Tento článok je aktualizáciou k tomu, čo som už písal skôr – v čase, keď slovenský premiér plánoval stretnutie s poľským predsedom vlády. To bolo v januári. Čo sa zmenilo v priebehu toho času?

Samospráva hlavného mesta a športové zväzy dokončili projekt žiadosti o štátnu podporu pre usporiadanie olympiády a paralympiády s predbežným rozpočtom, vášnivé diskusie o ľudovom hlasovaní sa skončili, začali sa práce na príprave rozsiahleho projektu, ktorý má propagovať nórsku kultúru ododňa, keď v roku 2015 olympijský výbor vyberie usporiadateľské mesto. Do všetkých lokálnych knižníc sa dostala brožúra s podrobnými informáciami o možných hrách v meste a vznikla oficiálna stránka projektu www.ol2022.no.

Ľudového hlasovania o usporiadaní hier sa definitívne budú môcť zúčastniť všetci obyvatelia hlavného mesta, vrátane cudzincov bez nórskeho občiastva alebo trvalého pobytu, ktorí však môžu voliť do orgánov samosprávy, t.j. že žijú v krajine aspoň tri roky. Referendum bude 9. septembra 2013, v deň parlamentných volieb.

Asi tak teda momentálne vyzerá príprava Osla na OH. Na Slovensku ešte len vznikol akýsi koordinačný výbor a nikto nič veľmi o projekte nevie.

Slovenská olympiáda je mýtus

O olympijské hry sa v prvom rade uchádza poľský Krakov a hoci by tri zo 16 disciplín (alpské lyžovanie, akrobatické lyžovanie a hokej) mohli byť na území Slovenska, ide naďalej o projekt poľských hier, Krakov bude centrom všetkého diania a aj história si zapamätá rok 2022 ako rok, keď sa konali poľské hry. Aj lokalita Jasná bude obrandovaná ako Krakov´22. Napokon aj uznesenie slovenskej vlády je o vyslovení podpory Slovenskej republiky kandidatúre Krakova. Nejde teda o žiadnu slovenskú olympiádu.

Slovensko si ani za vyše 20 rokov nedokázalo nájsť svoju vlastnú identitu a naďalej ho vo svete spoznávajú viac, až ak keď sa spomenie Československo.

Olympiáda v Krakove slovenskému brandingu nepomôže, ba skôr si myslím, že uškodí. Sme v regióne, ktorému kraľuje Viedeň a Budapešť a navyše Praha, ktorej patrí 7.miesto v top európskych miest podľa Tripadvisor. Súboj s Viedňou, Budapešťou a Prahou je takmer nemožné vyhrať, ale nechať Poľsku vyhrať olympijské hry v našich veľhorách, to je, prehnane povedané, vlastizrada. Veď Tatry (Spiš, Liptov, Orava a ešte aj Bardejov a Banská Štiavnica) sú jediná naša šanca na úspech v cestovnom ruchu.

Krajiny vôkol Slovenska nás stále viac zatieňujú vlastným marketingom a my môžeme len dúfať, že zopár odvážlivcov si povie, že keď už sme tu, poďme aj na Slovensko. Na jeden deň. A potom už nikdy viac. Dôvody budú isto rovnaké aj v roku 2022, ako sú aj dnes. Jedine, že s tým niečo urobíme. Sami. Nie v rámci poľskej kandidatúry.

Slovenská vláda plánuje v roku 2014 z národného (!) programu rozvoja športu zaplatiť Poľsku 150 000 amerických dolárov za kandidatúru. Celkom by ma zaujímalo, čo na to hovoria tie drobné športové kluby, ktoré bojujú o každý cent. Veď to sú peniaze, ktoré by šli im.

Okrem hokeja a futbalu má Slovensko len minimálne zastúpenie vo vrcholovom športe. Zjednodušene – nemáme tenistov, plavcov, lyžiarov, skokanov na lyžiach, krasokorčuliarov, atlétov, gymnastov, atď. Nebude mať väčší efekt na národné povedomie, na vlastenectvo, to, keď na športových kanáloch budeme fandiť našim úspešným športovcom v rôznych disciplínach, než nejaké štyri olympijské dni v Jasnej, navyše s poľským brandingom?

Jednorazové investície do infraštruktúry

V dokumente poľskej vlády týkajúcej sa kandidatúry sa vyslovene píše, že  po zimnej olympiáde tylko duża aglomeracja gwarantuje efektywne wykorzystanie obiektów i zbudowanego kapitału społecznego.

Otázka teda je, či je aglomerácia LM-PP dostatočne duža.  Oplatia sa v Mikuláši a Poprade, v mestách od seba vzdialených len pár kilometrov, nové olympijské hokejové štadióny? Čo s nimi po olympiáde? Ligové zápasy štadióny nezaplnia a ich prevádzka bude po olympiáde nesmierne drahá.

V pláne je olympijská dedina v priestoroch vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši, alebo nové sídlisko pre 1800 ľudí v Poprade, alternatívne len dočasné montované domy pre účastníkov ZOH.  Zrejme aj toto je len plánovaný jednorazový biznis pre niekoho istého, než reálne riešenie prípadnej bytovej otázky a inej infraštruktúry na Liptove.

Vyjadrenia členov vlády SR na tému olympiády sú neskutočne sebavedomé. Nemohli byť také aj pri rokovaní s poľskou stranou? Keď už tak veľmi chcú mať Poliaci olympiádu na našom území, tak nech si ju láskavo platia sami. Veď bez našich zjazdoviek by zrejme mali problém bojovať o OH. (Ťažký populizmus, pardon.)

A my, prosím, popri športe, hlavne investujme do vzdelávania, nech máme špičkové zastúpenia na matematických, chemických, fyzikálnych, geografických, biologických, programátorských a jazykových olympiádach. Lebo vzdelaní Slováci prinesú krajine väčší úspech a viac národného sebavedomia, než akákoľvek olympiáda v krajinách v blízkosti našej republiky.

Olympiádu do Škandinávie

Nie všetci sú samozrejme nadšení plánom organizovať olympiádu a paralympiádu v nórskom hlavnom meste, zatiaľ to však vyzerá na veľmi tesný výsledok ZA. Projekt Games in the city  má priniesť olympiádu a paralympiádu nie do nejakej vzdialenej oblasti, ale priamo do srdca hlavného mesta, ktoré sa azda ako jedno z mála miest potýka s vysokým tempom nárastu počtu obyvateľov.

ski-i-sentrum4-e1370181822673

Zdroj: ski-i-sentrum4-e1370181822673

Každoročne pribudne v meste približne 15000 nových Oslanov.  Vzniká obrovský dopyt po verejnej doprave, po verejných službách, mesto nemá dostatok škôlok, škôl, nemocničných lôžok, športovísk a podobne. Plánovači hier tak to, čo je v zásade už naplánované pre rozvoj mesta, spojili s projektom olympijských hier. Budovanie v mene zimnej olympiády môže Oslu pomôcť prekonať problémy s nedostatkom bytov, športových a kultúrnych priestorov a kolektívnej dopravy.

Plán je v problematickej oblasti Grorud, v ktorej žije početná komunita prisťahovalcov a v ktorej je jedna z najvyšších mier kriminality a užívateľov drog v meste, postaviť nové byty, športoviská a nové parky, cyklotrasy a chodníky. Tento mestský plán sa teraz stal plánom olympijským. Projektované byty však najprv poslúžia ako ubytovanie pre olympionikov a žurnalistov. Navyše, v prospech Osla hrá ešte aj minimálna miera korupcie a bohatá štátna kasa, ktoré môžu zaručiť transparentnosť a dostatok zdrojov.

Mimochodom, Hospodárske noviny publikovali komentár Olympiáda je šancou pre Slovensko s podtitulom Aké sú výhody organizácie olympijských hier s Poľskom? Prinášame vám názor expertky. Autorka článku Mária Vrabcová pôsobí v Londýne ako nezávislá poradkyňa pre konzultačné firmy, ktoré radia organizátorom Hier.

Toto je, podľa mňa, ale práve to, čo by prípadne OH priniesli Slovensku. Biznis príležitosti pre konzultačné firmy k organizácii Hier. Štátna kasa, mňam, mňam.

Fandím kandidatúre Osla. Nórsko je krajina s najväčším počtom medailí zo zimných hier. Spolu má 107 zlatých, 106 strieborných a 90 bronzových. Lyžovanie a zimné športy patria k nórskemu kultúrnemu dedičstvu tak, ako ku Slovensku halušky a folklór. Myslím, že tu pôjde o fantastický, úprimný sviatok športu a olympionizmu, a teda, že olympiáda tu nebude slúžiť iba ako akýsi prostriedok na zviditeľnenie sa.