Španieli, podobne ako Taliani, tradične čerpajú dovolenku v auguste.  Firmy totiž z dôvodu poklesu dopytu radšej podnik na určitý čas úplne zavrú, než by zachovávali  hoci len minimálnu prevádzku. Takýto motív uvádza v najnovšej štúdii  poradenskej spoločnosti Grant Thornton viac ako polovica opýtaných firiem, ktoré majú v auguste celofiremnú dovolenku.

Tých, čo zatvárajú, je vraj čoraz menej. Podľa uvedenej štúdie len 18 percent firiem s viac ako 100 zamestnancami v auguste uzavrie svoju prevádzku či závod. Inak povedané, viac ako 80 % je svojim zákazníkom či dodávateľom k dispozícii počas celého leta. Rotácia zamestnacov, ktorí si čerpajú dovolenky, je tak postupná.

Ide o trend, avšak zatiaľ nie pravidlo

Naoko sa môže zdať, že vybaviť veci sa dá aj v lete, hoci s väčšou dávkou trpezlivosti. No nie je tomu vždy tak. Podľa štúdie  Grant Thornton takmer polovica z opýtaných firiem zredukuje svoju aktivitu a len 37  % si udržiava rovnaký režim ako po zvyšok roka. Ide pritom prevažne o sektor cestovného ruchu a súvisiace služby.

„Vnímanie krajiny, ktorá pre dovolenku v auguste zatvára, zostáva bezpochyby realitou. Niektoré sektory zamerané na prácu v kanceláriách či malé firmy v mestách naďalej v auguste  výrazne spomaľujú“, vysvetľuje Aurora Sanz z Grant Thornton. Jej názor je možné podložiť prieskumom, podľa ktorého v auguste 2015 cestovalo na dovolenku dvojnásobne viac Španielov ako v júli.

Tento „zvyk“ má samozrejme dopad na ceny dovoleniek, zápchy na diaľniciach, a v konečnom dôsledku aj na plánovanie vo firmách.

Radšej s augustom nepočitajte

Ak sa nechcete dostať do stresu či sklzov pri vlastných dodávkach, najlepšie je získať informácie priamo u obchodného partnera. Ujasniť si kedy čerpá dovolenku alebo či počas leta platia iné dodacie lehoty.  Ak takúto informáciu nemáte, je lepšie s augustom vôbec nepočítať a napríklad si naplánovať na tento mesiac vlastnú dovolenku. ;-)