Nezdá sa to, ale éra osobných počítačov začala už pekne dávno, pred 35 rokmi. Starší, vráskavejší a bielovlasejší začínajú byť aj aktéri počítačovej revolúcie. Žiaľ jeden z nich, otec prvého stolového osobného počítača, človek, ktorý revolúciu odštartoval už nie je medzi nami. Dr. Henry Edward Roberts (1941–2010) zomrel vo veku 68 rokov v americkom štáte Georgia.

Otec kompjúterovej revolúcie už nežije
Príbeh Eda Robertsa je v podstate smutným príbehom vizionára, ktorý zasial semeno gigantického priemyslu, no osobne z toho až tak veľa nemal. V rozpore so všeobecnou mienkou, počítačovú revolúciu nenaštartovali Stevovia Jobs a Wozniak z Apple alebo Bill Gates a Paul Allen z Microsoftu, ale Intelovský čip 8080 a Ed Roberts z už dávno neexistujúcej firmy MITS v americkom zapadákove, v púšti, v meste Albuquerque štáte New Mexico. Ed Roberts navrhol, vyvinul, vyrábal a  predával prvý osobný počítač na svete Altair 8800. Bol aj prvým zamestnávateľom zakladateľov Microsoftu Billa Gatesa a Paula Allena, a v podstate priamo zapríčinil vznik ich softvérového impéria.

Otec kompjúterovej revolúcie už nežije
Robertsov počítač Altair 8800 bola skrinka, ktorá nemala žiaden monitor, ba ani výstup na monitor, nemala klávesnicu, o myši ani nechyrovať. Vstupné údaje sa vkladali dvojpolohovými prepínačmi a výstupné zariadenie tvorili len blikajúce červené LED diódy. Predával sa ako stavebnica, ktorú si musel zložiť každý sám a oživiť ho nebolo jednoduché. Týždeň pred Vianocami roku 1974 uverejnil časopis Popular Electronics na titulnej stránke fotku Robertsovho počítača a tento moment spustil digitálnu lavínu, ktorú dodnes nikto nezastavil.

Bill Gates začína svoju prvú knihu The Road Ahead slovami: „Začalo to v deň, keď som ako študent stál na Harvard Square s priateľom Paulom Allenom a študoval som popis počítačovej stavebnice v časopise Popular Electronics. So vzrušením sme čítali o prvom skutočnom osobnom počítači, hoci Paul a ja sme presne nevedeli, ako ho používať, boli sme si ale istí, že to zmení nás a počítačový svet. Vypukla revolúcia osobných počítačov, ktorá ovplyvnila milióny životov. Priniesla nás do miest, ktoré sme si dokázali sotva predstaviť.“ Gates sa vo svojej knihe ešte na inom mieste vracia k tejto udalosti a opisuje ako vlastne s hrôzou zistil, že revolúcia začína bez nich.

V roku 1975 sa v Silikónovom údolí spontánne združili počítačoví nadšenci do legendárneho klubu Homebrew Computer Club, aby si vymieňali cenné skúsenosti s použitím Altairu 8800, pretože programovať ho nebolo vôbec také jednoduché. Programoval sa pre väčšinu softvéristov dnes už takmer neznámym a nepredstaviteľne komplikovaným strojovým kódom. Na vynásobenie dvoch čísiel potrebovali programátori desiatky prepnutí vypínačom. Gates s Allenom vycítili dejinnú príležitosť a ponúkli Edovi Robertsovi a jeho firme programovací jazyk Basic, ktorý by použitie počítača Altair úžasne zjednodušil. Roberts ich produkt prijal, dokonca ich zamestnal, no netušil s akými žralokmi má dočinenia. Bill a Paul mali iné plány a nie zveľaďovať firmu svojho zamestnávateľa. Vzápätí si založili firmu „Micro-Soft“ a hoci uzavreli s Robertsom exkluzívnu distribučnú zmluvu, boli jeho kmeňovými zamestnancami. Časom narastali konflikty a Gates & Allen sa rozhodli vymaniť z exkluzívnej zmluvy, s čím Roberts samozrejme nesúhlasil, pretože mal pocit, že ich celý čas platil. V roku 1977 putovala exkluzívna distribučná zmluva na arbitrážny súd, ktorý prekvapujúco vyhrali Gates s Allenom. Pretože Basic bol pre Altair konkurenčnou výhodou na rozvíjajúcom sa trhu osobných počítačov, rozhodnutie súdu výrazne oslabilo firmu MITS. Znechutený Roberts ešte počas kontroverzií s pánmi z Micro-Softu odpredal svoj podiel firme Pertec za 2 milióny dolárov v jej akciách a z firmy odišiel.

Bill Gates si vo firme Micro-Soft zmluvne dohodol s Paulom Allenom akcionársky pomer 60:40, neskôr si ale presadil pomer 64:36, lebo si vraj zaslúži viac peňazí, pretože obetoval svoje štúdium. S prvými väčšími peniazmi si Gates okamžite kúpil ojazdené Porsche 911, s ktorým podľa knihy Gates: How Microsoft's Mogul Reinvented an Industry--and Made Himself the Richest Man in America jazdil výrazne vyššou ako povolenou rýchlosťou. Podľa spomenutej knihy v autoservise dokonca reklamoval, že jeho tátoš dosahuje maximálnu rýchlosť len 194 km/h hoci výrobca udáva 202 km/h, viac ako 200% povolenej rýchlosti vo vtedajšom USA.   

Roberts si neskôr kúpil ranč v štáte Georgia, kde istú dobu farmárčil, neskôr sa dal na štúdium medicíny a po jej absolvovaní pracoval ako vidiecky doktor. Medicínu chcel vždy študovať, no ako mladý na to nemal peniaze, a tak sa upísal armáde. Cez ňu sa dostal k elektrotechnickému vzdelaniu, potom ku kalkulačkám a neskôr k počítačom. Roberts prežil zvyšok počítačovej éry viac menej v zabudnutí, ktoré bolo prerušované len občasnými návštevami dokumentaristov a sentimentálnymi stretnutiami nadšencov jeho počítača. Keď sa po 20 rokoch rany zahojili, na jedno také stretnutie v Albuquerque doletel na vlastnom triskáči aj Paul Allen a spoločne si zaspomínali na historické počítačové počiatky. Bill Gates neprišiel, za to v tom istom roku v jeho knihe The Road Ahead v kapitole o počiatkoch osobných počítačov, hneď vedľa legendárneho vyobrazenia Altairu 8800 v Popular Electronics napísal „There have been plenty of winners and losers.“

Na konci marca tohto roku ťažko chorého Eda Robertsa nakoniec Bill Gates predsa len navštívil, nad nemocničným lôžkom zaspomínal na staré príbehy, no Roberts pre svoj zdravorný stav podľa Gatesových slov už jeho prítomnosť asi nevnímal. Týždeň na to 1.4.2010 Ed Roberts našiel konečný pozemský pokoj v milovanej Georgii.

Paul Allen a Bill Gates vydali po Robertsovej smrti spoločné vyhlásenie: „Sme hlboko zasiahnutí smrťou nášho priateľa a prvého mentora, Eda Robertsa, v našich myšlienkach a modlitbách sme s jeho rodinou. Ed bol skutočným pionierom v revolúcii osobných počítačov, a nie vždy sa mu dostalo uznania, aké by si zaslúžil. Ed bol silný muž so skvelým zmyslom pre humor, ktorý sa vždy pekne staral o ľudí, ktorí s nim pracovali, vrátane nás. Ed bol ochotný niesť riziko za nás - dvoch chalanov zaujímajúcich sa o počítače dávno predtým, ako sa stali každodennou samozrejmosťou - a my sme mu boli za to vždy vďační. Deň, kedy náš prvý netestovaný softvér bežal na jeho Altairi bol štartom mnohých úžasných vecí.“ 

Na rozdiel od Gatesa, Jobsa, Moora, Allena, Wozniaka, Ballmera, Ellisona a mnohých iných známych priekopníkov počítačovej éry sa Ed Roberts nestal ani slávnym ani miliardárom, jeho prvenstvo v počítačovej revolúcii mu ale nikto nikdy nezoberie.