Človeku by sa chcelo veriť, že sme sa z toho konečne dostali. Vlastne by sme mali kričať - huráááá! Jeden z nás sa prebil. Zajtra už nikto nebude môcť napísať, že sme považovaní za nechcených alebo nedostatočne pripravených, ako to rád hovorieval pri každej príležitosti bývalý francúzsky premiér Villepin. Už nás nepošle Chirac do kúta so zaplombovanými ústami, prípadne naším vlastným strachom a komplexmi. Zmažeme nepríjemný dojem z českého predsedníctva EU. Jerzy Buzek - budúci predseda Európskeho parlamentu by nás mal takýchto pocitov zbaviť. Keby tak navždy.

Prečo sa tak vytešujem? Lebo poznám jeho cestu na európsky trón, ktorá bola všetko, len nie priamočiara. Koľkokrát ho vlastní odpísali, smiali sa mu, nazývali bábkou.

Stal sa premiérom poľskej vlády náhodou v roku 1997. Dovtedy si žil svoj akademický život profesora ekonómie na Sliezskej univerzite. Narodil sa dokonca na území dnešného Česka a  - panebože - bol a je celý život protestantom. Stal sa premiérom, lebo najmocnejší človek po parlamentných voľbách a predseda AWS - akcia wyborcza solidarnosc - Marian Krzaklewski - nechcel opustiť svoju unikátnu pozíciu predsedu odborového zväzu Solidarity a predstavoval si, že bude riadiť vládu z „tylnej"(zadnej) pozície.  A tak pred seba tisol profesoríka, ako mu mnohí hovorili. Hovorili aj to, že pri každom rozhodnutí najprv telefonoval Marianovi do Gdaňska, čo má robiť. Jeho vláda sa pokúsila presadiť štyri reformy - od zdravotnej až po školskú. Voličom sa to nepáčilo, poľská opozičnícka ľavica tvrdila, že sa dá báječne prežiť aj bez zmien, stačí rozdávať peniaze, ovládnuť médiá a popritom umožniť komunistom spred roku 1989 aby sa „napapali". To bol a je dodnes recept na úspech. A tak Buzek a jeho reformy, ktoré mu prišili na šosy upätého profesorského saka, padol  a zdalo sa, že sa už nikdy nezdvihne. Ľavica získala voľbách 43% a Jerzy spolu s Geremkom a Mazowieckim vyleteli z parlamentu. Nikto by si vtedy na nich nevsadil ani zlámaný zloty. Výsmechy postkomunistov, pohŕdanie novinárov, nepriazeň voličov sa rozliehali všade a Buzekova spoločnosť opretá na vede, o ktorej tak zanietene hovorieval, zanikla s ním. . .

Keď sa Buzek rozhodol štartovať v prvých voľbách po vstupe do EU do EP, poprosil ma o pomoc a cezo mňa premiéra Dzurindu, aby ho prišiel do Sliezska v kampani podporiť. Mikuláš to urobil pre svojho priateľa, ktorý tak trpel kvôli svojím reformám. Bol si vedomý, že pre piatimi rokmi už Poliaci oceňovali viditeľný úspech reforiem na Slovensku. Keď hovoril, zástupy ho nábožne počúvali. Dodnes sa tvrdí, že rozhodujúco pomohol Jerzymu vyhrať a tak sa dostať z Poľska, svojej politickej pasce, ktorá sa medzitým zmietala vo výsledkoch neschopnej a rozkrádačskej vlády postkomunistov.

Osem rokov po páde Buzekovej vlády poľskí voliči pochopili, že profesor Buzek bol jeden z najpoctivejších premiérov, akého mali a tak bez problémov a pomoci vyhral  ďalšie európske voľby. A bude predsedom posilneného európskeho parlamentu po írskom referende. Budeme mu aj osobne gratulovať.  

Rozprávala som sa s ním v máji vo Varšave. Jeho odkaz znie asi takto: budú vás odsudzovať, urobia z vás netvora, ktorý presadzoval zbytočné reformy, škodcu, ktorý si neváži prostých ľudí, nímandi vás budú zbavovať cti, novinári budú vami pohŕdať, lebo nevyrábate škandály, ktoré sa dobre predávajú, katolícki biskupi sa budú objímať radšej z bývalými komunistami ako s protestantom, ale to nevadí, len vydržte. Čas príde!