Pred pár dňami bol zverejnený prieskum agentúry AKO, podľa ktorého má výraznú prevahu v Nitrianskom samosprávnom kraji súčasný župan Milan Belica (38,9%). Za ním nasledovali Peter Oremus (19,3%), Ján Greššo (17,9) a až za nimi na štvrtom mieste kandidát ĽSNS, Milan Uhrík (9,4%). Ak sa však pozrieme na podporu kandidátov na sociálnej sieti, čísla sú výrazne odlišné. Odpisovať kandidáta fašistov tak môže byť predčasné.

Profil Milana Uhríka má totiž viac ako 16-tisíc fanúšikov, zvyšní kandidáti sa pohybujú len okolo tisíc sympatizantov, prípadne ešte menej (Belica ich má dokonca pod 500). Z pohľadu interakcií pod príspevkami opäť výrazne dominuje kandidát Kotlebovcov. Za posledné tri mesiace mala fanpage Milana Uhríka vždy viac ako 10-tisíc interakcií pod svojimi príspevkami, pričom posledných 30 dní to bolo už takmer 20-tisíc (len na porovnanie, je to dokonca viac ako na profile Jána Luntera, viď posledný blog). Druhý v poradí je profil Jána Grešša s niečo viac ako 2-tisíc interakciami, profily ostatných kandidátov sú takmer „mŕtve“.

Prečo si myslím, že Uhrík nie je v Nitre bez šance

Počet interakcií na profiloch kandidátov za posledné tri mesiace

Čo je z toho možné vyvodiť?

Podľa dát z Facebooku má najväčšiu podporu kandidát fašistov a Belica je takmer bez šance. Tieto čísla je však nutné brať s rezervou. Najmä pre odlišnú demografiu používateľov sociálnej siete a voličov v kraji. Na Facebooku sú totiž najmä mladšie kategórie obyvateľstva, pričom práve starší voliči majú vo voľbách stabilnejšiu účasť (detailnejšie vysvetlené v tomto skvelom videu).

Platí však minimálne konštatovanie, že v mladšej cieľovej skupine má Milan Uhrík silnú podporu, ktorá sa prejavuje vysokou interaktivitou na jeho profile a robí z neho silný komunikačný kanál v kampani. Naopak, ostatní kandidáti nedokázali používateľov sociálnej siete osloviť takmer ani v minimálnej miere. V prípade vyššej účasti, najmä mladých a prvovoličov by sa tak zvyšovali aj šance Kotlebovcov ovládnuť ďalší kraj. Spolu s potenciálom „skrytých“ voličov, ktorých klasický prieskum neodhalí, tak netreba brať šance Uhríka na ľahkú váhu...

Podpora od ostatných kandidátov sa môže minúť účinku

Dáta z Facebooku je však možné použiť aj odlišne, napr. na určenie „blízkosti“ jednotlivých kandidátov podľa prekryvu ich aktívnych fanúšikov. Logika je jednoduchá, čím viac majú dvaja kandidáti spoločných fanúšikov, tým majú k sebe bližšie (metóda Normalized Facebook Distance, viac tu).

Prečo si myslím, že Uhrík nie je v Nitre bez šance

Zdroj: Klastre kandidátov na základe prekryvu fanúšikov

Z tohto pohľadu je situácia v Nitre pomerne atomizovaná. Výraznejšie bližšie má k sebe len trojica kandidátov – Ján Greššo, Peter Oremus a Renáta Kolenčíková. Milan Belica a Ivan Farkas majú unikátnejšie fanúšikovské základne a ich prekryv s ostatnými kandidátmi je nízky. V tomto ohľade neprekvapí Milan Uhrík, ktorý nemá takmer žiadnych spoločných fanúšikov s ostatnými kandidátmi a je tak od nich výrazne najďalej.

Dôležité to môže byť najmä v prípade odstúpenia niektorého z kandidátov, keďže voliči odstúpeného kandidáta majú tendenciu prikloniť sa vo väčšej miere ku kandidátovi z rovnakého klastra. Z tohto pohľadu by sa výzvy na odstúpenie pravicových či nezávislých kandidátov v prospech Milan Belicu na zvýšenie jeho šance poraziť fašistického kandidáta, mohli minúť účinku. A to opäť nie je dobrá správa.