S istou dávkou nadľahčenia môžeme povedať, že tvorcovia legislatívy na ochranu pred úžerníkmi docielili viac než pôvodne plánovali. Jedna z nebankových spoločností totiž pár dní požičiavala doslova zadarmo. Svoj ľudomilný počin však, samozrejme, rýchlo napravila.  

Dôvodom je rýchlosť s akou sa pravidlá nastavili. Vláda schválila nariadenie v stredu 28. mája, pričom platili už od nedele 1. júna. Kým niektoré spoločnosti strávili posledné májové dni zosúladením s novými podmienkami, iné novú legislatívu prekvapivo prehliadli.  

Spoločnosť Friendly Finance, prevádzkujúca portál Pôžičkomat.sk, požičiavala v pondelok 2. júna, teda v druhý deň platnosti úrokového stropu, za 5 ciferné RPMN. Podľa úverovej kalkulačky na jej stránke musel klient, ktorý si požičal 150 eur na 12 dní, vrátiť o 28 eur viac, čo podľa prepočtov znamenalo RPMN 18131,9%. V sobotu 7. júna už kalkulačka ponúkala nulové preplatenie. Podľa zdrojov TRENDu sa o úrokovom strope spoločnosť schvaľujúca úvery pre Slovákov z Prahy, dozvedela až od jedného z klientov. V snahe neporušiť platnú legislatívu a zároveň neposlať zákazníkov ku konkurencii, narýchlo rozhodla o dočasnom požičiavaní zadarmo. Aktuálne už požičiava opäť za odplatu, v súlade s myšlienkou nariadenia pod 30%. Pri rovnakom modelovom príklade 150 eur na 12 dní, tak aktuálne zaplatí klient navyše len 1,27 eura, čo je podľa ich kalkulačky RPNM 29,1%. Keďže ide o pôžičky poskytované maximálne do jedného mesiaca, klienti, ktorí využili legislatívnu akciu, až tak veľa nezískali.

Nebankovku úrokový strop zaskočil, požičiavala zadarmo

Krátkodobé pôžičky sú dlhodobý problém

Všeobecne sú krátkodobé pôžičky veľmi zaujímavým fenoménom . Ďalšia zo spoločností Ferratum napríklad stále ponúka na svojej stránke 100 eur na 15 dní, pričom klient bude musieť vrátiť o 25 eur viac, čo opticky nevyzerá zle. No úrok vyjadrený na ročnej báze (p. a.) je až 600% a RPMN podľa kalkulačky na ich internetovej stránke dosahuje až 22 710%. Klient síce pri riadnom splácaní vráti iba štvrtinu, no keby mal peniaze požičané celý rok, je to nepomerne viac.

Stačí jednoduchý príklad. Ak si dnes niekto potrebuje narýchlo požičať do výplaty 100 eur, je veľká pravdepodobnosť, že mu v rozpočte budú tieto peniaze chýbať aj o mesiac. Ibaže už nebude dlhovať 100 eur, ale aj s úrokom 125 a tak si požičia znova, tentoraz viac, spomínaných 125 eur. Pokiaľ bude takýmto spôsobom rolovať úver pred sebou pol roka, jeho dlh narastie na približne 1 500 eur a to pre 100 eur požičaných na začiatku.

Aj preto je pochopiteľné, že vláda vo svojom nariadení  stanovila pre tento typ úverov úrokový strop vo výške 30%. Ako sa presne píše v schválenom dokumente:

"Ak ide o poskytnutie peňažných prostriedkov spotrebiteľovi na obdobie kratšie ako tri mesiace alebo o poskytnutie peňažných prostriedkov spotrebiteľovi, ktorých výška nepresiahne 100 eur, je najvyššia prípustná výška odplaty zo sumy zmluvne dohodnutých peňažných prostriedkov 30 % ročne."

Za stovku vrátiť 1 500 eur

Prečo teda 5-miestne RPMN nezmizlo zo stránky spoločnosti Ferratum? Nuž preto, že štátni úradníci si pre stanovenie stropu nevzali za dôležitý ukazovateľ všeobecne používanú ročnú percentuálnu mieru nákladov, ale zaviedli nový pojem „odplata“.  Ako si všimol kolega Jozef Tvardzík, výpočet odplaty je značne odlišný od pomerne komplikovaného vzorca pre RPMN. Ministerstvo spravodlivosti, ako autor návrhu, sa preto rozhodlo výpočet uľahčiť vlastnou verziou nazvanou "odplata alebo úverový strop". Ten sa síce vypočíta pomerne rýchlo, ale nedostatočne zohľadňuje poplatky. Aj preto dnes musíme smutne konštatovať, že nebankovky môžu nariadenie o úžere jednoducho obchádzať. Situácia sa pritom týka najmä najproblémovejších úverov do jedného roka.

Bezpochyby je snaha klepnúť po prstoch úžerníkom chvályhodná, no zdá sa, že sa minula účinku. A to z dôvodu, ktorý na Slovensku nie je nový. Politici a úradníci svoje nápady málo konzultujú s odborníkmi. Aj preto je finančná legislatíva novelizovaná pričasto. Výsledkom je na jednej strane hrdé vyjadrenie o splnenej a úspešnom boji proti úžerníkom a na druhej strane stále aktuálny problém. Zdá sa, že štát síce úžeru zreguloval, ale ani zďaleka nezastavil.