V najnovšom rebríčku Global Liveability Index sa dostala Viedeň na prvú priečku najlepších miest na život pred austrálsky Melbourne, s úctyhodným skóre 99,1 bodu zo 100. Bratislava sa v rebríčku vôbec neobjavila...

Uvažujem nad tým, či sa to niekedy zmení. Milujem mestá ako Abu Dhabí, Sydney alebo Auckland, no aj Bratislava má pre mňa špecifické čaro, a to nielen preto, že som tu doma. No ak sa na naše hlavné mesto pozriem realisticky, pochybujem, že sa do rebríčka tak skoro dostaneme.

Zlé slovenské jazyky, alebo skôr prsty, v internetových diskusiách tvrdia, že Viedeň vôbec nemá status mesta, ako uvádza rebríček. Za kritérium stabilita, do ktorého je zaradená aj bezpečnosť, získala plných 100 bodov. Ako sa to zhoduje s obrazom, ktorý o nej budujú aj niektoré naše médiá? Zvýšená kriminalita v dôsledku migračnej krízy. Až 29 % obyvateľov sú cudzinci! No a potom narazíte na komentár od Slováka alebo Slovenky, ktorí žijú vo Viedni dobrú dekádu a cítia sa aj v tých najpochybnejších viedenských štvrtiach bezpečnejšie, než v Bratislave.

Pravda je uprostred

Alebo aj nie. Nechcem sa na problematiku bezpečnosti pozerať čiernobielo, ale túto prostrednú pravdu prenechám konšpiračným plátkom. Buď sa cítim v bezpečí, alebo nie. V prípade Bratislavy sa niekto môže utešovať tým, že tu takmer nemáme nelegálnych imigrantov, ale čo to pomôže, ak dostane na bradu od rýdzo slovenského junáka hneď v centre mesta? Nemusíte ísť ani na Vlčie hrdlo alebo do nejakej okrajovej časti s pochybnou povesťou.

Môže sa aj z Bratislavy stať „najlepšie miesto na život”?

„Nerozumiem a nechcem rozumieť!”

V tomto článku autor spomína aj kritikov rebríčka, ktorí nesúhlasia s kritériami hodnotenia. Podľa austrálskeho profesora globalizácie a kultúrnej diverzity Paula Jamesa je rebríček šitý na mieru západným manažérom a korporáciám, ktoré chcú do zahraničia vyslať svojich zamestnancov. Čo nevidím ako taký veľký problém, keďže biznis je neoddeliteľnou súčasťou metropolitných miest a atraktivita pre zahraničného investora môže mestu či krajine pomôcť. Ak by nejaký problém nastal, tak skôr v prijatí cudzinca „domorodcami”. Trošku bulvárnejší článok o kauzičke, ktorú ste možno zachytili: zamestnanec známej čerpacej stanice odmietol obslúžiť tmavšieho pána hovoriaceho po anglicky.  

O infraštruktúre sa rozpisovať nemusím, mnoho šoférov má určite hlavu v smútku z plánovaného kolapsu. Na konštantné zápchy by sa cudzinec nepozeral tak tragicky, ako našinec, sú súčasťou veľkých miest. Čo by ho skôr prekvapilo, je nepredvídateľná situácia s mestskou hromadnou dopravou. Funguje na nejakom zvláštnom princípe nepravdepodobnosti, ktorý som ešte nepochopil.

Nedocenená gastronómia, nedocenené mesto

Budapeštianske reštaurácie získali pred pár mesiacmi svoje prvé michelineské hviezdy. Nie preto, že rapídne zvýšili svoju kvalitu. Do hľadáčika sa im podarilo dostať podobne, ako sa to podarilo pred rokmi škandinávskym krajinám. Propagovali sa smerom von.

Podobne by sme k tomu mali pristupovať aj v prípade Bratislavy, nielen čo sa jedla týka. Ukázať, že má čo ponúknuť napriek svojim nedostatkom, lebo tie má každé jedno mesto. Na to ale nestačí meniť len vedenie, musia sa zmeniť aj ľudia, ktorí to mesto tvoria.