Aký osud si nachystáme?

„Východný Davos“ Krynica skončil a ak sa líšil v niečom od minuloročného, tak to bolo menej hystérie ale aj entuziazmu, ktoré sa týkali prípadnej ťažby bridlicového plynu v Poľsku. Už sa nehovorilo o historickom prelome v zásobovaní Strednej Európy strategickými surovinami, prebohatom Poľsku, ktoré konečne ukáže, čo všetko znamená v EÚ i voči Ruskej federácii, senzačné tisíce kubických metrov prestali lietať nad našimi hlavami. Debaty boli serióznejšie a všetko naznačuje, že sa schyľuje k rozhodujúcim rokom, ktoré zmenia rozhodujúcim spôsobom energetický mix európskych krajín, a zároveň určia osud stredoeurópskych štátov na dlhé desaťročia. V tom sa všetci rečníci tohtoročných energetických panelov v Krynici zhodovali. Zásadne sa zmenil aj výsmešný postoj predstaviteľov ruského Gazpromu z minulého roku. Vyjadrovali sa opatrnejšie a otvárali svoje karty natoľko, že sme si mohli ľahšie prečítať ich zámery.

„Gaz lupkowy“, po slovensky bridlicový plyn ale zostáva najdôležitejším poľským slovom týchto mesiacov. Pochádza zrejme od spoločného slova lúpať, ktoré sme zdedili zo staroslovanského jazyka. Je to pochopiteľné, lebo kým Francúzi uspeli pri vyrokovaní zmeny ceny za ruský plyn, Poliaci stále platia jednu z najvyšších cien – vyše 500 USD za tisíc m3. Porovnajme si to so sumou 99 USD za tisíc m3 bridlicového plynu z USA. A pochopíme, prečo sa rozčuľoval nielen môj milý bývalý kolega, ruský veľvyslanec Čižov, pravý to neprehliadnuteľný ruský medveď, stály zástupca RF pri EK, ktorý označil kontrolu EK v európskych pobočkách Gazpromu za snahu o vytlačenie Gazpromu z európskeho trhu. Ale tento týždeň sa k nemu pridal aj sám veľký vládca Kremľa, ktorý označil túto kontrolu za snahu prekryť problémy Eurozóny. To už vyzerá ako snaha Smeru prekryť zmenu Zákonníka práce Gorilou v aktuálne prebiehajúcej schôdzi pléna parlamentu. Je to skrátka na smiech.

V máji 2012 bol Putin ešte plný nádeje. Všetky ruské problémy a ZOH v Soči mali byť hravo financované petrodolármi z našich krajín. Ropa vyše 115 USD za barel a cena plynu pre nás na ňu naviazaná. Raj zostavovať rozpočet.

Ale produkcia plynu v RF stále klesá. Správy Gazpromu priznávajú až 9% poklesu a čo sa stane po roku 2016, keď začne USA a Kanada lacný skvapalnený plyn vo veľkom vyvážať?.... hrôza pomyslieť. Alexander Nowak, minister energetiky RF, bol vo svojom poslednom vyhlásení mimoriadne úprimný. Nevyšiel ani plynárenský kartel, ktorý sa RF od roku 2007 snažila založiť s Iránom a Katarom, aj tam im Američania prešli cez rozum. Ani Stockman nevychádza, Nóri sa už zbalili..... Trpí tým aj banícky priemysel RF, lebo USA prestávajú kupovať ruské uhlie a výroba elektriny prechádza na lacný bridlicový plyn. Arabské krajiny, ktoré stratili trhy pre svoj LNG plyn v USA, začínajú obsadzovať európske trhy a ponúkajú cenu 320 USD za tisíc m3. Do toho sa rozhodla EK na základe zistených skutočností z previerky pobočiek Gazpromu zahájiť vyšetrovanie, či Gazprom nemonopolizuje nedovolenými spôsobmi zásobovanie krajín EÚ surovinami. Ak sa to preukáže, Gazprom môže zaplatiť EK 10 mld USD ako peňažný trest.

Preto Gazprom vydáva už niekoľko mesiacov veľké sumy na reklamu proti nenávideným „lupkom“. Diskreditačná kampaň sa začína tam, kde si to už niekoľkokrát odskúšali. Pri strašení zničením životného prostredia. Pri tejto isto dôležitej téme sa zároveň s presadzovaním dobrých riešení dá ešte stále nájsť dostatok naivných ľudí, ktorí  vo svätom nadšení budú presadzovať ruské záujmy. To je mimoriadne veselé, ak si uvedomíme, ako vyzerá životné prostredie priamo v Rusku okolo vrtov pre ropu a plyn. Pred rokmi nás strašili malým objemom zásob plynu Nórskeho kráľovstva, aby zabránil podpisu nových kontraktov v Poľsku a výstavbe plynovodu z Nórska popod Baltické more do Nemecka a Strednej Európy.  V Londýne v týchto dňoch strašil Alexander Medvedev , vice Gazpromu, že bridlicový plyn je to najškodlivejšie, čo môže byť a skazí celé zásoby podzemnej vody Európy. K tomu sa pridal šéf Gazpromu A. Miller s apokalyptickými víziami Európy ako mesačnej krajiny. A to len  minulý týždeň vyšla  správa Medzinárodnej energetickej agentúry – Zlaté zásady zlatej éry plynu – kde sa výslovne uvádza, že bridlicový plyn môže znamenať veľké zmeny v našom myslení a nepotvrdzuje, že spôsob ťažby je škodlivý pre životné prostredie.

Nie žeby nemali aj iných spojencov. Francúzsko  okamžite schválilo, že u nich sa nikdy ťažiť nebude a neuskutočnia sa žiadne vrty. Francúzska atómová loby bola neskutočne rýchla. Aj Čechy, Rumunsko a Bulharsko prestali so skúšobnými vrtmi a anulovali niektoré koncesie.  Sú to štáty, ktoré práve rokujú s Gazpromom. Žeby to bolo príčinou ich obáv? Český expert Miroslav Zajíček sa spýtal už v apríli 2012 v Lidových novinách: Budeme sa podielať, my v Strednej Európe, na tejto bridlicovej revolúcii, alebo budeme na chvoste vývoja? A zaplatíme za to. Komu?  No Gazpromu.

Boj o bridlicový plyn, ktorému sa zatiaľ len prizeráme, môže byť fakticky zásadou sporu o energetickú budúcnosť EÚ, o náš osud a osud Gazpromu a teda rozpočtu Ruskej federácie. A vlastne aj o osude veľkého macha dnešných dní, Putina.