Veta „Ja som to hovoril(a), je v manželstve takmer kvalifikovaný dôvod na rozvod. Ak sa často opakuje. No niekedy to človeku nedá. Navyše v blogu rozpad manželstva človek neriskuje. Najmä ak ide konštatovať: veď sme to písali.

Šéf HZDS Vladimír Mečiar minulý týždeň objavil, že po vidieku sa potulujú stranícki výpalníci s dosahom na štátne inštitúcie a vyberajú výpalné za eurofondy. Nepriamo z toho obvinil SNS. Nečíta noviny. Jeho štáb iste tiež nie. Lebo TREND o tom písal v máji minulého roku. I keď nie konkrétne. Tí, ktorým sa to stalo, sa báli rozprávať. Ten istý politik teraz objavil, že v kauze emisie ide o organizovanú skupinu, ktorá na tom zbohatla. TREND o tom píše rok. Ale k V. Mečiarovi sa to nedostalo.

Ďalší muž, ktorý si mimo predvolebného obdobia nevšíma, čo popíšu kadejaké plátky je predseda SNS Ján Slota. Lebo noviny boli plné toho, ako sa HZDS jasne vyníma za špekuláciou s pozemkami vo Veľkom Slavkove. Ale on si to nevšimol. Nič netušil. Žil v ideálnej zhode so svojim koaličným partnerom. Nemal dôvod pochybovať o jeho cti, morálke a už vôbec ho nepodozrieval, že by sa v jeho strane organizovalo čosi, čo hraničí so zákonom. A zrazu sa dozvie takéto čosi.

Ďalší vrcholne neinformovaný človek je zrejme premiér Robert Fico. O tom, z čoho sa obviňovali koncom minulého týždňa jeho kolegovia z trojkoalície pravdepodobne vôbec nič nevedel. Lebo keby tušil, keby mal informácie o tom, ako to na Slovensku chodí, nemusel by čakať, kým sa jeho pajtáši z Koaličnej rady vybláznia v médiách. Prokuratúru by informoval sám a okamžite. Ale on to neurobil.

Ten priaznivejší pohľad na situáciu, skôr bližší k fikcii teda je – o krajine rozhodujú traja muži, ktorí sa o nej dozvedajú dôležité veci neskoro. Nebezpečné. Ale nepravdepodobné. Ten menej priaznivý je, že koaličné porozumenie bolo mesiace, zrejme roky založené na tom, že členovia tohto spolku na seba dosť vedeli. A slušnosť, zákonnosť a poctivosť k voličom nepovažovali za dosť dobrý argument na to, aby s tým vyšli von. Okrem iného by riskovali, že rozprávať začne aj ich sok. Desivé.