Málokto si otvorí rozpočet verejnej správy či pospája informácie z článkov a preverí, ako dávky, balíčky v reálnom svete fungujú. Preto tu dnes máme situáciu, keď vládna strana SMER získava sympatie ľudí cez takzvané sociálne balíčky. Nárast jej preferencií potvrdzuje, že to skutočne funguje.

Voliči sú premiérovi aj ministrom vďační, veď predsa „robia pre ľudí“ a dávajú im rôzne výhody, na ktoré doteraz neboli zvyknutí. Na prvý pohľad to vyzerá, akoby robili bez nároku na honorár a rozdávali zo svojho. V skutočnosti to však je trochu inak. Premiér, ministri aj ich úrady nepracujú zadarmo, ale sú platení za to, aby zodpovedne hospodárili a riadili štát.

Sociálne balíčky nie sú ničím iným ako dávkami, ktoré navyše rozdáva vláda bez ohľadu na to, či je niekto na nich závislý alebo nie, či si to štát môže, alebo nemôže dovoliť. Veľa peňazí sa stráca tým, že ich dostávajú ľudia, ktorí ich vôbec nepotrebujú.

A vrcholom všetkého je potom pohľad na to, ako ľavicová vláda zvyšuje daňové zaťaženie na Slovensku. Keď to porovnáme s tým, koľko peňazí má ísť na sociálne balíčky, už to tak ružovo nevyzerá.

Budúci rok má byť daňové zaťaženie vyššie o 4 miliardy eur ako bolo pri nástupe súčasnej vlády. Na sociálne balíčky má ísť pritom len 400 miliónov eur. Je to akoby vláda z jedného vrecka ľuďom zobrala 10 eur a do druhého dala jedno euro. Výsledok je pre Slovákov mínus 3,6 miliardy eur len počas jedného roka.

 

Rok 2016? Uvidíme, či funguje ľavicové perpetuum mobile.

Aký bude rok 2016?

Keď raz berú od ľudí peniaze a potom z nich jednoducho rozdávajú, nejde o nič komplikované ani vznešené. A teda nejde o žiadny zázračný stroj, ale každý balík, ktorý z neho vypadne, sme zaplatili my všetci. Ak si niekto myslí, že to mínus sa netýka jeho, tak nech si trochu osvieži pamäť.

Zistí, že balíčky rozdávajú ľavičiari len ku koncu vlády. Roky predtým nerobili takmer nič iné, len zvyšovali dane, odvody a poplatky. A nielen firmám, ale najmä bežným ľuďom. Ak im volič dovolí, aby im to prešlo a predá sa takto pod cenu, čaká nás rovnaký scenár.

Tri roky zvyšovania daní a potom rok rozdávania malej časti toho, čo nazbíjajú. Z vyslabnutého tatranského tigra však následne zostane len zdochlina.

Vedci sa márne snažia vymyslieť perpetuum mobile, teda stroj, ktorý by trvalo vykonával prácu bez potreby dodávania energie. Súčasná vláda sa tvári, že v tom uspela.

Ak vás blog zaujal, môžete ho veľmi jednoducho podporiť kliknutím na vybrali.sme.sk a na "hlasuj". Ďakujem.