V českých médiách sa v týchto dňoch intenzívne venujú energetickému gigantovi ČEZ, v ktorého vedení nastala významná zmena. Je to poučné čítanie o tom, ako funguje moc vo veľkej, štátom ovládanej firme.

Minulý týždeň sa totiž rozhodol z vedenia firmy odstúpiť generálny riaditeľ Martin Roman, ktorý firmu viedol 7,5 roku. Urobil tak len pol roka pred vypršaním svojho mandátu. Čo stálo za jeho odstúpením?

O tom sa vedú len dohady. Zatiaľ najviac sa hovorí o Romanovom prepojení na plzenskú Škodu. Tá totiž údajne získavala od ČEZ zákazky za miliardy korún v časoch, kedy bol Roman šéfom ČEZ-u. Ďalšie miliardy získala dopravná časť Škody od štátnych Českých dráh, kde bol Roman členom dozornej rady. To by ešte nemuselo byť až tak podozrivé. Problém je v tom, že podľa denníka idnes.cz si možno Roman prihrával tieto zákazky sám pre seba.

Plzenskú Škodu síce oficiálne ovláda skupina Appian, ale v rozsiahlej štruktúre firiem a ich účtov vo švajčiarskych bankách sa podľa idnes.cz objavuje aj meno odcházajúceho šéfa ČEZ Martina Romana. Roman vlastnícke prepojenie na Appian zatiaľ odmieta. Na Appian však má už spadnuté aj polícia, nakoľko skupina v roku 1998 sprivatizovala aj ťažiarsku spoločnosť Mostecká uhelná za veľmi podivných okolností. Podľa polície totiž získali podnikatelia Mosteckou uhelnou s pomocou peňazí, ktoré mala firma ukladať do rezervných fondov na budúce rekultivácie. Miliardové čiastky však namiesto toho odišli na zahraničné účty.

Otázky

Ak by sa podozrenie okolo Škody preukázalo, potom je na rane otázka, či by tunelovanie ČEZ-u jej najvyšším manažérom bolo možné v takomto rozsahu i vtedy, ak by bol energetický gigant ovládaný súkromným kapitálom. V ČEZ-e má totiž takmer 70 % akcií štát, ktorého akcionárske práva vykonáva ministerstvo financií.

Otázkou tiež je, či by po takomto podozrení Roman nemal byť ako vrcholný manažér dostatočne znemožnený a či by sa po takomto zistení mal presunúť do Dozornej rady ČEZ-u, teda firmy, z ktorej tunelovania ho podozrievajú médiá. To sa totiž práve stalo.

Médiá si všímajú aj skutočnosť, že Martin Roman je predsedom správnej rady a podporovateľom prestížneho súkromného gymnázia PORG, ktorého riaditeľom je zakladateľ a starší syn českého prezidenta, Václav Klaus ml. V roku 2007 daroval Roman škole 100 miliónov korún. Zdá sa, že donorstvo od štátneho manažéra prestíži inak oceňovanej súkromnej školy nijak neuškodilo. Mimochodom, mladší syn Václava Klausa pôsobí – aká to náhoda – priamo v štruktúre ČEZ-u na vysokom manažérskom poste, ako riaditeľ útvaru riadenia rizík. Ktovie ako liberálny ekonóm Klaus vníma kariéru svojho syna v štátom ovládanej firme. Z podnikania staršieho syna má zjavne radosť.

Iné dôvody

V súvislosti s odchodom Romana sa hovorí aj o celkom inej príčine. Premiér Nečas je údajne nespokojný s tempom dokončovania Temelína a bývalého riaditeľa obviňuje z toho, že nie je ozajstným energetikom, ale len manažérom, ktorému ide o rýchly zisk. Podľa premiéra môžu títo ľudia v ďalšej kariére rovnako dobre riadiť sieť módnych butikov. Známe je tiež to, že ČEZ najprv ignoroval český solárny boom, ale minulý rok zrazu nakúpil štyri z piatich najväčších solárnych elektrární, pravdepodobne za vysoko predraženú cenu, čím sa stal lídrom na trhu obnoviteľných zdrojov energií. Projekty navyše nakúpil cez sprostredkovateľa, ktorým je čudesná firma Amun.Re, ktorá nemá zverejneného majiteľa. Niekto neznámy si tak cez štátom ovládaný ČEZ prišiel na parádne peniaze. O morálnosti angažovania sa štátom ovládanej firmy v štátom dotovanom solárnom biznise už môžeme viesť len dumky.

V žite

Roman začínal kariéru ako 26-ročný mladík a hneď vo funkcii generálneho riaditeľa. Nikdy nepracoval v nižšej funkcii ako v najvyššom vedení firiem, čo rozhodne nie je typický kariérny postup. Dnes je považovaný za miliardára a suverénne najbohatšieho českého (a štátneho) zamestnanca. Samostatnou kapitolou ČEZ-u je seriál zistení o úzkych prepojeniach firmy na najsilnejšie politické strany v Česku.

Príbeh Martina Romana je príbehom podnikania v štátnom žite, plnom podozrení z korupcie a tunelovania. Mohol by byť poučný pre fanúšikov slovenských ficoidov, ktorí sú oddaní myšlienke ovládania veľkých štátnych firiem. Napokon, za tie roky sme si podobných káuz okolo štátnych podnikov užili dosť aj u nás.