Už tretí tyždeň dovolenkujeme s manzelkou v Kanade. Okrem obzerania pamiatok, prírody a blízkeho Toronta sa snažím čítať aj miestnu tlač a porozumieť tejto krajine a ľuďom. Preto som si si v jednom torontskom kníhkupectve kúpil zaujímavú knihu od tunajšieho novinára Roya MacGregora Canadians, a portrait of a country and its people. Mala na obálke nápis "national bestseller" a pekný javorový list ležiaci na ceste. Tak som neodolal.

Tunajšie noviny sa v posledných dňoch venovali najmä vysokým cenám benzínu. Na miestne pomery sa za liter platí nehoráznych 1,35 dolára, čo je okolo 27 korún. Slovák sa zasmeje pri tejto panike. Ale to netuší, aký vozový park vlastní priemerný Kanaďan. Na predmestí, kde bývame u rodiny, je bežné mať pred domom dvojgaráž a tri autá. Dve menšie na cestu do práce a jeden poriadný džíp alebo dodávku na prípadne väčšie nákupy či sťahovanie. Populárne sú veľké americké autá ako Dodge, Jeepy, Fordy, ale aj obrovské japonské Toyoty. Tieto tátoše sú poriadne hladné, a tak nečudo, že sa miestni vodiči obávajú stúpajúcich cien pohonných látok. Od obáv k činom nie je ďaleko a niektorí už začali eliminovať jazdu na veľkách strojoch a iní ich prestali kupovať. Noviny The Globe and Mail uvádzajú, že medziročný predaj Chryslerov v susedných USA klesol o 36 percent, Fordov o 28 a Toyota zaznamenala 21 percentný pokles. Na klesajúcich tržbách sa podieľajú najmä veľké autá a Kanadu pokles čaká tiež.

Cena benzínu však podľa miestnych odborníkov na urbanistiku nemusí mať dopad iba na výmenu vozového parku. Urbanisti predpovedajú, že ak to pôjde takto ďalej, Kanaďania sa začnú sťahovať z predmestí bližšie ku centrám miest, aby nemuseli do práce dochádzať. Na predmestiach ostanú len tí chudobnejší, ktorí nemajú na dom pri centre, a z rodinných vilových štvrtí sa môžu stať slumy. Ako príklad uvádzajú Floridu, kde je vraj už takto opustených veľa domov na predmestiach.

Kým noviny riešia ceny benzínu Roy MacGregor sa vo svojej knihe snaží nájsť okrem iného odpoveď na otázku, kto sú Kanaďania. Vtipne píše, že definovať typického Kanaďana je nemožné. Pri multinacionálnosti tunajšej spoločnosti to nie je prekvapujúce. V Totonte sa o tom človek presvedčí na vlastné oči. Natrafí tam na štvrte s názvami ako Little Italy či Chinatown. Navyše v Kanade sa hovorí dvoma jazykmi a málokto vie oba, jej provincie hrozia odštiepením sa, obviňujú sa navzájom z ekonomického doplácania jednej na druhú a všetky obviňujú centrálnu vládu, že zdroje nerozdeľuje spravodlivo. Napriek tomu je krajina stale pokope. MacGregor si myslí, že Kanadu drží pohromade najmä to, že jej obyvatelia nechcú byť Američanmi. Z mojej skúsenosti to môžem potvrdiť.

Kanaďania nemajú Američanov v láske. Pravda nie všetci, ale mnohí. Prečo? Indície by mohli byť v minulosti napríklad z roku 1812, keď napadli USA vtedy ešte severné britské provincie. Ale táto udalosť dnešných obyvateľov krajiny javorového listu už netrápi. Viac Američanom vyčítajú ich aroganciu v obchodných vzťahoch. Štve ich, že americké firmy skúpili niektoré kanadské spoločnosti, a že sa im darí v biznise lepšie ako Kanaďanom v USA. Na druhej strane Kanaďania radi chodia do USA za prácou. Opačne je to výnimka.

Podľa miestnych Američania zaťahujú Kanadu do svojich expanzívnych plánov na vývoz demokracie. Nepáči sa im ani to, že Američania sa k nim chovajú ako k mladšiemu bratovi, ktorého stale poučujú. “Najlepšie sa všetko robí po americky a všetko dobré je len z USA” to Kaďania neradi počúvajú. Amíci tiež nemajú veľký záujem o kanadské televízne kanály, rádia, filmy či literatúru. Kanaďania naopak hollywoodske filmy pozerajú radi a nepohrdnú ani americkou televíziou či knihou. Trocha mi tento vzťah pripomína Slovákov a Čechov. Ale možno Kanaďania nemusia Američanov len preto, lebo máloktorá krajina má rada svojho suseda. Slovensko nie je výnimkou.

Napriek chýbajúcim sympatiám sa mi zdá, že Kanaďania majú s Američanmi veľa spoločného. Veľkú krajinu, lásku k fastfoodom (okrem McDonaldu majú aj vlastnú sieť Tim Hortons), veľkým autám, grilovaniu a sklonu k obezite. Som však rád, že sa chcú odlišovať. Tak dávajte pozor aby ste nenazvali Kanaďana Američanom, môže sa uraziť.

    > Hlasuj za tento článok na
    Prečo Kanaďania nemajú radi Američanov

    Zdroj: Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk