A nebolo toho málo. Od 10. mája 2018 napísal 628 statusov, pričom bez postu tak zostalo len 52 dní v roku.

Väčšinou publikoval niekoľko statusov za deň, čo pri ich dĺžke je skutočne obdivuhodný výkon. Najdlhší status mal až 1650 slov (cca 5-stranová seminárna práca) a celkovo mali jeho príspevky viac ako neuveriteľných 262-tisíc slov. Napriek tomu sme si všetky prešli a výsledok nájdete na prehľadnej (samozrejme červenej!) infografike.

Mentálny svet Ľuboša Blahu

Na koho najčastejšie myslí Ľuboš Blaha?

Úplne najväčšou platonickou láskou smeráckeho poslanca je Andrej Kiska. Toho vo svojich príspevkov spomenul takmer 1200-krát, čo je v priemere viac ako 3-krát denne. S veľkým odstupom nasleduje Róbert Fico a Zuzana Čaputová. Tá sa však dostala do pozornosti blahových statusov až výrazne neskôr, v posledným mesiacoch bola spomínaná dokonca častejšie ako súčasný prezident.

Na čo najčastejšie myslí?

Najzmieňovanejším slovom v jeho statusoch je Slovensko. Najviac však Blahovi leží v žalúdku liberalizmus a USA. Oba výrazy počas roka použil viac ako 1000-krát, asi netreba pripomínať, že takmer výlučne v negatívnych súvislostiach.

Celkovo je poslanec Blaha na Facebooku výrazne monotematický. Existuje niekoľko mien, výrazov a tém, ktoré opakuje vo veľkej časti statusov. Skúšali sme aj nájsť koreláciu medzi dĺžkou statusov a počtom interakcií, ale nepotvrdila sa.

Veľká časť jeho príspevkov sú osobné útoky a často šíri viacero dezinformácií či klamstiev. Blaha je tak príkladom toho, ako sa dá účinne „zneužívať“ Facebook na negatívnu komunikáciu.

Bohužiaľ, táto stratégia spolu s pomerne masívnou reklamou funguje. Za rok na Facebooku získal jeho profil viac ako 1,3 milióna reakcií, 270-tisíc komentárov a cez 300-tisíc zdieľaní. Aj keď nie všetky reakcie boli k poslancovi pozitívne, stále je z tejto časti politického spektra suverénne najvýraznejším aktérom.

Spolu s analýzou sme sa rozhodli sprístupniť všetky dáta z jeho profilu na stiahnutie, ak by sa v tom chcel ešte niekto pohrabať hlbšie. Nás po stovkách statusov chuť prešla...

Dáta na stiahnutie - Blaha Fanpage

Nechcete zmeškať novú analýzu či komentár? Pridajte sa ku komunite fanúšikov politickej komunikácie a dát na tomto linku.