dostala túto cenu Európska únia, nebola to udalosť dňa.

Ešte jedna vec je viditeľne odlišná v Nórsku od Slovenska. Televízne šoty trvajú tri, štyri minúty. Na Slovensku sú omnoho kratšie. V TA3 bol limit maximálne minúta desať. Ani o sekundu navyše.

Nie je to kritika vysielania RTVS, skôr len taká zaujímavosť, postreh, aké, celkom odlišné, prístupy k vysielaniu a radeniu príspevkov existujú v dvoch rôznych krajinách, v dvoch rôznych verejnoprávnych kanáloch. Slovenské televízne správy som nevidel už veľmi dlho, až teraz som ich prebehol v archívoch a som veľmi prekvapený ako sa oproti minulosti zlepšili. Je v nich veľa domácich, regionálnych správ, ktoré už, našťastie, nie sú iba o folkĺórnych slávnostiach a netradičných súťažiach.

Odsledoval som si otváracie šoty RTVS a NRK od 03.09.2012-18.10.2013