Skeptici poukazujú na to, že nové technológie nie sú bezpečné. V minulosti som sa už aj pod svojimi článkami stretol s názorom, že IoT je hlúposť, pretože drvivá väčšina prepojenej techniky je nezabezpečená a ľahko nabúrateľná.

A čo internet? Je tu už viac ako 3 dekády a hrozby, ktorým na ňom čelíme, sa stále zdokonaľujú. Nie sú pred nimi v bezpečí ani obrovské firmy ako Maersk, ktorým ransomware NotPetya odpálilo celú IT infraštruktúru. Znamená to, že Maersk prestane využívať technológie? Samozrejme, že nie. Zlepšili svoje zabezpečenie.

Prečo je dobre, že hackli Teslu?

Tesly Model S za sebou majú tiež svoje faux pas s fob kľúčmi a signálmi. Etickým hackerom z akademického prostredia sa podarilo prísť na spôsob, ako sa nabúrať do tohto automobilu cez zariadenie lacnejšie ako 600 €. Len vďaka zduplikovaniu fobka. Video nižšie trochu teatrálne predstavuje tento postup.

Tesla si s problémom poradila aktualizáciou softvéru a zavedením PIN, bez ktorého auto nikto nenaštartuje. Fob kľúče a bezkľúčové odomykanie či štartovanie vozidla bolo problémové od svojho vzniku, ako ukázali niektorí experti a hackeri. Stačilo zosilniť signál kľúča ničnetušiaceho majiteľa a auto sa odomklo. To firmy neodradilo od využívania bezkľúčových systémov. Prinútilo ich to zvýšiť bezpečnosť.

Preč so všetkým -less?

Cashless, wireless, keyless, contactless... Potrebujeme vôbec tieto technológie? Nepotrebujeme. Tiež nepotrebujeme autá a splachovacie záchody. Vo všetkej skromnosti je podľa mňa lepšie zájsť do supermarketu na Tesle ako na konskom povoze. Alebo spraviť pár krokov do najmenšej miestnosti v byte a spláchnuť, ako sa prejsť cez zablatený dvor do latríny a triasť sa v nej od zimy.

Cashless a contactless platby tiež nie sú 100 % bezpečné. Ale to nie je ani platba hotovosťou. Ak mám na bezkontaktnej karte nastavený limit, zlodej sa ďalej bez PIN kódu nepohne a prinajlepšom si dá na môj účet obed (ak dovtedy nestihnem zablokovať kartu, samozrejme). Na hotovosť po jej odcudzení už dosah nemám.

Ľudia chcú jednoduchšie a prístupnejšie služby, efektívnejšie procesy a pohodlnejší život. To, že na ceste k tomuto pohodliu budú aj nejaké riziká, je logické. Všetko, čo za to stojí, má nejaké riziká.