Papierové faktúry a dokumenty, minimum aplikácií uľahčujúcich podnikanie, odvádzanie daní... Občas je jediná smart vec, ktorú využívajú, ich telefón. Tieto starosvetské praktiky máme my, Slováci, asi v krvi. Neveríme novinkám, ktoré nepreverí čas a väčšina našich susedov. Bojíme sa progresívnejších a inovatívnejších riešení.

Bohužiaľ sa to netýka len spotrebiteľov, ale aj investorov. Tí sa boja podpísať alebo podporiť niečo, na čo nie sú pripravení oni – a z toho usudzujú, že ani trh. Spomaľujú tak projekty, ktoré by prispeli k rozvoju smart domácností alebo smart biznisu. Projekty, ktoré by mohli ešte zvýrazniť talent Slovenska v oblasti inovácií. Možno za to môže aj akási aura neznáma, ktorú okolo seba slovo „smart“ má.

Teraz pritvrdím: Internet of Things. Snažiť sa niekomu vysvetliť, ako mu internet vecí zlepší život, beriem ako osobnú výzvu. Najlepšie je vysvetľovať zložité technológie na konkrétnych príkladoch (v tomto prípade hypotetických): Prídem v noci z práce domov a v chladničke mi nič nechýba. Pretože program chladničky vypočítal moju priemernú spotrebu mlieka, mäsa a ďalších potravín a na základe nej doobjednal chýbajúce zásoby z hypermarketu. Keď si pripravím večeru, posadím sa do obývačky. Mám zapnutý obľúbený seriál a teplota v izbe je presne taká, akú mám rád. Pretože algoritmus vyhodnotil, čo večer pozerám a kedy zvyšujem kúrenie.

Sci-fi? Kdeže, sám som zainvestoval do smart bývania. Síce som musel presviedčať dodávateľov, že moje požiadavky nie sú len “módne výstrelky”, nakoniec sa to však podarilo. Chladnička zatiaľ nehlási, čo v nej chýba… ale verím, že je to len otázkou času. :) Dnes sme zatiaľ pri energetických a bezpečnostných systémoch, vzdialených prístupoch a ovládaniach. 

A to sme len pri smart domácnosti. Predstavte si, ako môže fungovať biznis, keď je všetko prepojené a šliape to ako hodinky. Žiadne zbytočné procesy, repetitívne úlohy, zastaralé metódy. Automatizácia, ktorá vám umožní riešiť dôležité veci a nespomaľovať sa, napríklad, administratívou.

Bol by som rád, keby sa tento strach z technológií začal postupne vytrácať. Verím, že sa k tomu pomaly blížime. No ešte stále je v nás zakorenená akási neistota z vecí, ktorým celkom nerozumieme, aj keď vieme, že nám môžu zlepšiť život.