Aj po dva a pol roku existencie PlayStation 3 je hardvérovo najsilnejšia konzola na treťom mieste za Nintendo Wii a Xbox 360. Môže za to koncentrácia Sony na tri platformy naraz (neúnavne podporuje ešte PS2 i prenosnú PlayStation Portable), vyššia cena a ostrejšia konkurencia. Chýba podobný recept na úspech ako pri PS2 - vtedy stačilo pár exkluzívnych titulov a tie rozhodli o líderstve.

V súčasnosti je exkluzívny titul vzácnosť, pretože si zaň buď treba zaplatiť alebo ho vyvinúť. Ani jedna cesta nie je najlacnejšia a výrobcovia - tretie strany radšej vyvinú hru na čo najväčšie množstvo platforiem, keďže nikto s podielom 60 či viac percent na trhu nie je. Je to úplne odlišná generácia i správanie zákazníkov sa zmenilo, no stále platí - silný brand môže pomôcť.

Azda aj preto si Microsoft siahol po PlayStation-only tituloch a najmä na Západe dáva hráčom vedieť - prinesieme vám všetky hry, ale ostaňte u nás. A keď už ide o multiplatformové hity ako Grand Theft Auto, Fallout či Tomb Raider, zaplatí si aspoň exkluzívny sťahovateľný obsah. Skrátka, razí stratégiu, že Xbox 360 má aj silné exkluzívne tituly a pri dostupných značkách čosi navyše.

Sony potrebuje preraziť. Zatiaľ nejde na to agresívnym cenovým spôsobom, čo bol potrebný krok pre Microsoft v minulej sezóne. Chce udržať cenu i vyššiu hodnotu, a preto musí alternovať ponuku. Plus, ponúknuť viac ako konkurencia.

A jar je na to výborná príležitosť. Hráči ju poznajú ako liaheň solídnych titulov, stačí ich ponúknuť. A zatiaľ čo koncom februára si Microsoft a Sony pekne zabojovali s kľúčovými sériami Killzone 2 (PS3) a Halo Wars, na zvyšok prvého polroku nemá Microsoft prekvapivo žiadnu vlastnú sériu, ani iný ťahák. Iste, bude sa viezť na slušnej produkcii third-party výrobcov, no nemusí to stačiť.

Sony už dlhší čas avizuje, že koncom mája príde novinka Infamous. Je to náročný projekt na uvedenie - bez zázemia, s nutnosťou budovať povedomie a presvedčiť odbornú verejnosť i bežných hráčov. Paradoxne pomáha aj porovnane s X360 hitom Crackdown, ktorý si hráči obľúbili a volajú po jeho pokračovaní. Nedočkali sa ho, preto Sony alternuje - a uvedenie hru s podobným štýlom, ale pre seba.

Aby nebola jar odkázaná iba na jeden titul, došlo dnes k nečakanému oznámeniu. Sony bude v Európe distribuovať očakávanú hru Krotitelia duchov na motívy rovnomenného filmu. Gigant získal práva pre Európu a hru chce v júni vydať exkluzívne iba pre svoje platformy PS2 a PS3, zatiaľ čo PSP verzia príde na jeseň. A ostatné ne-Sony platformy (Wii a X360) sa dočkajú neskôr v tomto roku. Čo môže znamenať napríklad koniec roka a prázdnejší december. Sony sa tak vyzbrojuje časovou exkluzivitou, ktorú v úvode jej hráči dobre spoznali z opačnej strany, keď sa nejeden titul dostal na PS3 neskôr ako na X360. Karta sa obracia, teraz budú čakať iní.

Pritom v USA sa nemení nič a v júni vyjde hra naraz na všetky platformy. No tu Sony krásne operuje s regionálnymi zámkami - PS3 ich nemá, zatiaľ čo Wii a X360 áno, takže hráč si nemôže kúpiť hru v USA a hrať v Európe. Pozícia v Európe je poistená a Sony dáva najavo, že azda začína toľko očakávaný boj o starý kontinent, kľúčové teritórium z trojice trhov Japonsko - USA - Európa. Nejeden zástupca Sony či Microsoftu uviedol, že práve tu sa môže lámať úspech generácie...

Odhodlanie Sony útočiť s Krotiteľmi duchov môže znamenať mnoho. Teoreticky je to prvý krok nového šéfa európskej divízie Andrew Housea, no ten je iba týždeň vo funkcii a k tejto dohode zrejme došlo skôr. Po druhé, môže to byť náznak prepájania jednotlivých divízií Sony - Krotitelia duchov vyjdú na Blu-ray práve zo Sony a kombinácia film+hra je výhodná. Nejeden špekulant vidí prepojenie aj v tom, že distribúciu hry má v Atari pod palcom Phil Harrison, ktorý kedysi pôsobil v Sony.

Fakt je, že Sony musí a začína zaberať. Chce zvrátiť konzolový boj a zatiaľ má naplánovaných najviac hitov z vlastnej dielne (oproti Microsoftu i Nintendu, to sa však môže o mesiac zmeniť na významnej výstave E3) a teraz tasí osvedčené zbrane. Už-už si môžete myslieť, že exkluzivity sú out, no vždy vás prekvapí oznámenie a potenciál ďalšej. Najmä keď je pre kombo PS2+PS3 so 160 miliónmi hráčov.