Portugalci včera celkom jednoznačne hlasovali o nových úsporných opatreniach. Hlasovanie prinieslo sklamanie a konečným výsledkom je zamietnutie a neprijatie balíčka, čo následne viedlo k rezignácii premiéra Socratesa. Výnosy dlhopisov, z pochopiteľných dôvodov, vystúpili na nové historické úrovne a budúcnosť krajiny nevyzerá ani zďaleka svetlá...

Je to trochu príkre vyjadrenie, ale nie je žiadnym prekvapením, že k tomu v Portugalsku dochádza. Keď sa v pamäti vrátime do doby, kedy jednotlivé štáty hlasovali o tom, či sa k tomuto mechanizmu pripoja, väčšina z nás si spomenie, že veľa týchto krajín bola zo zásady proti takejto myšlienke zo strachu z toho, že stratia svoju individualitu, a že ich mašinéria úplne pohltí, čo by znamenalo takmer úplnú stratu kontroly nad vlastným osudom. Prečo teda väčšinu ľudí prekvapuje, že takéto opatrenia boli včera odmietnuté? Nebudem sa vyjadrovať k tomu, či je to pre krajinu zo strategického hľadiska dobre alebo zle, ale mnohí si bezpochyby myslia, že by sa nemali obetovať pre väčšie dobro a predovšetkým za "podmienok", ktoré im predloží mašinéria, ktorej súčasťou vlastne vôbec byť nechceli.

Dobre, dosť už reptania... Čo ďalšieho sa v noci prihodilo?

Na väčšine menových a akciových trhov sa aj napriek potvrdenému zníženiu ratingu niekoľkých španielskych regionálnych bánk obchodovalo bočným smerom. Japonsko aj naďalej vypúšťa oblaky bieleho, poprípade čierneho dymu. Predstavitelia ECB sa snažili zmierniť očakávania týkajúce sa možného zvýšenia úrokových sadzieb na ďalšom zasadnutí (prečítajte si môj včerajší článok, v ktorom vyjadrujem svoj názor na túto vec). V celku sa toho tak veľa zase nestalo.

Dnes začína dvojdňový summit EÚ, ktorého závery okrem titulkov, ktoré sem tam preniknú na verejnosť, pravdepodobne neprinesú nič naozaj významného...

Čo sa týka hlavných párov, stále ešte zastávam názor, že EURUSD sa po zvyšok mesiaca bude obchodovať v pásme 1,4000 / 1,4300 so stop-loss na hladine 1,3980 a okolo nej na dolnej hranici so slušným dopytom pred touto úrovňou. Ponuky ležia vyššie v pásme 1,4130 / 50, ale ak sa táto vec dá do pohybu, nemalo by to pre ňu predstavovať skutočnú prekážku. Jednoduchá skutočnosť, že včera v noci došlo na základe správ z Portugalska len k miernemu poklesu, v strednodobom horizonte potvrdzuje, že sa nachádzame v režime konsolidácie skôr ako vo fáze korekcie.

GBPUSD sa naďalej teší dobrému zdraviu a trochu sa stiahol len kvôli vyberaniu ziskov a miernemu posilneniu USD. Pozornosť dnes pútajú britské údaje o maloobchodných tržbách, ktoré budú podľa „šeptania“ slabšie, než sa čakalo. Pre tento menový pár je stále najlepšou alternatívou obchodovať v rámci zavedeného pásma, vôbec najlepšie prostredníctvom iných menových párov s GBP. V tejto súvislosti by obchodníci mali zachovať krátke pozície v GBPJPY. Včera v noci to bolo len o vlások a dosiahol by prvú cieľovú úroveň 130,80.

AUDUSD má možnosť na ďalšie atakovanie úrovne 1,0150 so slušnými ponukami nad touto hladinou a stop-loss v súlade s tým o niečo vyššie.

USDCHF, významný pár vďaka svojmu výkonu, konečne prekonal krátkodobú hladinu odporu a stop-loss nad úrovňou 0,9050 / 70 a dnes ráno sa obchoduje vyššie v oblasti okolo úrovni 0,9130, pričom ďalšia hladina odporu sa nachádza okolo úrovne 0,9180.

Ďalšie dnešné údaje zahŕňajú týždenný počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti a objednávky tovarov dlhodobej spotreby v USA.

Ken Veksler, Senior Manager, obchodné poradenstvo, Saxo Bank

(Menový komentár je komerčný blog Saxo Bank.)