Najlepší športový blog na eTrende mal v júli odstávku, ale s príchodom augusta sa vracia späť s novým elánom. A keďže je stále leto (hoci počasie tomu nenasvedčuje), comeback začneme zľahka. Reč bude o športových filmoch. Obľúbený žáner najmä u amerických filmárov, ktorí navyše majú hŕbu skutočných príbehov, z ktorých môžu vychádzať.

Rebríčky sa u čitateľov osvedčili, takže pridám ďalší. Dovolím si upozorniť, že tak ako tie predošlé,  aj tento je výsostne subjektívny. Polemike sa nebránim, ale vyhradzujem si právo na vlastný vkus. Niekomu tam budú chýbať klasiky ako Raging Bull, Hoosiers, Chariots Of Fire či Million Dollar Baby. Nie sú tam nie preto, že by to neboli skvelé filmy. Jednoducho mám len tie nasledujúce radšej.

Tu je moja dvadsaťpäťka najlepších filmov zo športového prostredia:

25. Kožené slunce. Do zostavy sa tento český film dostal ani nie tak prevedením ako námetom. Dedinský futbal, majstrovstvá okresu, boj o záchranu. Kto si rád nespomenie na mladosť?

24. The Waterboy. Kto nemá rád Adama Sandlera, nech rovno preskočí na ďalšiu priečku v rebríčku. Ale toto je „ultimate comedy“.

23. The Basketball Diaries.  Leo Di Caprio ešte pred Titanicom. Mark Wahlberg vo vedľajšej úlohe. Šport a drogy.

22. Ali. Biopic boxerskej legendy ukázal všetkým, že Will Smith nie len Fresh Princ z Bel Air či Agent J z Mužov v čiernom. Will Smith je Pán Herec nominovaný na Oscara. Gettin' Jiggy With It!

21. We Are Marshall. Smutný príbeh začína leteckou tragédiou a končí víťazným zápasom nanovo postaveného tímu. Medzitým prekvapivo dobré herecké výkony a Mathew McConaughey ako ho nepoznáte. Podľa skutočnej udalosti.

20. The Blind Side. Ďalší skutočný príbeh. Sandra Bullock na blond, Oscar a americký doják. Ale zaberá to.

19. Glory Road. Prvá čisto čierna päťka, ktorá vyhrala vysokoškolský basketbalový titul, to v Amerike nemôže ostať nesfilmované. Povinné pre všetkých fanúšikov seriálu Kosti – doktorka Brennanová v drobnej vedľajšej role.

18. Major League. O bejzbalových lúzroch, ktorí zachránia Indiánov z Clevelandu. Charlie Sheen v najlepšej forme. Wild Thing.

17. The Replacements. Komédia plná klasických klišé, ale spolu to tak nejako funguje. Keanu Reeves a Gene Hackman vo filme o partičke štrajkokazov počas lockoutu v NFL.

16. Boxer a smrť. Než sa Štefan Kvietik stal poslancom za SNS, mal za sebou niekoľko zásadných filmových rolí. Postava boxera Komínka, ktorý bojuje o svoj život v ringu aj koncentráku, patrí k jeho najlepším. Jeden z najdôležitejších slovenských filmov vôbec.

15. The Fighter. Ďalší z boxerských filmov, ktorých by tu pokojne mohlo byť aj dvakrát toľko. Oscar pre Batmana, ale úplne sa zabudlo na nenápadný, no fantastický výkon Marka Wahlberga. Kto niekedy videl skutočného Mickyho Warda ako sa hýbe, rozpráva a pozerá, musí zatlieskať.

14. Forrest Gump. Že to nie je film o športe? Akože nie? Americký futbal na univerzite, prvá návšteva prezidenta, ping pong za armádu, druhá návšteva prezidenta. Takže predsa len to asi bude film o športe. A ešte o krevetách.

13. Cinderella Man. James J. Braddock bol jeden z najväčších bojovníkov, akí kedy žili. Nielen v ringu. Počas hospodárskej krízy padol až na dno, no dokázal sa vrátiť na vrchol. Veľmi inšpiratívny film.

12. Lords of Dogtown. Viete kto bol skôr ako Tony Hawk? Títo chalani. O počiatkoch profi skateboardingu, v ktorom sa vtedy netočili ani zďaleka také peniaze ako dnes.

11. Bloodsport. Myslite si čo chcete, tento film do Top 25 patrí. Turnaj v Kumite, Jean Claude Van Damme, chlapík čo hýbe prsnými svalmi a mladý Forest Whitaker. Priceless.

10. The Color Of Money. Neviem či je gulečník šport, ale... Paul Newman, Tom Cruise a mladý Forest Whitaker. V každom prípade, stojí za pozretie. Konečne Oscar pre Paula Newmana.

9. Miracle. Veríte na zázraky? Áno. Film o jednom z najväčších športových zázrakov, veľa hokeja plus, v živote som si nemyslel, že toto poviem, fantastický Kurt Russel.

8. Cool Runnings. Klasika o štvorbobe z ostrova reggae, šprintérov a marihuany je síce inšpirovaná skutočným príbehom, s realitou však nemá nič spoločné. To ale neznamená, že je preto menej zábavná. Sehr gut, Jamaica.

7. The Legend of Bagger Vance. Réžia Robert Redford, v hlavnej úlohe Matt Damon a Will Smith. Veľa golfu, trochu mystiky a skoro holá Charlize Theron.

6. He Got Game.  The game behind the game. Dráma otca a syna schovaná za basket od Spike Lee. Hrajú Jeho Veličenstvo Denzel, Ray Allen (Go Celtics) a do tanca Public Enemy.

5. The Last Boy Scout.  Koženné nohavice za 650 dolárov, Bruce Willis a Halle Berry ako striptérka. Jáj, a jasné, nejaký ten futbal (americký), fixľovanie zápasov, rozbité nosy a parádne hlášky. Tak sa to robilo v 90. rokoch.

4. Seabiscuit. Dostihový šport má svoje čaro, aj keď ja ho mám radšej vo filmoch. Tento je o víťazoch.

3. The Natural. Robert Redford opäť, priatelia. Ako bejzbalista v rokoch. Sfilmovaná americká románová klasika sa stala jedným z najlepších Redfordových filmov.

2. Friday Night Lights. Z typického amerického reťazca skutočný príbeh – článok v novinách – kniha – film – televízny seriál je tento článok najsilnejší. Režisér Peter Berg ušiel od lekárskej drámy Chicago Hope dlhú cestu. Výborný film s nadanými mladými hercami dobre ukazuje realitu malého mesta v Texase v 80. rokoch minulého storočia.

1. Rocky. Neprekonateľné. Len traja velikáni kinematografie boli nominovaní na Oscara za hlavnú rolu a scénar v jednom filme. Charlie Chaplin, Orson Welles... a Sylvester Stallone za Rockyho. Každý, kto si o Slyovi myslí, že je len tupý svalovec, by mal pozorne vzhliadnuť tento film.

Ktorý film o športe je váš najobľúbenejší? Píšte do diskusie.