Ako sa americká ekonomika pomaly zviecha z krízy, nové doláre vychádzajú pomalšie a očakáva sa dvíhanie amerických úrokov, eurozóna sa stále nevie dostať z problémov. Francúzsko stále volá po devalvácii eura, veľké ekonomiky stagnujú. Neblahé predtuchy vývoja v Grécku a vzájomné sankcie s Ruskom situáciu nezlepšujú. Dolár rastie voči euru a pretože švajčiarsky frank bol naviazaný na euro stropom 1.20, dolár rastie aj voči franku. Pred pár dňami sa už dostal cez paritu a rástol stále rýchlejšie. Tieto kurzové zmeny však nezodpovedali reálnemu kurzu a bolo otázkou času, kedy bude treba urobiť veľké rozhodnutia. Chlácholivé vyjadrenia prezidenta národnej banky upokojovali všetkých, ktorí chceli počúvať, že ešte je čas počkať.

Ako blesk z jasného neba prišla dnes predpoludním správa, že Národná banka opúšťa obranu stropu 1.20. Ešte v to isté predpoludnie dolár klesol na 0.86 a euro na paritu s frankom. Úrok Libor 3m bol upravený na -0.75% s fluktuačnou zónou -1.25% až -0.25%.

Oficiálne odôvodnenie Národnej banky je, že potreba brániť ekonomiku voči náhlym fluktuáciám pominula. Opatrenie bolo mimoriadne a dočasné. Účel ochrániť ekonomiku pred ťažkými stratami opatrenie už splnilo, podniky dostali čas na adaptáciu na novú situáciu, korekciu svojich politík, vytvorenie rezerv, nájdenie nových trhov. Aby zrušenie kurzového limitu nemalo na všetky podniky ťažký dopad, zároveň sa znižuje depozitná úroková sadzba, aby sa peniaze z depozitných účtov vyhnali do reálnej ekonomiky. Úroková sadzba bude v budúcnosti jedným z nástrojov monetárnej politiky, ktorý bude použítý podľa monetárnych podmienok. Celý text komuniké vo viacerých jazykoch: FR, DE, EN.

Ani po zavedení zápornej úrokovej miery v decembri sa frank neoslabil a počas posledných dní veľmi silno tlačil na limit. BNS bola poslednou bankou, ktorá ešte masívne nakupovala eurá na trhu. Rusko prišlo na trh s veľkými sumami v eurách, aby obránilo svoj rubeľ. Na budúci štvrtok sa očakáva oznámenie Centrálnej eurobanky o masívnych nákupoch verejných dlhov. Možné turbulencie po gréckych voľbách boli tiež jedným z kľúčových parametrov rozhodnutia.

Čo si o tom myslia podniky a čo si o tom myslí burza? Prvé vyjadrenia sú: tsunami, masaker, voľný pád akcií. Rozbitý riad zaplatí priemysel, hlavne strojný priemysel a precízna mechanika, kde je silná konkurencia z Ázie. Lukas Reiman, federálny poslanec za UDC z kantónu St. Gallen, hovorí o skvelom rozhodnutí, ktoré mohlo byť prijaté aj skôr. Ekonomika je v dobrom stave, aby vydržala šok. Ale možno bolo lepšie postupovať krok za krokom, než naraz. UDC je však v nadšení osamelá. Z kruhov liberálov a radikálov počuť, že ak NBS chcela ukázať, že švajčiarsky frank reprezentuje svetové systémové riziko, tak je to úspech. Zamestnávateľský zväz žiada národnú banku, aby rozhodnutie prehodnotila, lebo nie je dobré hodiť cez palubu malé a stredné podniky, chrbticu ekonomiky. Socialisti rozhodnutie ľutujú, lebo frank silnejší ako euro bude mať negatívne dôsledky na export a zamestnanosť. Turbulencie na trhoch dokazujú, že NBS sa hrá s ohňom.

Postfinance na poštách pozastavila všetky devízové operácie. BNS vopred neupovedomila ani švajčiarske banky, ani iné centrálne banky. “Sme nezávislí a konáme podľa toho.” Prezident NBS Thomas Jordan tvrdí, že export prežije aj kurz 0.90 EURCHF. “Ide o rozhodnutie, ktoré dozrievalo dlho a nie je to žiadny výsledok paniky. Zrušiť viazanosť na euro raz prísť muselo a pravá chvíľa je teraz, nie o šesť mesiacov, nie o rok.”

Podľa prvého odhadu UBS Research, švajčiarsky export spadne zhruba o 5 miliárd. Predvídaný rast ekonomiky o 1.4% pre 2015 spadne podľa prvých odhadov na -0.7%.

Súvisiaci blog: Švajčiarska národná banka zaviedla záporný úrok.