Nad Ústavom pamäti národa sa sťahujú mraky. Hoci prežil smrť svojho zakladateľa aj nástup novej vlády, už nemusí prežiť najnovší útok na jeho existenciu. Koaličnej strane HZDZ ležala činnosť ústavu v žalúdku už dlhšie a najnovšie ho chce zrušiť aj SNS. Veď nechať zverejniť to, že predseda SNS emigroval a možno aj kradol to je už silná káva. Koaliční politici vyčítajú ústavu, že sa tam strácajú, zneužívajú a sprístupňujú dokumenty na politickú objednávku. Rafaelovi Rafajovi prekáža aj to, že sa ústav správa ako verejná knižnica. Nepochopil, že táto inštitúcia bola zriadená pre verejnosť a je platená z našich daní. Narušitelia pamäti národa sa netaja tým, že im ide najmä o obmedzenie slobodného prístupu k zväzkom ŠtB. Kde to svet videl, aby sa hocaký smrteľník dozvedel, že jeho otec, sused alebo kolega spolupracoval so štátnou bezpečnosťou. Vladimír Mečiar by preto chcel ústav a jeho nebezpečný archív prifariť do kompetencie Národného bezpečnostného úradu. Tam by sa už k spisom nedostal hocikto a najmä nie drzí novinári. Podľa SNS by dokumenty ústavu mal prevziať Vojenský historický ústav, kde by tiež neboli až tak na očiach informácii chtivých ľudí.

Šéf ústavu Ivan Petranský poprel akékoľvek politické tlaky na zverejňovanie dokumentov a snaží sa obhajovať činnosť tejto inštitúcie. Dovolil di dokonca neprísť na koberček k predsedovi HZDS, ktorý mu chel milostivo oznámiť, že On sa rozhodol jeho ústav zrušiť.  Za zachovanie ústavu sú samozrejme opozičné strany. Strana Smer je zatiaľ nejednotná. Dušan Čaplovič, ako bývalý historik, by ho rád zachoval. Premiéra vraj ústav zatiaľ nezaujíma lebo rieši dôležitejšie veci. Stará sa o občanov. Tlupa historikov, ktorí sprístupňujú nepohodlné údaje o našej minulosti je pre neho nepodstatná. Žiaľ, od postoja jeho strany bude záležať budúcnosť ústavu.

Rozhodnutie, či sa pristúpi k vymazávaniu alebo selektovaniu našej pamäti alebo sa zachová možnosť slobodne nazerať do minulosti, nebude iba o existencii jedného ústavu. Nie je to ani o tom, že spisy ŠtB možno nie sú až tak dôveryhodné, lebo udavači si sem tam niečo domysleli. Všetko si však nevyfabrikovali. Rozhodnutie o zachovaní, zrušení či modifikovaní ústavu bude najmä o tom či sa dokážeme vyrovnať s minulosťou.

    > Hlasuj za tento článok na
    Odtiaľ potiaľ

    Zdroj: Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk