Intenzívna diskusia o usporiadaní hier v hlavnom meste Nórska prebieha už skoro dva roky, projekt je takmer hotový a posledné slovo budú mať ľudia v referende. Prihlásiť projekty olympiády 2022 treba o 13 mesiacov.

Offisiell logo

Zdroj: Offisiell logo

To je tak – asi treba zakryť problémy v zdravotníctve, vysokú nezamestnanosť, problematickú justíciu, nízke platy učiteľov, a tak ďalej, a tak podobne.  Projekt olympijských hier povzbudí športového fanúšika, či už je ním hlava štátu, alebo posledný sedliak na ukrajinsko-slovenských hraniciach a dodá akúsi celonárodnú hrdosť, lebo Slováci sú (sme) takí – majú to kdesi v génoch – pocit, že sme len taký malý, chudobný národ a keď sa okolo nás šuchne nejaká svetová udalosť, záujem zahraničia, tak sme z toho na mäkko a hrdíme sa ostošesť. Asi preto sme z historických udalostí najviac hrdí na úspech hokejového tímu spred jedenástich rokov, a  sme hrdí na Eset, hoci už je tu plno iných úspešných projektov a firiem (aj keď táto firma bude navždy  v mojom srdci)  a hrdo „lajkujeme“ štandardné promo videá na Košice – hlavné mesto kultúry, pretože klip vyzerá ako tie, čo vidíme na CNN napríklad na Malaysia-Truly Asia, čiže sme takí svetoví. A olympiáda, to je úplny vrchol.

Úplný vrchol je, že sa verejnosť o možnej kandidatúre Tatier spolu s poľským Krakovom, dozvedá z ústrednej tlače, cez vyjadrenia predsedu vlády, ktorý sa nechal počuť, že do toho Slovensko pôjde. Žiadna diskusia s ľuďmi, ktorých sa to priamo dotkne? Žiadne prepočítanie nákladov a až potom vyhlásenia pre tlač? Prakticky to zdiaľky vyzerá, že sa premiér rozhodol sám a hotovo.

Iný kraj, iný mrav.

Aj Oslo chce olympiádu v roku 2022. Pripravuje veľmi silný projekt Games in the city. Vyzerá veľmi sľubne, ambiciózne, pro-environmentálne a rozvíja potreby rýchlorastúceho mesta. Už dva roky beží diskusia, nikto o ničom ešte nerozhodol.

Teda - po dlhých mesiacoch padlo rozhodnutie, že v septembri 2013 budú o usporiadaní hier v Osle hlasovať občania v ľudovom hlasovaní.

Podnet na usporiadanie hier v Nórsku prichádza od športových zväzov, najprv bolo v hre Tromsø, potom z kandidatúry vypadlo a celá pozornosť sa upiera na Oslo.  Hlavné mesto má set úplne nových skokanských mostíkov (otvorených minulé leto)na holmenkollenskom kopci, špičkový lyžiarsky areál, prvýkrát po rekonštrukcii použitý v roku 2011 na Majstrovstvách sveta v lyžovaní, lyžiarsky areál Tryvann nad mestom usporiadal MS v snowboardovaní... Jednoducho, infraštruktúra, ktorá v tejto severskej krajine, kde sa ľudia už rodia s lyžami na nohách, dosahuje špičkovú kvalitu a úroveň. Navyše, Nórsko má každodennú skúsenosť s multi-kulti, s mnohými národmi a národnosťami, úroveň služieb a angličtiny na vysokom leveli. Plus, oproti slovenským Tatrám, ktoré sa dvakrát neúspešne uchádzali o hry, hoci podľa R. Fica to znamená veľké skúsenosti a územnú pripravenosť, stojí najbohatšia krajina sveta s reálnou skúsenosťou olympijských hier Oslo 1952 a Lillehammer 1994.

Slovensko chce zabojovať o olympiádu. Proti Oslu nemá šancu

Zdroj: OSLO_HOLM

Ale späť k tomu, čo ma irituje. Oproti solitérnemu vyhláseniu slovenského predsedu vlády, tu v Oslo je už mesiace široká diskusia o usporiadaní hier, a to nielen medzi lokálnymi politikmi a parlamentnými stranami, ale najmä medzi ľuďmi, občianskymi združeniami, dopravným podnikom, podnikateľmi v cestovnom ruchu a prevádzkovateľmi športových areálov (majiteľ lyžiarskeho strediska Tryvann sa nechal počuť, že nesprístupní svoj areál olympiáde, dokiaľ mesto nepotiahne linku metra č.1 bližšie k stredisku). Prieskum VG z dnešného dňa – 24.januára ukázal, že iba každý štvrtý človek chce olympiádu v Nórsku. Väčšina tvrdí, že to bude príliš drahé a že by štát a mesto mali použiť peniaze inde. A to sa bavíme o najbohatšej krajine na svete. Nič tu ešte nie je rozhodnuté, nikto do ničoho nejde, hoci aj toto premýšľanie už stojí peniaze. A peňazí na olympiádu nie je dosť, zrejme bude musieť pomôcť štát a úspory z ropy a plynu.

A teraz zopár faktov – 14.marca 2014 je uzávierka prihlášok, ale už 14. Novembra 2013 musia národné olympijské výbory odoslať názov lokality/mesta, ktoré sa bude uchádzať o hry.

Oslo a OH2022

Oficiálna info-stránka mesta ku kandidatúre: www.oslo2022.oslo.kommune.no/

  • marec 2013: Mestská rada Osla uzatvorí projekt hier predstavením nákladov a pozícií športovísk a olympijského mestečka
  • júl 2013: Mestská rada Osla rozhodne, či bude žiadať o vládnu podporu projektu olympijských hier
  • september 2013: Uskutoční sa ľudové hlasovanie o usporiadaní hier
  • marec 2014: Uzávierka prihlášok
  • júl 2014: Oficiálne vyhlásenie víťaza – kandidátskeho mesta OH 2022.

Šéf olympiády v Lillehammeri Gerhard Heiberg vyhlásil, že kandidatúra Osla pravdepodobne odradí mnohých uchádzačov a že v hre ostanú nanajvýš štyri silné kandidátske mestá. Pravdepodobne len Peking, Davos, Kyjev a Mníchov a možno ešte nejaké americké mesto.

Akokoľvek by som si želal byť hrdý Slovák a športový fanúšik, ktorému srdce piští po olympiáde na rodnej hrudi, nemôžem sa zbaviť pocitu, že je to najväčšia hlúposť ever, a nielen to – je to nezodpovedné a márnomyseľné.

V referende budem hlasovať za olympiádu v Osle – verím, že vynaložené prostriedky sa investujú správne, že sa na tom nepriživí každá svokra, sesternica, teta z druhého kolena, že sa nezničia lesy a nezníži kvalita životného prostredia a že Oslo dá svetu pekné hry. Podporím kandidatúru Osla aj preto, aby sa OH nekonali v Tatrách.

Avšak do istej miery podporím aj nadšenie slovenského premiéra s tým, že ak už má takú nádej a potrebu na veľké športové hry, nech sa skúsi angažovať v príprave menšieho podujatia –pretekov Svetového pohára,  alebo majstrovstiev Európy.

Jednoducho – nie je na platy učiteľom, nemôže byť na olympiádu.

Skromne žiadam nádeje opozičnej politiky, aby ostro vystupovali proti kandidatúre Tatier.