Naše základné predstavy o dome

V našich prvotných predstavách sme videli dom pre rodinu s dvoma deťmi, v ktorom bola aj bezbariérová hosťovská izba s vlastnou kuchyňou. Dom mal prízemie a podkrovie. Na prízemí bola hlavná obývacia miestnosť spojená s jedálňou a kuchyňou do jedného spoločného priestoru. Okrem toho boli dole ešte kúpeľňa s WC a vchodová miestnosť s chodbičkou. Hore boli dve detské izby, pracovňa, rodičovská spálňa, kúpeľňa, WC a  spoločný priestor napojený na schodište.

Predstavovali sme si, že dom bude energeticky nenáročný a postavený podľa možnosti z ekologických materiálov. Vedeli sme, že táto podmienka pôjde do peňazí. Rozhodli sme sa teda, že dom nebude mať pivnicu a veľkosť stavebného pozemku bude taká, aby sme to všetko mohli finančne ako-tak zvládnuť.

Koncepcia a architektonický návrh

O architektonický návrh a manažment stavby sme požiadali dvojicu odborníkov, Zuzanu a Bjorna. Počiatočné diskusie s našimi architektmi boli zásadného charakteru: vyberali sme bazálny, t.j. nosný a izolačný materiálový systém domu. Pre obvodové steny domu sme diskutovali tri možnosti: (1) nosný materiál tehla v spojení s izolačnou vrstvou z celulózy;  (2) nosný materiál Ytong v kombinácii s izoláciou z minerálnej vlny Rockwool; (3) nosný materiál drevo v kombinácii s izoláciou z celulózy. Vybrali sme si tretiu možnosť.

Naši architekti nám navrhli energeticky pasívny dom na báze montovanej drevostavby s naprojektovanou mernou potrebou energie na vykurovanie menšou ako 15 kWh/m2 za rok.

Montovaný dom z dreva - to je na naše pomery dosť nezvyčajná voľba. Bývali sme už v panelákoch a tehlových domoch postavených za socializmu aj kapitalizmu. No v drevenom dome sme ešte nebývali. Prečo to teda neskúsiť, veď hovorí sa, že zmena je život.

Náš neveľký stavebný pozemok umožnil orientovať pozdĺžnu os domu približne do východo-západného smeru. Navyše okolo pozemku nie sú žiadne vysoké domy alebo stromy, ktoré by v zimných mesiacoch zabránili slnečným lúčom dom ohrievať. Táto dispozícia umožnila vytvoriť takú koncepciu domu, v ktorej sa spájajú prvky slnečného a superizolovaného domu. Dom bol navrhnutý v súlade s našimi predstavami. Miestnosti pre denné bývanie sú orientované prevážne južným smerom. Okrem toho nám naši architekti navrhli, aby okolo domu boli dve terasy: jedna orientovaná na juhovýchod nadväzujúca na obývačku a druhá vedľa hosťovskej izby orientovaná juhozápadne. Navrhli tiež, aby boli pri dome dva tepelne neizolované sklady a dve parkovacie miesta s prístreškom. Tradičná garáž, ktorá býva integrálnou súčasťou rodinných domov, bola vypustená aj preto, aby sme sa vyhli postupnému zamorovaniu domu výfukovými plynmi.

Dom má jednoduchý tvar kvádra, z ktorého sú do priestoru záhrady čiastočne vystúpené južne orientované miestnosti. Jednoduchý tvar domu je jednou z podmienok pre realizáciu energeticky pasívneho domu. Čím jednoduchší tvar, tým ľahšie sa dá pasívny štandard dosiahnuť. Naopak, čím je tvar komplikovanejší, tým väčší je pomer celkovej plochy obálky domu k objemu domu, a tým väčšia je strata tepla prostredníctvom vedenia tepla cez materiály obálky a prostredníctvom infiltrácie vzduchu cez netesnosti. Komplikované tvary naviac zvyšujú pravdepodobnosť vytvorenia tzv. tepelných mostov, cez ktoré uniká veľa energie von, a na ktorých sa môže zrážať vzdušná vlhkosť. Komplikované tvary sú všeobecne náročné na realizáciu, a je asi lepšie sa im vyhnúť.

V pokračovaniach tohto seriálu budem ďalej písať o technických a motivačných aspektoch tejto stavby, no teraz mi dovoľte jeden aktuálny oznam.

Pozývam záujemcov o energeticky úsporné stavby na prehliadku nášho rozostavaného domu v rámci dní pasívnych domov v Európe. Na Slovensku túto akciu spoluorganizuje Inšitút pre energeticky pasívne domy. Súčasťou prehliadky bude krátka všeobecná prednáška o pasívnych domoch. Bude sa hovoriť aj o špecifikách nášho domu. Po prednáške bude nasledovať ukážkový test vzduchotesnosti, tzv. "Blower-Door test". Organizačné detaily si, prosím, pozrite tu.