Krátko po prvých dramatických správach z Osla uverejnil server denníka SME článok rozoberajúci možné dôvody, prečo teroristi útočili práve na Nórsko.

Vysvetlenia zneli logicky: nórska vláda vysiela svojich vojakov do Afganistanu, tamojšie média pred piatimi rokmi publikovali Mohamedove karikatúry a v krajine žije i početná moslimská menšina, ktorej členovia by k podobným nápadom nemuseli mať ďaleko.

Väčšina argumentov pracovala s konštrukciou, že za bombou v Osle a streľbou na neďalekom ostrove nutne musí stáť niektorá zo začínajúcich či zavedených skupiniek džihádistov.

Asi nejedného pozorovateľa však prekvapili následné zistenia, podľa ktorých má postrieľanie desiatok tínedžerov na svedomí človek úplne opačného strihu – tridsaťdvaročný Nór Anders Behring Breivik.

Zatiaľ sa o ňom vie zhruba toľko, že inklinoval k nacionalizmu, rád si prečítal Georga Orwella alebo Franza Kafku, obdivoval Winstona Churchilla a podnikal v poľnohospodárstve. Moslimov neznášal, podobne ako vládnucich sociálnych demokratov, s ktorými si tak chcel svojráznym spôsobom vybaviť účty.

Nie je to zrovna prototyp klasickej predstavy o teroristovi s rozbuškou.

Pritom keď zalovíme v pamäti po podobných útokoch, až príliš často narazíme na takéhoto zdanlivo neškodného človeka. Napríklad v apríli 2002 sa k zastreleniu trinástich učiteľov a dvoch študentov v nemeckom Erfurte uchýlil nenápadný 19ročný Robert Steinhäuser, ktorý zrejme neuniesol svoj vyhadzov zo školy. Tridsiatku ľudí na pôde polytechnického inštitútu vo Virgínii zase v roku 2007 vystrieľal dvadsaťtriročný vysokoškolák Čo sung-hu pôvodom z Južnej Kórei. No a na Slovensku pre zmenu v januári 2010 prišla polícia s oznámením, že výbuchy v niekoľkých tunajších kostoloch plánoval absolvent bratislavskej Farmaceutickej fakulty.

Skrátka, útoky ako ten v Nórsku nám pripomínajú jednu zásadnú skutočnosť - človekom s teroristickými pohnútkami môže byť takmer ktokoľvek a naša spoločnosť je voči tomu bezbranná. Európske úrady síce môžu ešte viac dohliadať na svoje prisťahovalecké komunity a uzatvárať hranice, nedokážu však už zabrániť tomu, aby niekomu zo zdanlivo všedných ľudí v našom susedstve náhle „neruplo v kouli“.