Šéfovia DSSiek nám už dlho predvádzajú divadielko z ktorého mám pocit, že  hrajú idiotov. Hneď na úvod ale napíšem, že sa nechcem nejako dotknúť portfolio manažérov priamo vo fondoch. Na nich sa zvyčajne navozí najviac špiny. Pritom majú zviazané ruky, a často aj ústa, politikou a predstavenstvom.

Predstavitelia DSSiek (lobisti), sa už celé roky snažia verejnosti nahovoriť, že bez druhého piliera by dôchodkový systém skolaboval, že priebežný systém ohrozuje demografia. A zachrániť nás môže len druhý pilier. Niečo na tom pravdy je. Aspoň teoreticky.

Druhý, kapitalizačný pilier, by sa dokázal vysporiadať s demografiou, a tak uľahčiť priebežnému pilieru len v prípade, že by dokázal sporiteľom priniesť rozumné výnosy. A keďže "bojujeme" s demografiou na Slovensku ( v Európe), tak by tie tučné výnosy logicky mali prichádzať hlavne zo sveta. Keďže vo svete, ako takom, ešte stále populácia rastie.

Keď to mám veľmi zjednodušiť, tak úspory v druhom pilieri by museli byť z veľkej časti investované globálne na akciových trhoch. Ak bude svetová ekonomika z pohľadu desiatok rokov pomaličky rásť (naozaj stačí pomaličky), tak aj akciové trhy porastú svojim obvyklým "dobrým" tempom. Ale s výraznými výkyvmi. Globálne firmy pomaličky zvyšujú zisky a svoju hodnotu. Sem, tam vyplatia dividendu. Idylka.

Akurát tá burza v tom stále musí robiť problémy. Lieta to na nej ako na horskej dráhe. Raz tie akcie rastú jak sviňa, a inokedy klesajú strmo dole. Samotná globálna ekonomika a ani hodnota firiem v realite takto extrémne nekolíše.

Prepáčte za odbočenie, poďme späť k DSSkám. DSSky ešte v dobrých časoch, keď sa o kríze ani nechyrovalo, držali v rastových fondoch okolo 20% akcií. Ostatné držali prevažne v dlhopisoch. Slovenských. Štátnych!

Nebola ani najmenšia šanca, aby rastový fond mohol vynášať toľko, aby zabezpečil slušné dôchodky a odbremenil prvý pilier. A čo potom zvyšné dva konzervatívnejšie fondy?

Aby sme si urobili jasno. Ja netvrdím, a nikto na svete to tvrdiť nemôže, že akciové trhy by zarobili ten svoj obvyklý "dlhodobý štandard". Istotu na akciových trhoch samozrejme nemáme. Ale pri zložení portfólia s prevahou dlhopisov mám istotu v tom, že tie výnosy určite budú nízke.

Takže máme na jednej strane neistotu a potenciál v akciách. A na druhej strane istotu nízkych výnosov v dlhopisoch. V realite bude vždy portfólio fondu zmiešané z viacerých tried aktív. Teda záleží na pomeroch týchto tried aktív. To ako máme zložené portfóliá v dôchodkových fondoch, nám nikdy neprinesie potrebné výnosy. Výnosy tak veľké, aby sme mali slušný dôchodok a aby sme pomohli priebežnému systému.

Suma, sumárum: fondy v druhom pilieri tak ako sú nastavené teraz, nikdy prvému pilieru neuľahčia. A naviac, keďže sú v nich prevažne slovenské štátne dlhopisy, tak majú pre sporiteľa tie isté riziká, ako dôchodky z prvého štátneho piliera. Z demografickou krízou sa nevyrovnáme a na štáte sme závislí tak či tak. A na dôvažok, sme závislí aj na tej globálnej ekonomike a raste vo svete, rovnako ako pri akciových trhoch. Nie je rast vo svete, nemá ani náš štát peniaze.

Za ministra Mihála sa pripravil nový zákon o dôchodkovom sporení. Boli v ňom pre mňa minimálne dve vynikajúce zmeny:

  • zavedenie indexového fondu
  • možnosť mať úspory naraz v 2 fondoch


Takto ste si mohli namiešať vaše vlastné portfólio z akcií a dlhopisov. Napríklad aj v tom istom pomere ako DSSky - 20/80. Alebo ste mohli "časovať" trh a konečne by ste za svoje neúspechy boli zodpovední sami a nemuseli ste sa vyhovárať na DSSky.

DSSky však od začiatku lobovali proti indexovým fondom. Keď už nič iné, tak aspoň aby mal indexový fond vyššie poplatky. Práve v nízkych poplatkoch indexového fondu sa skrýva averzia správcov dôchodkov voči nemu. Keď sa im vyšší poplatok nepodarilo presadiť, tak v médiách začali komunikovať tieto nezmysly:

  • indexový fond je rizikový
  • indexový fond je zbytočný
  • nemôžete nechať ľudí v rukách trhu - potrebujú aktívnu správu


Či je indexový fond rizikový ukazuje to, že samotné DSSky v skutočnosti do fondov nenakupujú akcie, ale ETF fondy. ETF fondy sú indexové fondy obchodované na burze. Pre DSSku je index dobrý, lebo je lacný. Pre sporiteľa nie.

Aké veľké je riziko v akciovom fonde, ktorý má 20% akcií a 80% dlhopisov? Približne rovnaké ako riziko portfólia zložené z 20% indexovým fondom a 80% dlhopisovým. Prečo teda tvrdia, že indexový fond je rizikový, keď je rovnako rizikový ako ich akciový fond?

Indexový fond je najnovšie vraj aj zbytočný. Ale čo mám robiť, keď sa chcem vysporiadať s demografickou krízou a mať v II. pilieri aspoň 50% akcií? Taký fond tam nenájdem. Z indexového a dlhopisového fondu by som si ten pomer vedel vyskladať.

Aktívna správa fondu doteraz ukázala, že ľuďom nepomôže ani s výnosmi a ani s rizikami, ktoré sú v priebežnom systéme. Nie je dôvod spoliehať sa na aktívnu správu vo fondoch v druhom pilieri viac, ako na vlastné nastavenie portfólia.

O volatilite snáď ani nemusíme hovoriť. Predsedovia predstavenstiev dôchodkových správcovských spoločností by mali mať dostatočné vedomosti na to aby vedeli, že "dlhodobé priemerné výnosy" akciových trhov idú ruka v ruke v volatilitou. A práve tie "dlhodobé priemerné výnosy" nám správcovia dôchodkov (ich lobisti) stále dokola omieľajú pri snahe ospravedlniť svoju činnosť. Škoda len, že nám tých (zlých, volatilných, rizikových) akcií už toľko nedožičia.

Šéfovia DSSiek komunikovali ohľadom Mihálových zmien hlavne to, že indexový fond nebudú nikomu doporučovať a že ľudia urobia dobre ak sa mu vyhnú. Len im nedošlo, keď sa preriekli, že im ide hlavne o poplatky.

Po výmene vlády DSSky začali lobovať s vládou o ďalších zmenách v dôchodkovom sporení. Črtá sa takýto obchod medzi vládou a správcami: za zrušenie indexových fondov akceptujeme otvorenie druhého piliera. Veď sú zbytočné, rizikové a ešte majú aj nízke poplatky.

Čo na tom, že Michael Nalevanko, Ľudovít Ódor aj Vladimír Baláž význam indexového fondu vidia. Odborníci sú za. Vláda a lobisti sú proti. A sporitelia? Tých sa nikto nepýtal čo by sa malo urobiť z ich úsporami.

Sú lobisti z DSSiek diletanti, a nerozumejú základným vedomostiam o finančných trhoch? Alebo sú si vedomí, že rozširujú nezmysly, veď biznis je biznis?