Počas uplynulých dní sa Slovensko dostalo do hlbokej politickej, mravnej a dnes už pomaly aj ústavnej krízy, za ktorou bude čoskoro nasledovať aj kríza ekonomická.

Bez ohľadu na sympatie, podľa mňa, nie je možné znásilňovať logiku vecí a fakty. Ak chcem zabrániť šíreniu nákazy z Grécka a chrániť si vlastnú peňaženku, a vytvoriť teda účinný mechanizmus na regulovaný bankrot Grécka, a ak chcem, aby bol môj názor a hlas prítomný pri následnej diskusii o ďalších opatreniach, musím sa pripojiť k dohode o eurovale. Nedá sa brať benefity z EÚ a tvrdiť, že chcem ostať súčasťou eurozóny a súčasne odkazovať, že chcem mať od EÚ pokoj. V takomto prípade je jediným legitímnym a logickým krokom – vystúpenie z eurozóny a aj EÚ. Ak zotrvávam na postoji, že členstvo v EÚ a eurozóne je pre krajinu stále najlepším riešením, ale súčasne hlasujem proti eurovalu, keď ho už schválili všetci moji partneri, tak konám voči svojim občanom, podnikateľom a partnerom v eurozóne nečestne a proti ich záujmom.

To isté platí o vláde. Ak premiérka a súčasne všetci členovia koalície sú za niečo tak zásadné, ako je euroval a ja som za akýchkoľvek podmienok proti (jasné vyhlásenie z podľa mňa prelomovej TB s účasťou celého poslaneckého klubu SaS v momente, keď premiérka odletela za Atlantik), tak jediným legitímnym a politicky logickým krokom je pred hlasovaním vystúpenie z vlády. Ak nechcem, aby došlo k predčasným voľbám, tak nasleduje vyjednávanie o podmienkach podpory menšinovej vlády mojich bývalých partnerov.

Posledným krokom, ktorý umožňuje verbálne politicky deklarovať svoj nesúhlas a zachovať si tvár, ale ostať vo vláde, je spojenie s hlasovaním o dôvere, kde člen koalície napriek svojmu videniu situácie zahlasuje za. Ak však člen koalície vysloví nedôveru, tak pardon, ale v takom prípade je snáď logické a prirodzené, že súčasne vystupuje z vlády. Ak súčasne na tom padá vláda, znamená to, že takýto člen koalície vytvoril novú väčšinu v parlamente s dovtedajšou opozíciou a je jeho právom ale hlavne povinnosťou, aby prebral vládnu zodpovednosť spolu so svojimi novými partnermi až do najbližších volieb. Všetko ostatné sú len marketingové hry a drísty.

Šokuje ma, s akou ľahkosťou si tu ničíme v priebehu pár dní krajinu, jej politickú a ekonomickú stabilitu a jej postavenie v euroklube. Tvrdiť, že nám teraz postačuje vláda s mandátom svietiť a kúriť, alebo zostavená s akýchsi kamarátov s titulom úradnícka, alebo podmieňovať svoju podporu tým, že si ponechám ministerstvá vo vláde, ktorej som vyslovil nedôveru, je v aktuálnej situácii buď ťažkou demagógiou alebo nerešpektovaním reality. Ešte horšie je tlačiť na odvolanie vlády bez toho, aby bolo jasné, ako zostavím vládu a s akým mandátom na preklenutie veľmi ťažkého predvolebného obdobia. Tým smerujem automaticky krajinu do chaosu a rozvratu. Ak už nič iné, tak majme na pamäti to, že začiatkom roka si máme požičať miliardy eur na vykrytie dlhovej služby, nehovoriac o kľúčových rozhodnutiach na úrovni eurozóny a EÚ či nastupujúcej ekonomickej kríze.

Takže ak budeme pokračovať v týchto neznesiteľne ľahkovážnych hrách patriotov, bude čoraz viac pravdepodobnejšie, že prvá cesta nového premiéra po marcových voľbách, a to je jedno z akého tábora, pôjde do Bruselu. A bude žiadať o podporu z toho eurovalu, ktorú sme v našom chrapúnskom poblúznení a nevedomosti faktov a súvislostí dnes považovali za akési ďalšie krmítko pre nenásytných lenivých tučných Grékov. Že zbytočne straším? Áno, a čo potom pánom Sulíkom opakovane spomínané Slovinsko? V čom sme na tom lepšie?!