Ak Slovenská televízia dostane štátnu dotáciu, potom bude tento rok všetko v poriadku. Verejnoprávna ustanovizeň sa nebude musieť zmietať v provizóriu. Tento zámer nazvem pracovne ako plán A.

Peniaze od daňových poplatníkov vraj treba preto, lebo sa okrem iného zmenili zákony. Napríklad, že koncesionárske poplatky už nemusia platiť ťažko zdravotne postihnutí. Ešte nedávno to bolo tak (po novom), že ich musia platiť úplne všetci (ba mnohí aj dvakrát). Je úplne zbytočné diskutovať o tom či dobrovoľne. Zjavila sa znenazdajky prvá výnimka z dane na hlavu. Lebo je to daň, nech sa volá akokoľvek. A je úplne na hlavu. Ťažko zdravotne postihnutí by dane platiť rozhodne nemali. To je spravodlivé. A ostatná komunita reprezentovaná štátom by sa mala vedieť o nich postarať. Ale sú tu ešte aj ďalší, ktorí zo skutočne objektívnych dôvodov dane neplatia a sú odkázaní na pomoc ostatných. Ako k tomu oni prídu? Teoreticky (?) môžme teda očakávať, že bude ďalšia výnimka. O rok, a potom ďalšia. A tak dookola.

Plán A je teda (čisto teoreticky) do budúcna vážne ohrozený. Ale nemusel by byť, keby vôbec nebol dôvod o ňom uvažovať. Nie som odborník na dane a poplatky. No viem o riešeniach, ktoré môžu tento systém nastaviť oveľa jednoduchšie a pritom efektívnejšie. Natrvalo. Bez toho aby platili aj tí, čo by platiť naozaj nemali. Vonkoncom nehovoriac o skupine spoluobčanov, ktorí vôbec nevlastnia televízor. Našťastie. STV určite peniaze daňových poplatníkov nedostane. Lebo v tom prípade by bola čiastočne financovaná zo štátneho rozpočtu. To ale predsa nejde. Argumentovalo sa tak. Veď nie sú dane ako dane.

Čo teraz. Plán A stroskotá. Možno. V tom prípade sú na stole iné riešenia. Nazvem ich pracovne plán Bé. Bude sa prepúšťať, obmedzí sa vysielací čas, prestane sa vyrábať a hlavne sa zruší tretí kanál (bože môj) a tak ďalej. To už začína vyzerať ako krízový plán. Všetci vieme o tom, čo vie aj STV a STV vie, že my všetci vieme. A všetci to vieme už dlho. Dlho to vie aj zriaďovateľ, no ten si asi niekde v pozadí tíško mädlí ruky, ako so všetkými zasa vybabral, hoci o tom vedia už dlho. STV (nie čisto teoreticky) sa nachádza v trvalej kríze.

Keď kríza, tak krízový režim. Keď krízový režim, tak krízový manažér. Mal som tú česť dvoch stretnúť (jeden bol zhodou okolností Slovák). Obaja uznávaní vo svojej profesii. Sú drahí, neskutočne drahí. Ale úspešní. Takí sú krízoví manažéri. Prídu, podpíšu kontrakt na dobu určitú, vyliečia všetky choroby, vezmú odmenu a odídu. Aké je to (čisto teoreticky) jednoduché. Ibaže najprv musia ponuku prijať a podpísať kontrakt. A tu sa dostávame k drobnosti, ktorá by s vysokou pravdepodobnosťou podpisu kontraktu zamedzila. Krízoví manažéri len zriedka nie sú úspešní. Hlavne preto, že počas ozdravného procesu si vyhradzujú okrem iného právo na plné kompetencie s absolútnou výhradou na nezasahovanie zvonku. Čo v prípade tejto akože verejnoprávnej inštitúcie nie je možné. Ak by bola naozaj verejná a právna možné by to hádam bolo. Takže nám akosi stroskotáva aj prípadný reálny krízový režim. Slovko reálny som neuviedol náhodou.

Ešte je totiž stále v hre plán Bé. Bolo ich už niekoľko a viacero manažmentov v STV sa snažilo o všelijaké spôsoby liečby. Neuspeli, hoci raz sa zdalo, že sa čosi deje, ale bohužiaľ nedodialo. Neuspeli, lebo ani nemohli uspieť. Nepodpisovali kontrakt na dobu určitú s presne stanovenými cieľmi. Nekontrahovali neskutočne vysokú oficiálnu odmenu. Ale predovšetkým určite nedostali doložku absolútnej výhrady na nezasahovanie zvonku. Ani nechcem pomyslieť na to, že niektorí z nich by ju ani nechceli, lebo...(boli vyslaní zvnútra). Radšej im teda verme, že chceli. Poznáte to. Podľahnúť sľubom o voľných rukách. A potom. Najprv nitka, potom špagátik, retiazka a napokon reťaz. Dostatočne krátka. Toto je systémový problém, skrat, porucha mimo územia postihnutého a neviem čo ešte. Obávam sa, že ani tento plán nemá do budúcna veľké šance na úspech. Je mi to ľúto, pretože dôsledky znášajú schopní odborníci v telke (nie je ich málo) a daňoví poplatníci.

Vyzerá to tak, že ani plán Á ani plán Bé neprinesú tak dlho očakávané rozuzlenie – dlhodobú stabilitu. Oni by sa vlastne mali aplikovať naraz. Asi takto. Plán Á by vôbec nemal existovať. Dane ako dane. Financovanie z rozpočtu. Skutočný plán Bé vyžaduje dať karty na stôl. Priznať krízový stav a nastoliť reálny krízový režim so skutočným krízovým manažérom. Nech rozmýšľam ako rozmýšľam, toto nám naozaj nehrozí. STV (ktorá s chybou v systéme nemôže nič urobiť) už vonkoncom nie. Takže dovidenia o rok priatelia. Alebo.

Ešte skúsme plán Cé. Joj. Nemám rád tento variant. Je taký definitívny. Ale čo už. Zrušme STV.

Plán Cé

Zdroj: Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk