Podanie žaloby zo strany SPP na ruský Gazprom pred Medzinárodný arbitrážny súd v Paríži za úplné zastavenie dodávok zemného plynu v januári 2009 je ďalšou senzáciou na európskom a svetovom trhu s plynom. Po radikálnej zmene v oblasti ponuky a dopytu (viz. môj blog Veľká plynová revolúcia), po ohlásení zmien v dlhodobých kontraktoch medzi E.ON Ruhrgas a Gazpromom, v ktorých sa objavil ako nový faktor v dlhodobých kontraktoch cena plynu na spotových trhoch, je toto ďalšia prekvapivá novinka, ktorá bola donedávna na konzervatívnom európskom plynárenskom trhu nemysliteľná.

V tomto momente sa mi zdá najvhodnejšie, aby som nechal o celej záležitosti prehovoriť samotných Rusov, a to prostredníctvom dvoch renomovaných denníkov.

Echo plynovej vojny, znie titulok v denníku Vremja novostej. „Štátna návšteva Dmitrija Medvedeva (ruského prezidenta) vo Francúzsku bola poznačená medzinárodným plynovým škandálom,“ dávajú ruské noviny hneď na úvod súdny spor SPP a Gazpromu do širších európskych politicko-diplomaticko-energetických súvislostí. Denník pripomína, že počas tohto pobytu boli podpísané dôležité zmluvy medzi GdF Suez a Gazpromom, pričom práve francúzska spoločnosť je akcionárom aj SPP.

A ruský denník pokračuje: „Možno to, že sa spor zverejnil práve v deň návštevy Medvedeva v Paríži, bola obyčajná náhoda. Ale v tejto situácii je aj tak veľa zvláštností. Slovensko spolu s Bulharskom a Moldavskom sa ukázali ako najmenej ochránení spotrebitelia ruského plynu. Alternatívne možnosti mimoriadneho zásobovania skoro nemali. Sofia ako prvá zrátala svoju stratu v objeme 86 mil. eur, ale nakoniec aj tak nebola predložená. Plyn nie je dodávaný priamo, ale cez spostredkovateľov – bulharskú Overgaz Inc.a nemeckú WIEE. Okrem toho Gazprom oznámil fors-major v súvislosti s protiprávnymi krokmi tranzitéra. Slovensko, naopak, v oficiálnych vystúpeniach bolo vo vzťahu k Moskve dosť zdržanlivé. Premiér Robert Fico bol jedným z mála európskych politikov, oficiálne podporujúcich Rusko obviňujúce v prerušení dodávok Ukrajinu. Na oplátku predkladal ruským partnerom zmenu schémy dodávok plynu na Slovensko. Konkrétne, vytvoriť spoločný podnik, ktorý by dostal možnosť predávať plyn na slovenskom trhu samostatne (mimo SPP) alebo by dostal funkciu sprostredkovateľa medzi Gazprom-exportom a SPP. V novembri (2009) Vladimir Putin po stretnutí s Robertom Ficom oznámil, že nie sú žiadne prekážky pre vytvorenie spoločného podniku a Aleksej Miller (šéf Gazpromu) sľúbil okamžite začať konzultácie o tejto otázke. V tomto kontexte decembrovú žalobu SPP je možné považovať za pokus obhájiť svoje monopolné pozície na trhu,“ uvažuje ruský denník.

Tiež pripomína slovenské vnútropolitické reálie, keď vykresľuje premiéra Fica ako ostrého kritika privatizácie SPP, ktorý „ohraničoval vnútorné ceny plynu“. Tiež píše o obvineniach premiéra Fica na adresu Mikuláša Dzurindu, že „previedol na účty v iných štátoch niekoľko stoviek miliónov eúr, získaných od kupcov privatizovaných aktív, vrátane SPP. Teraz je na Slovensku v rozbehu predvolebná kampaň a plynový faktor, podľa všetkého, budú využívať oba tábory. A sympatie akcionárov SPP v tomto prípade sú plne na strane bývalej hlavy vlády,“ myslia si ruskí novinári.

Denník Vremja novostej upozorňuje tiež na jednu závažnú skutočnosť: „Ako je známe, na konci roka 2008 Gazprom-export a slovenská spoločnosť podpísali 20-ročný kontrakt na dodávku 6,5 mld.kubických metrov ročne. V minulom roku SPP, podľa všetkého, nemohol splniť záväzky o minimálnom odbere plynu podľa kontraktu, import ruského plynu dosiahol 5,4 mld.kubíkov (83 percent z dohodnutých objemov)“. Ďalší ruský denník, Vedomosti, v tejto súvislosti píše: „Iné štáty tiež hrozili Gazpromu žalobami. Ale o podaniach na súde nie je nič známe. Gazprom ich nečaká, hovorí jeho zástupca, veď ešte v roku 2009 označil januárovú krízu za fors-major a konflikt s Ukrajinou sa spomína vždy, keď sa klienti snažia docieliť zľavy. Vtedy je postup SPP logický: spoločnosti so Západnej Európy dosiahli od Gazpromu, že časť dodávok ide podľa spotových cien, ktoré sú približne o 25 percent nižšie ako sú v kontraktoch. A pre Východnú Európu sa toto nepredpokladalo, hovoril predtým manažér Gazpromu“.

Na záver ešte citácia poznámky z internetovej diskusie medzi ruskými čitateľmi k jednému z týchto článkov: „Na Prvom kanále ukazovali ako fors-major dal príkaz uzatvoriť plynovody,“ (pripomienka priamych reportáží ruskej štátnej televízie zo sídla Gazpromu v januári 2009).