Vládnymi firmami mám na mysli tie, ktoré sú napojené na štátny rozpočet. Rôznym spôsobom, často ani nie priamo.
Napríklad takto: Zákazku síce vyhrá nejaká "renomovaná firma". Tá ju ďalej posunie na generálneho subdodávateľa - firmu o ktorej nikto nikdy nepočul (bieleho koňa). Tento biely kôň zakontrahuje všetkých skutočných subdodávateľov. Či dostanú zaplatené, to sa uvidí. Ale "renomovaná firma" má samozrejme všetky záväzky (voči bielemu koňovi) vysporiadané. Toľko odbočka k firmám, ktoré ja nazývam vládne.

Predstavme si ilúziu, že politici takto nezarábajú. Aj tak by bolo zrejmé, že politické špičky tento nešťastný fenomén, biele kone, poznajú. Veď je každodennou realitou podnikania.

Kto je taký, kto dnes reálne podniká, že nemá (resp. nemal) zákazníka firmu, ktorá skončila prepisom na bieleho koňa? Alebo čudným zlučovaním, čo je de facto to isté.

Ale politické špičky sa až donedávna tvárili, že nič také neexistuje. Mlčali. Nikdy som nepočul plamennú reč politika o tom, ako treba legislatívne vyriešiť tento nešvar. Nebudem riešiť prečo. Vieme prečo to mnohým politikom nevadí, naopak vyhovuje.

Snáď prvý raz som od politikov o bielych koňoch počul v predvolebnej prestrelke. Biely kôň sem, biely kôň tam. Hádam by sa aj dalo povedať, že náš parlament sa podobá špičkovej stajni, plnej bielych koní.

Ale keď už sme pri tom, napadá ma otázka?

Prečo keď politici vedia o bielych koňoch a cez bilbordy vykrikujú, koľko kto robí daňové podvody? Prečo s tým niečo neurobia?

Takže vážení politici, chcete zapôsobiť na voliča?

Tak vás žiadam, vyzývam. Spravte také legislatívne opatrenia, aby sa nedalo prepisovať firmy na biele kone!

A potom možno nebude treba vymýšľať čudné zákony o platení a neplatení DPH pri stavebných prácach - ktorým nikto nerozumie. Lebo sú úplne mimo reálnej praxe.

Tak prosím začnite s tým niečo robiť, aby vám mal kto platiť dane na vaše sociálne balíčky a vlaky zadarmo!