PRÍPAD TÝŽDŇA

Mediálny priestor v prvom týždni nového roka absolútne ovládol Ivan Gašparovič. Začalo to jeho víťazstvom v ankete Najhlúpejšia celebrita roku 2012. Pokračoval ďalším bezobsažným novoročným prejavom, v ktorom narozdiel od minuloročného nabádal ľudí k pomoci tejto vláde pri jej konsolidačných opatreniach, pretože ich – oproti predchádzajúcej  vláde – robí podľa neho tak, že „hľadá sociálne schodné cesty riešenia problémov“. Potom sa pán prezident vydal oceniť významné osobnosti, čo je (okrem niekoľkých bývalých členov HZDS) jediný jeho krok, ktorý sa dá vnímať pozitívne (pochválil ho aj redaktor časopisu .týždeň Daniška a oceniť treba napr. aj výber Miroslava Trnku z firmy Eset). Zaujala aj pomerne rozsiahla amnestia, ktorá však bola udelená s veľkou pravdepodobnosťou „na mieru“ a ktorá mala za následok aj zbesilé vyčíňanie niektorých čerstvo prepustených väzňov. Amnestia mala byť pravdepodobne populárnym gestom pred jeho veľkým rozhodnutím, no nijako nepomohla, skôr naopak.

Hlavný chod však prišiel v stredu – pán prezident prostredníctvom 9-stranového listu (sic!) predsedovi Národnej rady SR Pavlovi Paškovi oznámil, že nevymenuje Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Tento prípad je tak ukážkovo komunikačne hlúpy, že je ťažké vybrať iba niekoľko dôvodov. V prvom rade ide asi o najhoršie možné načasovanie – prísť s takýmto rozhodnutím deň po vyššie uvedených udalostiach a v čase, kedy sú v médiách iba prednahraté rozhovory z agentúr, je takmer samolikvidačné. Takáto informácia absolútne ovládne mediálny priestor a ešte aj keby nemala takýto jednoznačne negatívne prijímaný obsah, bolo by na zváženie, či ju vypustiť do sveta v tomto čase. Od timingu tejto informácie bola horšia už hádam iba jej forma – akýsi list predsedovi parlamentu zverejnený na webstránke, ktorý sa insitne odvoláva na všakovaké mediálne útržky – to je nehodné nielen prezidenta, to by bolo nehodné aj Andreja Kolesíka.

Cieľom tohto blogu nie je rozoberať tento list z právneho hľadiska, no niektoré skutočnosti stoja za zmienku. Predovšetkým je zaujímavé, že všetky tieto „dôvody“ sú známe už vyše 18 mesiacov, no prezident sa ich rozhodol vziať do úvahy až teraz. Zvláštne je tiež to, že dlhodobo pán prezident tvrdil ako si počká na všetky rozhodnutia Ústavného súdu, ktoré sa týkajú tohto prípadu, no zrazu už nečakal na nič. A čo sa týka samotného obsahu listu, aj tu je niekoľko častí, ktoré si zaslúžia pozornosť. Okrem už verejnosťou vysmiateho „denníka RSS“ sa v ňom prezident odvoláva aj napríklad na blog bývalého (?) príslušníka SIS, či na vyjadrenia politikov v médiách. Výraz „trápny amatérizmus“ je v tomto prípade asi najvhodnejší. Formulácie ako „Jozef Čentéš nebol kandidátom vybraným poslancami národnej rady, ale neskrývaným kandidátom predstaviteľov politických strán.“ sú už len ťažko komentovateľnými prvkami tohto nešťastného listu. Jediným dôvodom, ktorý ako-tak spĺňal podmienku Ústavného súdu (ktorý, mimochodom, vznik takéto listu spôsobil) - nevymenovať kandidáta môže prezident len vtedy, ak sa na jeho osobu vzťahujú také skutočnosti, v dôsledku ktorých by mohol byť „narušený riadny chod ústavných orgánov“ – bola skartácia nerelevantnej výpovede Igora Matoviča. No v porovnaní s výhradami voči napríklad Štefanovi Harabinovi, či aj voči samotnému Gašparovičovi ide o úplne smiešne zdôvodnenie.

Ťažko to dokázať, no všetko nasvedčuje tomu, že Ivan Gašparovič konal na pokyn Roberta Fica. Svedčí o tom napríklad toto video z augusta 2012, no najmä jeho vyjadrenie z novembra, o ktorom sme písali na tomto mieste: „„Generálna prokuratúra potrebuje za šéfa človeka, ktorý nikdy “nebol v  hre”, teda takého, ktorý sa nikdy neuchádzal o zvolenie.“ Do tretice, o spôsobe voľby nového generálneho prokurátora hovoril aj v novoročnom rozhovore pre denník Pravda, ktorý bol zverejnený deň pred rozhodnutím prezidenta; okrem iného v ňom povedal: „V tomto prípade som na strane pána prezidenta. Koná presne tak, ako má konať. Ústavný súd rozhodol o tom najpodstatnejšom, či prezident musí alebo môže menovať generálneho prokurátora. Prezident môže za nejakých podmienok odmietnuť návrh, ktorý príde z Národnej rady.“

Ako prví na toto rozhodnutie zareagovali v SDKÚ-DS, ktorí v čase útokov za Gorilu spustili neúspešnú petíciu za vymenovanie Čentéša za GP, no ako to už v poslednom čase býva, tlačová konferencia jej predsedu bola iba púhym komentárom, ktorý sa dal poslať aj formou tlačovej správy. S niečím konkrétnym prišla ako prvá strana SaS, ktorá navrhla obžalovať prezidenta z porušenia Ústavy. Ako si uvedomuje aj sám Sulík, tento návrh nemá šancu uspieť, no je ťahom, ktorým sa budú musieť politici zaoberať a v prípade, že sa nájde 30 poslancov, ktorí ho podpíšu, budú sa k nemu musieť vyjadriť svojim hlasovaním aj poslanci Smeru, čo im určite nebude príjemné. Aj Ficov Úrad vlády sa v reakcii na opozičných predstaviteľov zmohol iba na obligátny návrat do minulosti a v tomto prípade nie celkom vhodne zvolený ľudový výraz „cirkus Humberto“. Vznikla aj internetová petícia za odvolanie prezidenta, no hneď ako jej organizátori zistili, že hrozí nebezpečenstvo ďalších piatich rokov prezidentovania Gašparoviča, museli jej obsah upraviť na petíciu za obžalovanie prezidenta z porušenia Ústavy SR. Nasledovala už iba tristná prestrelka medzi prezidentom a predsedom SaS o tom, kto je „hanbou Slovenska“.

Je zjavné, že naša hlava štátu stráca mentálnu spôsobilosť vykonávať svoj úrad. Podľa viacerých príznakov ide v jeho prípade o tzv. Alzheimerovu demenciu, ktorej prejavmi sú napríklad ťažkosti s rečou, alebo dezorientácia v čase a priestore. Robiť si preto srandu z jeho breptov nie je namieste. Na druhej strane, za rozhodnutia ako bolo toto, nesie plnú zodpovednosť. A ak ho k nemu Fico prinútil, tak to mohol byť akýsi test, čo všetko verejnosť unesie. A v prípade, že neunesie, bude obetovaný. Tento „akoby člen Smeru“ bol totiž nominantom tejto strany a všetky jeho kroky sú spájané práve s touto stranou. V Smere si túto zodpovednosť určite uvedomujú a neprekvapilo by, keby sa uvažovali aj nad alternatívou, že by bol predčasne stiahnutý. Tu už totiž nejde iba o bezvýznamného poslanca ako napr. Kolesík, ktorému stačí povedať, aby už nič nerobil a nehovoril, tu ide o funkciu prezidenta. Takýto krok by tiež umožnil predsedovi vlády absolvovať volebnú kampaň ešte v čase, kedy je na vrchole svojej popularity a nemusí čeliť dôsledkom konsolidačných opatrení. No a v neposlednom rade by to bol pre Fica výhodný krok aj z toho dôvodu, že opozícia stále nie je schopná nájsť spoločného kandidáta. Kým sa taký nájde a urobí si dobrú kampaň, môže už byť aj po predčasných prezidentských voľbách. Ako prvý toto nebezpečenstvo pochopil predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, ktorý vo svojom sponzorovanom facebookovom  statuse vyzval na „rýchle zjednotenie opozičných strán (SDÚ-DS, KDH, Most-Híd a SaS) okolo spoločného kandidáta na Prezidenta v roku 2014“. Upozornenie: Zatiaľ ide iba o voľnú úvahu blogu Vrtieť psom, ktorá nemusí mať so skutočnosťou nič spoločné.

Gasparovic_Trubac_pohyby

Zdroj: Gasparovic_Trubac_pohyby

UDALOSTI TÝŽDŇA

Nákup lietadiel u Glváča

Komunikátori ministra obrany Martina Glváča sa rozhodli skúsiť osvedčenú metódu využitia dočasného nezáujmu o politiku a medzi sviatkami zverejnili zmluvu na vykonanie modernizácuie dvoch dopravných lietadiel L-410 turbolet za 9,8 milióna eur. Finta, pre ktorú bolo medzisviatkové maskovanie potrebné, spočívala v tom, že nejde o žiadnu modernizáciu, ale nákup dvoch nových strojov – a predaj ich dvoch vyslúžilých kolegov „na šrot“, teda za rádovo státisíce eur. Už toto by bola v čase šetrenia a zavádzania nových daní ťažko odkomunikovateľná úloha, no ministerstvo si ju ešte sťažilo – lietadlá, spĺňajúce vraj štandardy NATO na 22 percent,  kúpilo nie priamo od výrobcu, ale od sprostredkovateľa, sídliaceho v rodinnom dome so zubnou ambulanciou. A aby sa bol z celého prípadu adept na fail týždňa, z Glváčovho predchádzajúceho rozhovoru na túto tému vydala agentúra SITA tento odsek: “V súčasnosti sa vedú rokovania s našimi západnými susedmi o možnej výmene dvoch motorov pre lietadlá L-410 T zo Slovenska za dve motory pre lietadlá AN-26 L-410 E-20 od českej armády výroby. „My im dáme staré L-410, to by sme vyriešili, na to sme našli finančné prostriedky,“ dodal Glváč. A tiež s českou stranou (AČR) rokujeme o tom, že za naše 2 motory z lietadla L-410 dostaneme 1 motor na lietadlo An-26.“ Toto komentovanie však vyznieva úplne inak ako výsledok prezentovaný denníkom Sme. Záchrannú brzdu na získanie času pre Glváča nakoniec zatiahol šéf tlačového odboru úradu vlády Erik Tomáš, ktorý sľúbil podrobné vysvetlenie na pondelkovej tlačovej besede. Na výsledok práce smeráckych spindoktorov sa už teraz teší aj blog Vrtieť psom.

Mečiar opäť v médiách

Po obligátnom povolebnom odchode „za medveďmi“ sa Vladimír Mečiar opäť objavuje v médiách. Záujem novinárov je vzhľadom k dvadsiatemu výročiu vzniku republiky pochopiteľný, hoci relevantnosť spomienok jedného z hlavných aktérov je minimálne pochybná – stačí si prečítať tento rozhovor s výrokmi typu „privatizácia za mňa prebehla dobre“. Zaujímavejšie je však niečo iné. Mečiar sa podstatne viac ako v minulosti vyjadruje kriticky k vláde Roberta Fica, pričom servítku si na ústa nekladie. „Fico má sľuby, ale nemá schopnosť realizovať ich.... Celý postup je zlý. Celá stratégia je postavená naopak, povedal napríklad v tomto rozhovore. Ešte zvláštnejší je tento mediálny výstup, ktorého autori „nachytali“ Mečiara pri nákupe predvianočného darčeka, elektronického klavíra. V spojení s faktom, že zdevastované ĽS-HZDS doteraz nemá nového predsedu (hoci Mečiar svoj odchod z čela strany prisľúbil krátko po voľbách), vzniká oprávnené podozrenie, že trojnásobný expremiér sa nevzdáva myšlienky pokúsiť sa o svoj štvrtý politický comeback (po návratoch 1992, 1994 a 2006). Má pred sebou dve možnosti – alebo sa pokúsiť skomplikovať Robertovi Ficovi prvé kolo prezidentských volieb, alebo počkať na nevyhnutné oslabenie Smeru-SD v najbližších parlamentných voľbách. Vzhľadom na zisk z marca 2012 (0,93 percenta) by však mal uvažovať o nákupe hudobných nástrojov minimálne pre symfonický orchester.

Kandidáti na bratislavského župana

Nominácia na post bratislavského župana sa môže stať kľúčovou udalosťou v ďalšom politickom živote Pavla Freša. Jeho rivalka Lucia Žitňanská mu medzi sviatkami pripomenula, že bratislavskému regionálnemu zväzu sľúbil pred voľbami predsedu SDKÚ-DS svoju opätovnú županskú kandidatúru. Ak by vraj Frešo nekandidoval, bol by to podľa Žitňanskej „podraz“ voči členskej základni. Frešo si pritom v komunikácii navonok dával výrazný pozor, aby ju nepripustil bez vytvorenia širokej koalície na jeho podporu. Kľúčovým slovom sa teraz stal pojem „široká“ – SaS totiž podľa očakávania oznámila, že postaví vlastného nominanta, buď Ľubomíra Galka alebo Daniela Krajcera. Frešovi by nemalo robiť problém získať podporu Ľudovej platformy, vzhľadom na marcové volebné výsledky v Bratislavskom kraji (SDKÚ 42 678, KDH 30 737, Most 25 680 -  SaS 44 366 - Smer 109 510) to však znamená oveľa riskantnejší projekt ako so spoluúčasťou liberálov. Posledné Frešove slová – „ja si myslím, že je dobré, keď líder dokáže vyhrať voľby“ – naznačujú ešte stále odhodlanie prevziať riziko na vlastnú hlavu. Takéto rozhodnutie pritom môže reálne naraziť na odpor iných členov vedenia strany ako Žitňanskej, ktorí nechcú svojho šéfa vidieť v pozícii regionálneho politika. Nech sa už predseda SDKÚ rozhodne akokoľvek, pri tlaku z oboch strán mu ako imperatív politického prežitia ostáva len vyhrať -  či už si vavrín nasadí sám, alebo ním vybraný, starostlivo nabrífovaný a všemožne podporený nástupca.

KRÁTKO

Učitelia budú do konca volebného obdobia zarábať 1,2 násobok priemernej mzdy, predsavzal si minister školstva Dušan Čaplovič. Pri priemernej mzde 782 eur za trio kvartály vlaňajšieho roka to znamená sumu 940 eur, ktorú však bez šiestich eur kantorom sľúbil už tento rok minister financií Peter Kažimír. Asi by nezaškodilo jedno stretnutie oboch pánov, na ktorom by si čísla a následné mediálne výstupy zladili raz a navždy.

Robert Fico si pomaly, ale isto chystá komunikačnú pôdu pre ovládnutie Najvyššieho kontrolného úradu. „Asi príde čas, keď začnem hovoriť o voľbe predsedu Najvyššieho kontrolného úradu a budete veľmi prekvapení, keď začnem rozprávať, ako sa správajú lídri opozičných strán, čo sú schopní urobiť, po kolenách, po koberci prísť a prosiť, robiť kšefty, len nech majú svojho šéfa NKÚ,“ nechal sa počuť tento týždeň. Veru, najvyšší čas s vážnou tvárou oznámiť, že nekultúrna fraška v podobe opozície sa končí a prišiel čas pre odborníka – nominovaného a schváleného Smerom-SD.

Názory kandidátov na predsedu SaS na spoluprácu s Ľudovou platformou sa rozchádzajú. Kým Richard Sulík je rád, že liberáli sa držia bokom, Jozef Kollár však tvrdí, že SaS je izolovaná. „Každá politická strana je personifikovaná v osobe svojho lídra, v osobe svojho predsedu a Richard si dokázal pomerne rýchlo vytvoriť dosť veľa nepriateľov medzi lídrami ostatných politických strán. To nie je dobrý signál,“ vyhlásil Kollár. Odhliadnuc od hrotiaceho sa súboja a tým aj slovníka, v prípade výmeny predsedu sa zrejme dá očakávať užšia spolupráca SaS so zvyškom opozície.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vaše reakcie, podnety a nadávky nám môžete posielať na adresu: vrtietpsom@gmail.com

Sledujte naše analýzy aj na:

https://www.facebook.com/pages/Vrtie%C5%A5-psom-%C5%A1kola-politick%C3%A9ho-marketingu/346951097792