Parlament bude rokovať o rozpočte. „Demokracia, to je diskusia,“ vravieval Masaryk. Či sa o rozpočte bude len rokovať, alebo aj diskutovať, je však otázne, vzhľadom na doterajšiu skúsenosť so zástupcami vládnej koalície, ktorí si zvykli už takmer na všetko odpovedať „neotravujte!“. Nuž ale prečo potom oni zas a znova otravujú s novými daňami a dlhmi?

Pozrime sa na prvý návrh rozpočtu tretej Ficovej vlády z pohľadu zamestnaného a priemernej rodiny.

K druhému kvartálu 2016 bola priemerná nominálna mzda na Slovensku 901 eur. Zamestnancov bolo cca 2 109 500. V priemere dostanú zamestnanci za rok na mzdách približne 12 x 901 eur x 2 109 500 = 22 807,9 mil. eur.

A aká je výška plánovaných výdavkov verejnej správy v rozpočte na rok 2017? Je to 34 498,1 mil. eur, čo je v prepočte na jedného zamestnaného 1 362,8 eur mesačne.

Vláda navrhuje, že bude mesačne míňať o 462 eur na zamestnaného viac, než je jeho priemerná nominálna hrubá mzda. A koľko je to pri čistej mzde? Po odčítaní daní a odvodov je čistá mzda zamestnaného v priemere 735 eur (pri dvoch deťoch ak si uplatňuje nezdaniteľný základ dane) a iba 675 eur ak si neuplatňuje nezdaniteľný základ dane.

Priemerná rodina s dvomi deťmi, kde sú obaja rodičia zamestnaní, má čistý príjem okolo 1 470 eur mesačne. V mene tejto rodiny vláda mesačne minie 2 725 eur, teda takmer dvojnásobok (o 85 % viac ako je čistý príjem rodiny).

Priemerná slovenská rodina s príjmom 1 470 eur platí hypotéku, náklady spojené s bývaním (fond opráv, poplatky za správu a iné), elektrinu, plyn, leasing k autu, potraviny, oblečenie, poistky a občas možno nejakú dovolenku. A, oproti vláde, z tých 1 470 eur si vie niečo aj usporiť. Nie veľa, ale snaží sa.

A čo vláda? Z tých 2 725 eur, ktoré sa mesačne chystá „v mene rodiny“ minúť, minie 85 eur na dlh. Teda za rok ako je dlhý nielenže neusporí nič, ale vytvorí viac ako 1 000 eur dlhu v mene každej rodiny so zamestnanými rodičmi. Ak v rodine ochorie zamestnaný člen, nepôjde do špičkovej nemocnice. Nie, namiesto toho dostane zdravotnú starostlivosť v ošarpanej nemocnici a na jedlo či lieky si bude musieť prispieť zo svojho.

Deti chodia do škôl, ktoré sú často ešte horšie vybavené ako tie nemocnice. Nehovoriac o tom, že učitelia snívajú aspoň o mzdách, aké majú vysokoškolsky vzdelaní v tom zdravotníctve. A keď už je dieťa školopovinné, rodičom neostane nič iné, len zo svojich 1 470 eur prispieť – raz na školu, inokedy na učebnice. Štát, ktorý „v mene rodiny“ mesačne míňa tých 2 725 eur, to za nich uhradiť nedokáže.

Isteže, z tých 2 725 eur ide časť starým rodičom na dôchodky. V priemere? Starobný dôchodok je cca 417 eur na dôchodcu. Dnes – zatiaľ – platí, že približne dvaja zamestnaní prispievajú jednému dôchodcovi. Čo tak prevziať svoje záväzky? Načo je vo vzťahu starí rodičia a rodičia ten štát? Načo je sociálna poisťovňa, ktorá cez tendre míňa desiatky miliónov eur a neraz ani len nevie správne vypočítať dôchodok?

Slovensko potrebuje zmenu. Zmena musí spočívať v tom, že štát už nebude prerozdeľovať a míňať čo i len polovicu toho, čo minie priemerná slovenská rodina.

Namiesto toho aby štát – teda Fico, Kažimír či Kaliňák – rozhodovali o vašich peňaženkách, musia slovenské rodiny požadovať, aby samotné viac než dnes rozhodovali o svojich životoch.

Nie štát má mesačne minúť 2 725 eur „v mene rodiny“. Nie rodina má byť v tomto porovnaní „chudobný príbuzný“ s jej 1 470 eurami. Naopak, rodina by mala rozhodovať, ako minie svoj príjem, ktorý by po znížení daní a odvodov mohol byť podstatne vyšší. Nepochybne, štát na fungovanie (ale skutočné fungovanie) súdov, armády či polície a ďalšie základné funkcie potrebuje od rodiny nejakých 500 až 750 eur mesačne. Viac mu však netreba. Beztak s nimi hospodáriť nevie.

Namiesto toho máme krajinu, ktorá si neplní solidárne záväzky voči partnerom v NATO či EÚ, vymožiteľnosť práva je nedosiahnuteľná, školstvo je v rozklade, zdravotníctvo trpí anemickým syndrómom. Veď pijavice sú štandardná liečba komunistov.

Rozpočet, ktorý pripravil minister financií Kažimír, je výsmech každej rodine na Slovensku. „V mene rodiny“ minú „Ficovi ľudia“ takmer dvojnásobok čistého príjmu priemernej rodiny na Slovensku.

Fico vo vašom mene mesačne minie 2 725 eur, kým vy musíte vyžiť zo zárobku 1 470 eur. A to len v prípade, ak máte to „šťastie,“ že ste aspoň tá priemerná rodina. Sedem z desiatich rodín na Slovensku nemá ani toto šťastie.