Odkedy som sa zamyslel, či je možné zdaňovať bohatých na základe nákladov, ktoré ich spotreba uvaľuje na chudobných, na Knihožrútovi sa to hemží diskusiami o etike a utilitarizme. I o tom, či sa má vôbec ekonómia právo nazývať sa vedou, ak nie je hodnotovo neutrálna. Ako to býva, na všetky dilemy je po ruke dobrá kniha. V tomto prípade je to môj obľúbený Steven Landsburg a jeho novinka The Big Questions. Ak máte radi morálne, etické, ekonomicke či iné hlavolamy, nič lepšie momentálne na predvianočnom trhu nie je. Poďme na ukážku:

Električkový problém, verzia 1: Električka sa vymkla spod kontroly a rúti sa po koľajniciach, na ktoré šialený filozof priviazal päť ľudí. Ich smrti môžete zabrániť iba tak, že prehodíte výhybku a presmerujete ju na vedľajšiu trať, o ktorú je priviazaný iba jeden človek. Je morálne prípustné (či žiaduce) prehodiť výhybku?

Električkový problém, verzia 2: Električka sa vymkla spod kontroly a rúti sa po koľajniciach, na ktoré šialený filozof priviazal päť ľudí. Jediný spôsob, ako ju zastaviť a zabrániť smrti piatich ľudí, je strčiť pred ňu človeka, ktorý stojí vedľa trate. Je morálne prípustné (či žiaduce) to urobiť?

Ak máte podobné inštinkty ako ja, na prvú otázku odpoviete áno, na druhú nie. Potom sa zamyslíte, aký je vlastne medzi nimi rozdiel a stratíte istotu. A keďže toto je ekonomický blog,  je tu rafinovanejšia verzia dilemy:

Električkový problém, zlaté vydanie: Električka sa vymkla spod kontroly a rúti sa po koľajniciach rovno na jednu zo sto sirôt, ktoré v okolí koľajníc zháňajú niečo na jedenie. Veľmi bohatý muž môže zabrániť tragédii, ak električke pod kolesá hodí zlaté hodinky za 300-tisíc eur. Je morálne povinný to urobiť?

Landsburgova čiastočná odpoveď: záleží od okolností. Alternatívny spôsob použitia zlatých hodiniek je predať ich a každej zo sto sirôt rozdeliť po 3 000 eur. Čo by siroty preferovali včera, keby ste sa ich spýtali? Tritisíc eur na ruku, alebo garanciu, že jednu z nich milionár zachráni v prípade, že sa na ňu bude rútiť električka?

Zlaté pravidlo ekonóma hovorí, že ak idete minúť 300-tisíc dolárov, mali by ste ich použiť spôsobom, ktorý preferujú siroty ako najužitočnejší. Je vysoko pravdepodobné, že by si vybrali hotovosť a nie poistenie proti zrážke električkou. Dôsledok? Ak milionár nebol včera morálne povinný predať hodinky a rozdeliť sirotám hotovosť, dnes nie je morálne povinný použiť hodiny spôsobom, ktorý považovali za menej hodnotý.

P.S. Landsburg definuje zlaté pravidlo ekonóma pre dobré správanie nasledovne: Nezanechaj svet v horšom stave ako si ho našiel. Dôsledok je: Nemrhaj vzácny čas a energiu neproduktívnym spôsobom.