Celkom by ma zaujímalo, čo sa dnes odohráva v hlavách politikov a úradníkov, ktorí sa posledných dvadsať rokov podpisovali na stave slovenskej armády. Lepšie povedané: podpisovali sa na tom, kde končili peniaze určené na jej modernizáciu.

Putinovo dobrodružstvo na Ukrajine núti vojenských stratégov prepisovať už i oficiálne obranné doktríny. Ešte donedávna platilo, že konvenčná vojna je v Európe nemysliteľná a pokiaľ by k nej malo dôjsť, zostane čas na prípravu minimálne osem rokov. Teraz však už kompetentní začínajú priznávať, že konvenčná vojna mysliteľná je, a pokiaľ by k nej malo dôjsť, na prípravu zostanú dva týždne.

A vzhľadom na to, že konflikt aktuálne hrozí v krajine, s ktorou máme stokilometrovú hranicu, je možno na mieste pozrieť sa na stav našich ozbrojených síl.

Nasledujúca pasáž pochádza z dokumentu, ktorý si pred tromi rokmi vypracovalo samo ministerstvo obrany.

Takmer 70 % pozemnej techniky je po dobe životnosti. Systémy a bojové komplety vzdušných síl i hlavná letecká technika (MiG-29 a vrtuľníky) sa blížia k hranici svojej technickej životnosti. Najcitlivejšia je absencia modernizácie v oblasti vyzbrojovania s dôrazom na prepravnú a špeciálnu techniku, bojové obrnené vozidlá a kolesové obrnené vozidlá, bojovú a dopravnú leteckú techniku (vrtuľníky, dopravné lietadlá), ako aj v oblasti mobilných komunikačných a informačných systémov, ktoré sú kľúčovým predpokladom pre interoperabilitu OS SR s armádami krajín NATO.

Za celé obdobie od 1993 nebol v podmienkach ozbrojených síl dokončený žiadny rozsiahlejší modernizačný projekt, podstatná časť hlavnej pozemnej i leteckej techniky je technologicky aj fyzicky zastaraná, na hranici svojho technického života, pričom niektoré druhy pozemnej a leteckej techniky ukončia svoj technický život v priebehu dvoch až piatich rokov. Alarmujúci stav vojenskej techniky a hlavných zbraňových systémov nevyhnutne vyžaduje ich obmenu (prezbrojenie).

Tým môžeme uzavrieť kapitolu „čo všetko armáde chýba“. Pre kompletný obrázok je ale treba spomenúť aspoň pár príkladov z poslednej doby, do čoho sa naopak investovalo.

-       Rok 2005: ministerstvo obrany si objednalo komunikačný systém Mokys za 6,5 miliardy korún od britského dodávateľa, ktorý ponúkal o miliardu vyššiu cenu než jeho francúzsky konkurent. Pred voľbami 2010 sa schválilo ďalšie pokračovanie projektu. Dva roky na to vtedajšia premiérka Radičová hlásila, že systém ako celok je stále nefunkčný.

-      Rok 2008: ministerstvo pripravilo zmluvu za 1,5 miliardy korún na odpratávanie snehu okolo vojenských budov. Po odhadení aféry musel odstúpiť minister Kašický, ktorý sa následne stal veľvyslancom pri NATO.

-       Od roku 2008 dodnes: ministerstvo zaplatí ročne zhruba 30 miliónov eur za prevádzku modernizovaných stíhačiek MiG 29, z čoho časť si odkrajuje firma Willing, ktorá patrí „akcionárovi“ Smeru Miroslavovi Výbohovi. Hoci ide o výkonné lietadlá, majú jeden problém: ich letuschopnosť závisí na dodávkach náhradných dielov z Putinovho Ruska.

-      Rok 2010: jeden z mála zmysluplných nákupov – armáda dostala ľahké obrnené vozidla Iveco v počte desať kusov. Pre porovnanie: česká armáda za posledné roky nakúpila 112 takýchto vozidiel.

-      Rok 2012: ministerstvo si od garážovej firmy z Bratislavy objednalo dve malé dopravné lietadlá L-410, ktoré bežne slúžia ako civilné aerotaxíky. Vymenilo ich za dva staršie stroje a doplatok 10 miliónov eur.

-      Rok 2014: ministerstvo nakupuje 30 nových nákladných vozidiel za sedem miliónov eur. Pre porovnanie: česká armáda za posledné roky kúpila necelých 600 nových naklaďákov.

Ľuďom, ktorí za súčasný stav armády nesú zodpovednosť, je možné priznať poľahčujúcu okolnosť: nedokázali si predstaviť, že by reálny konflikt mohol kedy hroziť. I tak by ich ale možno zaujímal paragraf 317 trestného zákona

Sabotáž

(1) Kto v úmysle poškodiť ústavné zriadenie alebo obranyschopnosť Slovenskej republiky zneužije svoje zamestnanie, povolanie, postavenie alebo svoju funkciu alebo sa dopustí iného konania preto, aby

a) maril alebo sťažoval plnenie dôležitej úlohy štátneho orgánu, ozbrojených síl alebo ozbrojeného zboru, právnickej osoby, alebo

b) spôsobil v činnosti takého orgánu alebo takej organizácie alebo inštitúcie poruchu alebo inú závažnú škodu,

potrestá sa odňatím slobody na štyri roky až desať rokov.