Dallas Mavericks vyhrali dnes nadránom svoj prvý titul v NBA. Hokejový Vancouver Canucks delí od rovnakej méty jediný zápas. Kým však globálnemu klubovému hokeju začne kraľovať pohárový panic, ktorého svorne neznášajú takmer všetci čo nie sú z Britskej Kolumbie, aktuálnym držiteľom pohára lorda Stanleyho je stále Chicago Blackhawks. Obhajca vypadol v prvom kole tohtosezónnej vyraďovacej časti práve s kosatkami z Vancouveru.

Na svoj štvrtý titul z roku 2010 však musel tradičný klub, jeden z originálnej šestice, ktorá pamätá NHL spred druhej svetovej vojny, čakať neuveriteľných 49 rokov.  Prvé dva získal ešte v hokejovom praveku, v rokoch 1934 a 1938. Potom však prišli problémy, najmä finančné. Pomohla výmena majiteľov, novými sa v roku 1952 stala dvojica Arthur Wirtz a James D. Norris, ktorá predtým figurovala vo vlastníckej štruktúre chicagského arcirivala z Detroitu. Výsledkom bol tretí pohár v roku 1961, ku ktorému nemalou mierou prispel slovenský rodák Stan Mikita.

Blackhawks boli jediným tímom, ktorý v 60. rokoch minulého storočia dokázal prerušiť hegemóniu kanadských klubov z Toronta a Montrealu. Dlhodobé úspechy však nedosiahli. Prečo? Jedna z teórií hovorí, že vinníkom bol syn Arthura Wirtza William, ktorý prevzal riadenie klubu po svojom úspešnom otcovi (ten, mimochodom, získal Stanley Cup štyrikrát ešte s Detroitom Red Wings). William "Bill" Wirtz vstúpil do hokejovej histórie predovšetkým vďaka dvom veciam – neuveriteľnému lakomstvu, ktoré ho odmenilo prezývkou „Dollar Bill“ a katastrofálnym športovým rozhodnutiam.

Za éry Billa Wirtza Chicago stratilo klubovú legendu Bobbyho Hulla, ktorý odišiel do konkurenčnej súťaže World Hockey Association (WHA). V trejdoch prišli Blackhawks o takých hráčov ako Phil Esposito, Chris Chelios, Jeremy Roenick, Dominik Hašek či Ed Belfour. Fanúšikovia ho nenávideli, pretože zaviedol pay-per-view systém za vysielanie domácich zápasov. Prílišná šetrnosť a neochota priviesť do klubu hviezdy s väčším platom mu od televíznej stanice ESPN vyniesla titul tretieho najväčšieho lakomca spomedzi majiteľov všetkých profesionálnych tímov v Severnej Amerike a držgroša číslo jeden v klubovom hokeji. V roku 2004 boli Chicago Blackhawks vyhlásení za najhoršiu organizáciu v NHL.

Bill Wirtz, ktorý bol ako biznismen v realitáchvýrobe alkoholických nápojov na rozdiel od hokeja veľmi úspešný, zomrel v roku 2007. Športovú reputáciu famílie už úspešne napráva jeho syn Rocky, ktorý prebudoval tím, vymenil vedenie i trénerov a dotiahol rodinný klenot k štvrtému titulu v NHL. Opäť pri tom boli aj slovenskí útočníci Marián Hossa s Tomášom Kopeckým. Pre klan Wirtzovcov to bol už celkovo šiesty Stanley Cup (štyri s Detroitom, dva s Chicagom). Ostáva tak najúspešnejšou hokejovou dynastiou s americkým pasom, hoci posledné dve dekády dominujú Ilitchovci z Detroitu Red Wings.