Včera som sa zúčastnil v Európskom informačnom centre na Palisádach na diskusii pod názvom Finančná kríza v USA a jej vplyv na EÚ. Najprv som tam váhal ísť, lebo som sa bál, že sa už nič nové nedozviem, ale oplatilo sa. Z diskutujúcich som sa tešil na Juraja Karpiša, analytika INESSu, ktorého názory na krízu som už čítal v dobrom rozhovore s Karolom Sudorom, na Ivana Mikloša, bývalého ministra financií a Martina Barta, viceguveréera NBSky.

Prví dvaja hovorili o príčinách krízy a posledný o jej dopadoch na slovenské banky. Mikloš a Karpiš v podstate zopakovali to, čo je už všeobecne známe, ale boli tam aj nové momenty, aspoň pre mňa. Skúsim stručne. Začiatok dnešnej krízy treba hľadať v 90. rokoch v politickej korektnosti sivovlasého Billa. Jeho administratíva tlačila na banky a iné finančné inštitúcie, aby požičiavali na bývanie aj chudobným ľuďom vo štvrtiach kde hypotéku predtým nevideli a ani nepotrebovali. Ale zrazu prišli agenti a presvedčili ich, že nové bývanie si zaslúžia, že na to majú. Ale nemali. Navyše v USA je prax, že najprv človek, ktorý si vezme hypotéku spláca spočiatku iba úroky z úveru. Preto sa nízkopríjmovým ľuďom zdalo, že hypotéku zvládnu splácať v pohode. Ale po pár rokoch prišlo na splácanie aj istiny a už to bol pre mnohým problém. Objavili sa prví neplatiči. Úroky z hypoték išli po čase trochu hore (nezachytil som prečo, ale asi kvôli IT kríze a útokom teroristov na dvojičky) a pridali sa k nim ďalší neplatiči. Nehnuteľnosti sa vracali bankám a ich ceny išli dole. K neplateniu hypoték sa preto pridali aj ľudia, ktorí platiť vládali, ale už sa im to neoplatilo. Ich dom bol lacnejší ako ich hypotéka, a tak ho vrátili banke a išli bývať do podnájmu alebo do druhého domu (lebo boli aj takí, že dom mali ale požičali si na druhý, keďže to bolo také výhodné). Keď sa neplatičov nakopilo veľa, prišla panika a zistilo sa, že nikto nevie, ktoré hypotéky v balíkoch sú dobré a ktoré nie. A nastala kríza dôvery...

Toľko známejšie veci. Dôležitejšie bolo, že Mikloš pomenoval, že sa súčasnú krízu nemôže, ako radi hovoria socialisti, trh. Ten totiž nezlyhal. Zlyhali hráči, ktorí na ňom pôsobia. Zlyhal štát, ktorý prišiel s myšlienkou podporiť lacné hypotéky. Zlyhali štátne regulačné orgány, ktoré mali dohliadať na Fannie Mae a Freddie Mac. Zlyhali aj ratingové agentúry v podcenení rizika a zlyhali aj chamtiví bankári. V podcenení rizika pochybili aj investori. A napokon zlyhali aj ľudia, ktorí si brali ľahkovážne hypotéky.

Ako z krízy von? Diskutujúci sa zhodli na tom, že bezbolestne to nebude. Recesia nám hrozí, otázne je, aká bude hlboká. Mikloš si myslí, že porovnania terajšej krízy s krízou v 30. rokoch pokrivkávajú. Táto je ešte len finančná a nie hospodárska. Ekonomika sa síce spomaľuje, ale nezastavuje. Aká bude kríza hlboká záleží na opatreniach hráčov na trhu. A zatiaľ sú zmätočné. Jedni pumpujú do ekonomiky ďalšie peniaze, iní ich chcú z nej odčerpať. Podľa Mikloša je pumpovanie peňazí do ekonomiky dobré riešenie. V 30. rokoch vlády na krízu zareagovala opačne a v ekonomike to spôsobilo ešte väčšiu recesiu. Karpiš si myslí, že vlády dávajú peniaze na nesprávne miesto. „Ako by ste hádzali peniaze na truhlu klesajúcu do hrobu,“ uviedol dobrý príklad. Nesprávnym nasmerovaní peňazí sa podľa neho zbytočne odčerpávajú zdroje z ešte zdravej časti ekonomiky a zachraňujú sa jej choré časti, ktoré aj tak padnú. Pekný príklad mal Karpiš aj na obrázku, kde hasiči hasia banku v strede mesta, ale všetky domy okolo nich horia.

Čo teda robiť? Diskutujúci navrhli obmedziť spotrebu a žitie na dlh a kryť peniaze v ekonomike komoditami. Či na to zhýčkaní ľudia a najmä politici pristúpia je viac než otázne. Také kroky sú veľmi nepopulárne.

    > Hlasuj za tento článok na
    Ostáva nám iba šetriť

    Zdroj: Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk