SPP donútilo slovenskú vládu diverzifikovať skutočne a nielen slovne. Konečne. Zmluvu podpísali partneri SPP, ktorí vstúpili do privatizačného projektu v roku 2002. Toho projektu, ktorý naša dnešná vláda doteraz vysmieva a znehodnocuje. V roku 2009 sa teda začíname pohybovať v tých istých súradniciach, v akých uvažovala česká vláda v roku 1996, keď sa rozhodla podpísať diverzifikačnú zmluvu na 11% nórskeho plynu.

Na tomto pozadí vyniká o to viac zarážajúca georeakcia slovenskej vlády z januára 2009. Predseda vlády Fico a minister hospodárstva Jahnátek, nevycestovali hľadať pomoc do Berlína a Paríža, ale odišli na východ k prezidentovi Putinovi a vynadať Júlii Tymošenkovej. O pomoc sa rozhodli žiadať ponížene tých, ktorí kohútiky zakrútili. Tento fakt je pre mňa dôkazom, že ak na začiatku vládnutia Fico tvrdil, že chce robiť zahraničnú politiku nie na západ, ale aj na sever, juh a východ, hovoril o severe a juhu len preto, aby to tak zle nevyzeralo. Aby sme sa príliš dopredu nevystrašili. Ale v skutočnosti chcel alebo sa aspoň pokúšal vyslať signál, že slovenská zahraničná politika sa bude orientovať na východ. A že to bude na prospech ekonomiky Slovenska. Mnohí na to naleteli, ako už niekoľkokrát.

Háčik je však v jednom. Je tých 10 minút, ktoré strávil Fico s Putinom v Moskve v januári 2009 dôkazom, že udržiavame nadštandardné vzťahy s Ruskou federáciou? Putin sa musel zabávať na naivnej reakcii nášho predsedu vlády, keď mu naletel na vetu - pýtajte si od Ukrajiny, my im to potom vrátime. Fico to dodnes opakuje ako mantru, hoci aj ľudia okolo neho vedia, že to vtedy už nebolo ani technicky možné. Je starý Mečiarov projekt širokorozchodnej cez Slovensko dôkazom, že nám Rusko ponúka nespochybniteľné výhody z tejto re-orientácie zahraničnej politiky? Neprekukne aj naša vláda, že výhody bude mať Viedeň a nie my? A nakoniec, dostal Fico za svoju oddanosť od Putina lacnejší plyn, ako sa to stalo Mečiarovi od Černomyrdina v polovici  90. rokov? Odpoveď na všetky otázky znie - NIE. Prečo by to malo byť ÁNO? Slovensko je predsa členom NATO a EU a nemôže si robiť, čo sa mu zachce. Dokonca nemôže počítať s tým, že bude odmenené za akúkoľvek servilnosť smerom i Smerom na východ. Dôkazom je aj fakt, že nech sa už vyvíjajú vzťahy na plynovom trhu v strednej Európe akokoľvek, utrpí tranzitná sústava, ktorá vedie cez Slovensko. Či už poklesom spotreby plynu v celej Európe, či už samotnou diverzifikáciou, či uskutočnením niektorých zo „Stream" projektov. Výsledkom bude oslabenie pozície Slovenska ako významnej tranzitnej krajiny.

A na tento fakt sme zatiaľ nenašli liek. Ani jedna z diverzifikačných plánovaných trás sa nenapája v Kapušanoch. Mali by sme taký projekt hľadať?