Predstavuje sa vám nový blog Vrtieť psom, venovaný hodnoteniu komunikácie slovenských politikov a politických strán. Každý týždeň budeme komentovať najdôležitejšie politické udalosti z pohľadu výrokov politikov či ich hovorcov s cieľom poukázať na to, ako dokázali verejnými vyjadreniami vytĺcť body u verejnosti a otočiť kauzy vo svoj prospech či neprospech. Hodnotiteľmi sú ľudia, ktorí sa pohybujú v zákulisí slovenskej politiky dlhé roky a majú s ňou mnoho skúseností, aktívne v nej ale momentálne nepôsobia. Zásadou blogu je nestrannosť vo vzťahu k všetkým politickým subjektom.


PRÍPAD TÝŽDŇA:

Pokus o zmenu zákona, ktorá by pomohla elektrárni vlastnenej Pentou

Aktéri: vláda SR zastúpená ministrom hospodárstva Tomášom Malatinským, predseda strany Nová väčšina Daniel Lipšic, PR oddelenie finančnej skupiny Penta

Príčina: Novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov

Výsledok: Lipšicovo (dočasné) víťazstvo

Vláda predložila do parlamentu novelu zákona, ktorá  „prihrá“ finančnej skupine Penta cez jej bratislavský paroplynový cyklus (PPC) približne 20 miliónov eur ročne – to tvrdí predseda Novej väčšiny Daniel Lipšic. Cieľom tohto blogu nie je rozobrať tento prípad z odborného hľadiska a do všetkých technických detailov, ale dá sa z neho vychádzať, pretože keby bolo toto Lipšicove  tvrdenie pravdivé, nekonala by vládna strana Smer pri predkladaní tejto novely zákona inak, ako konala.

Začalo sa to štvrtkovým hlasovaním o skrátenom legislatívnom konaní pri  prerokovaní tohto zákona,  ktoré nasledovalo tesne po prijatí najdôležitejšieho zákona roka - štátnom rozpočte, okolo ktorého je vždy najbúrlivejšia debata. V tomto huriavku bola veľmi malá pravdepodobnosť, že sa niekto bude zaoberať  tým, že táto skrátená procedúra sa môže podľa zákona využívať iba v mimoriadnych prípadoch, kedy hrozia štátu vážne hospodárske škody, alebo ak sú v ohrození ľudské životy. Novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov evidentne nespĺňa ani jedno z týchto kritérií, napriek tomu hlasovacia mašinéria poslancov Smeru túto zrýchlenú procedúru bez problémov schválila. Rovnako ako to mnohokrát predtým urobili aj iné vlády.

Ešte predtým však predseda Novej väčšiny Daniel Lipšic na svojej tlačovej konferencii vyhlásil, že vláda dáva týmto zákonom vianočný darček Pente. Podľa jeho vyjadrenia je v novele zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie v bodoch 7 a 9 nenápadne skrytá dotácia štátu pre elektráreň PPC, ktorá jej vynesie približne 20 miliónov ročne po dobu 15 rokov. Rozprava o tejto novele zákona v parlamente však bola prerušená tradičnou Hodinou otázok a zvolanou mimoriadnou schôdzou o situácii v školstve. Poslanci diskutovali až takmer do polnoci a ani v médiách táto správa vo štvrtok veľmi nezarezonovala - z elektronických médií iba v RTVS. (Len „zhodou okolností“ poslala tesne po Lipšicovej tlačovke finančná skupina Penta do médií tlačovú správu, že predaj PPC, ktorý Lipšic napadol ešte pred marcovými voľbami, nie je podľa stanoviska Generálnej prokuratúry možné žalovať. Táto informácia však mala podobne slabé mediálne pokrytie.) Reakcia ministra hospodárstva Tomáša Malatinského bola vo štvrtok veľmi slabá a zmohol sa iba na vyjadrenie, že spojitosť medzi novelou zákona a Pentou nevidí. Podobne zareagovala aj finančná skupina Penta.

Aj napriek nočnému rokovaniu sa niektorí opoziční poslanci v piatok ráno zmobilizovali (okrem Lipšica aj Brocka, Kaník, Hlina, či Viskupič) a pri diskusii o tomto bode a tlačovými besedami vytvorili na ministra a poslancov Smeru málo vídaný tlak, ktorý vyvrcholil dvoma poslaneckými grémiami a zasadnutím klubu vládnej strany. Jedinou reakciou zo strany Smeru však boli iba hysterické výkriky Andreja Kolesíka o tom, že PPC sprivatizovali ešte za Dzurindovej vlády. Spolu s mlčaním ministra Malatinského to bol najlepší dôkaz, že v tomto momente ťahal Smer za kratší koniec povrazu a musel prísť „zásah zhora“.

Nevedno, či to bola opäť iba náhoda, ale ako prvá zareagovala finančná skupina Penta, ktorá ústami svojho hovorcu Martina Danka vyhlásila, že nesúhlasí s predloženou novelou zákona, považuje ju za neopodstatnenú a nesprávnu a dodal, že „v takej podobe, ako je novela pripravená, by nemala pokračovať v legislatívnom procese a predkladateľ by ju mal stiahnuť“. Po pár minútach prišlo rozhodnutie z Úrady vlády, že predseda vlády Robert Fico (v tom čase v Bruseli) sa dohodol s predsedom NR SR Pavlom Paškom, že o tomto návrhu zákona sa „vzhľadom na viaceré vznesené výhrady nebude hlasovať, kým sa situácia okolo tohto zložitého zákona nevyjasní“. Na tlačovej besede v Bruseli Fico ešte raz zopakoval chabú obhajobu privatizácii PPC v minulosti.

Ešte minulý týždeň sa Robert Fico na kongrese Smeru chválil tým, že jeho vláda nemá zatiaľ žiadne kauzy. Ak by bola táto novela zákona prijatá, toto tvrdenie by už neplatilo (bez ohľadu na technické argumenty a detaily), preto boli v Smere prvýkrát prinútení „zísť z kratšej cesty“ a ešte bez vážnejších strát na imidži okamžite zaradiť spiatočku. Od marcových volieb je to prvá porážka Smeru a najväčšiu zásluhu má na tom objektívne Daniel Lipšic. V strane Nová väčšina si svoj triumf aj patrične vychutnali do konca a na svoju facebookovskú stránku vylepili mierne samochvalný obrázok.

Celkové hodnotenie prípadu: Vláda SR: 3,  Lipšic: 1-

Prvá veľká prehra Smeru-SD

Zdroj: NOVA-300x299

UDALOSTI TÝŽDŇA:

Kollár vs. Sulík

Pred týždňom sme na tomto mieste písali o hodenej rukavici Jozefa Kollára Richardovi Sulíkovi v boji o kreslo predsedu SaS. Obaja páni zrejme pôjdu vlastnou taktickou cestou a vzhľadom na predsa len do veľkej miery absentujúce biznis pozadie strany by to nakoniec mohol byť kultivovaný a zaujímavý súboj. Súčasný šéf liberálov sa druhú nedeľu po sebe posadil v diskusiách proti oponentom zo Smeru, a ako pred týždňom proti Pavlovi Paškovi, tak neskôr proti Petrovi Kažimírovi predviedol výbornú formu (ak by sa v nej ukazoval od 11. októbra 2011, volebné výsledky mohli vyzerať inakšie). Drobná rada – nominanti Smeru sa zjavne riadia rovnakým manuálom, ktorý im káže v prípade pre nich nepriaznivého vývoja začať protivníka urážať, resp. spochybňovať vôbec jeho oprávnenie sedieť s nimi za jedným stolom odkazovaním na pád Radičovej vlády, slabé volebné výsledky či všeobecne bezradnosť súčasnej opozície. Presne o to sa v nedeľu hneď v začiatkoch relácie pokúsil Kažimír, keď začal pripomínať, že Sulík nikdy štátny rozpočet nezostavoval a pripomínal mu súčasné preferencie liberálov. Za tejto situácie si predseda SaS nemôže nechať ujsť možnosť úplne súpera znemožniť jeho legendárnym grafom o vývoji cien plynu za prvej Ficovej vlády, ktorá bola zatiaľ najhorším spochybnením Kažimírovej odbornosti. Úplne by stačilo mať onen graf pri sebe a podchvíľou ho rečniacemu ministrovi otrčiť pred oči... Kollár ide súdiac podľa agentúrneho spravodajstva  na túto tému cestou, pri ktorej sa budú objavovať nové a nové mená, podporujúce výmenu na čele strany. Tento postup úspešne využil Pavol Frešo pri kampani na predsedu SDKÚ-DS, keď agentúry takmer denne oznamovali počty miestnych zväzov, ktoré stoja za bratislavským županom.

Prehratá arbitráž

Správa o prehratej arbitráži Slovenska s holandským vlastníkom zdravotnej poisťovne Union je pre Roberta Fica od začiatku tvrdým orieškom. Už skutočnosť, že sa objavila tesne pred slávnostným snemom Smeru, ktorý mal byť demonštráciou spokojnosti s „istotami“, vážne narušila vyznenie akéhokoľvek „posolstva“ o tom, že sa treba správať zodpovedne a konsolidovať verejné financie. Nevedno, kto sa postaral o to, že sa správa zverejnila v predvečer snemu, prvý sa však z nej pokúsil politicky profitovať Daniel Lipšic na sobotňajšej tlačovej konferencii (video je z dielne časopisu .týždeň, ktorý poctivo zaznamenáva všetky Lipšicove kroky). Fico sa síce na vlastnej tlačovke nenechal Lipšicom vyviesť z miery („Pán, ktorý si dá svoje meno do názvu strany, asi nie celkom chápe slovenskú realitu.“), ale bolo na ňom vidieť otrávenosť z toho, že sa arbitráž stala témou dňa, o čom sa presvedčil aj vo večernom spravodajstve. Fico je v ťažkej situácii – nielenže nesie za arbitráž plnú politickú zodpovednosť, ale ešte zo svojho prístupu robil päť rokov politický symbol bojovníka, ktorý sa nebojí silných súperov a vyzýva ich, aby si to štátom, ergo s ním, rozdali. Fico preto síce môže na spôsob Vladimíra Mečiara vykrikovať, že „nikto zatiaľ nebude za nič platiť“, v skutočnosti mu však ostáva jediné – skúsiť právnymi cestami odložiť akékoľvek vykonateľné rozhodnutie do termínu prezidentských volieb (ak sa, pravdaže, rozhodne kandidovať).

Starosta šetrí na sebe

Sen každého spindoctora – tak sa mal v skutočnosti volať príspevok televízie Markíza, odvysielaný 11. decembra pod titulkom „Starosta šetrí na sebe“. Bez akéhokoľvek kontextu po úvodných bombastických tirádach o „šetrení od seba“ sa divák dozvie, ako si primátor Tisovca Peter Mináč (kandidoval za Smer – táto informácia sa však v reportáži neobjaví) znížil svoj plat (súčasne si však znížil úväzok, takže za odvedenú prácu dostane zaplatené rovnako.) Do toho idú obdivné reakcie Tisovčanov (kto by asi na niečo podobné nadával, že). Ostáva veriť, že šlo len a len o slobodné rozhodnutie novinára. Tu je prepis predmetnej  reportáže:

Jaroslav ZÁPALA, moderátor:

Vitajte späť pri Televíznych novinách. Sme radi, že nás sledujete. Máme pre vás ešte veľa aktuálnych a zaujímavých tém.

Zlatica PUŠKÁROVÁ, moderátorka:

Napríklad správu o tom, čo sa stalo v Tisovci. Je to naozaj čosi výnimočné. Keď šetriť, tak od seba.

Jaroslav ZÁPALA, moderátor:

Povedal si primátor mesta a znížil si plat o celú pätinu. Chce tak ušetriť mestské peniaze.

Peter MINÁČ, primátor Tisovca:

Som sa rozhodol, že si znižujem aj ja plat primátora mesta o 341,20 centov a u pracovníkov sa to hýbe od 40 do 50 euro mesačne.

Viktória DORIČOVÁ, redaktorka:

Výplatné pásky na obecnom úrade v Tisovci sa dosť zmenia. Primátori si navrhol znížiť úväzok a tak si siahol aj na plat, prepúšťať však nechcel. S úradníkmi sa preto dohodol aj na znížení ich výplat.

Peter MINÁČ, primátor Tisovca:

Tak aby tá úspora bola hlavne na tom, že nebudeme vypínať verejné osvetlenie, pravidelný vývoz tuhého komunálneho odpadu a nebudeme zvyšovať miestne dane a poplatky.

anketa, Tisovec:

A naozaj si ho za to veľmi vážim.

Keď je taká situácia, že každý sa má uskromniť, tak aj ten, kto sa môže, sa má uskromniť.

anketa, Tisovec:

Nech si siahnu aj poslanci hej vo vláde, hej. Keď si každý takto stiahne, tak budú mať ušetrené.

Viktória DORIČOVÁ, redaktorka:

O šetrenie v obciach žiada vláda dlhodobo Združenie miest a obcí Slovenska. Zastupiteľstiev, kde by si siahli na vlastné peniaze, je však ako šafránu. Tisovec plánuje šetriť ešte viac. Tento rok sa rovnako ako mnohé iné obce budú musieť zaobísť bez novoročného ohňostroja a veselice. Marián Ujházy a Viktória Doričová, televízia Markíza.

(Mimochodom, regionálne štáby Markízy majú s pozititívnou propagáciou dlhodobejšie problémy, viď príspevok z 15. decembra o varení kapustnice primátorom Handlovej, no aspoň to zvyknú maskovať okolnosťami, v tomto prípade akože predvianočnou reportážou. )

KRÁTKO:

Akreditačná komisia potvrdila, že v spornej dizertačnej práci predsedu KDH Jána Figeľa, za ktorú dostal titul PhD, súvisela tretinu obsahu so sociálnou prácou, čo vraj na titul stačilo. „Stanovisko nezávislej Akreditačnej komisie potvrdilo právoplatné nadobudnutie titulu a vyvrátilo tak lživé a zavádzajúce obvinenia mojej osoby,“ vyhlásil Figeľ. Mlčanie, s ktorým tento politik inak nemá problém, by tentokrát bolo určite lepšou reakciou.

Strana Daniela Lipšica „Nova (Daniel Lipšic)“ by sa podľa prieskumu verejnej mienky dostala v decembri so ziskom 5,5 percenta do parlamentu. Ako na potvoru, opäť ide o prieskum agentúry ABAKIS, v ktorom sa Lipšicovi v porovnaní s inými agentúrami zázračne darí. Prípadu sa budeme venovať v osobitnom článku.

Denník Sme zverejnil, že firma patriaca skupine Penta bude upratovať budovu policajného prezídia. Minister vnútra Robert Kaliňák to neodkomunikoval zle, určite si však mohol odpustiť odpoveď: „Minister vnútra takéto veci nerieši. To, že je za tým Penta, som sa dozvedel od vás.“

Národná rada opäť nezvolila opozíciou navrhnutého Vladimíra Klimeša za predsedu NKÚ. Smer ďalej hrá svoju hru, veľmi nedôveryhodne prezentovanú Janou Laššákovou (viď video), že socialisti dodávajú potrebný počet poslancov a opozícia je neschopná vyskladať svoju šesťdesiatsedmičku. Ficovo priznanie, ktoré podľa všetkého visí vo vzduchu - že post síce patril opozícii, ale keďže ho nebola schopná obsadiť, musel konať Smer – však už však bude silným príklonom k Mečiarovej rétorike za jeho tretej vlády.

Ján Čarnogurský začal zbierať podpisy pod svoju prezidentskú kandidatúru, Andrej Kiska zvažuje spustiť podobnú akciu až po Veľkej noci. Tento postup mu necháva podstatne viac možností, aby jeho meno ešte zarezonovalo na rokovaniach politických strán, prípadne sa objavili sa osobnosti, ktoré ho podporia. Čarnogurskému ostáva už len informovať o počte podpisov.

Robert Fico sa zúčastnil na odovzdávaní Nobelovej ceny, hoci pôvodne avizoval, že do Osla nepôjde. Prvotné rozhodnutie bolo zrejme čistým nadbehnutím domácej scéne, z ktorej zazneli za ocenenie Európskej únie odmietavé ohlasy, účasť však bola popri jeho európskej orientácii jednoznačne správna.

FAIL TÝŽDŇA:

Poslanec Alojz Hlina oznámil ochotu vzdať sa mandátu, ak sa deväťdesiat poslancov podpíše pod vyhlásenie, že jeho pôsobenie v parlamente nepredstavuje prínos pre spoločnosť. Nič lepšie by sa pre vyčistenie politiky od takýchto škôlkarských praktík nemohlo stať, ak by sa skutočne požadovaná deväťdesiatka našla, Hlina však pre istotu svoju výzvu nijako nesprístupnil, takže podpisovať nebolo čo. Celá akcia je ukážkou prvoplánovej mediálnej demonštrácie vlastnej urazenosti - tentokrát na výrok, že sa do parlamentu dostal na chrbte Igora Matoviča, čo je, mimochodom, nespochybniteľný fakt.

VÝROK TÝŽDŇA:

“Naša vláda si zaslúži pusu na čelo a nie kritiku, tých ľudí, ktorí bez hanby predali SPP niekomu inému.“  (Robert Fico o aktuálnom dianí pri zmene zahraničných majiteľov SPP)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vaše reakcie, podnety a nadávky nám môžete posielať na adresu: vrtietpsom@gmail.com

Sledujte naše analýzy aj na:

https://www.facebook.com/pages/Vrtie%C5%A5-psom-%C5%A1kola-politick%C3%A9ho-marketingu/346951097792