Nedávno som sa z osobných dôvodov rozhodol pátrať po pôvode a šírení jednej obzvlášť nezničiteľnej internetovej lži – takzvaného Lasicovho článku. Tu je, čo som zistil (aj vďaka schopnostiam mojich asistentov).

Článok „Milan Lasica – Radosť vládnuť tomuto národu (Realita súčasnosti)“ je znôškou presvedčivo znejúcich manipulatívnych kecov na klasickú tému – ako zle nám je to v tej dnešnej konzumnej spoločnosti (podobné veci sa objavujú už od starovekej Číny, ak nie skôr) a ako dobre nám bolo za socializmu.

Osobne sa ma dotkol preto, že Milan Lasica bol kedysi dávno mojim pedagógom a už pri letmom prečítaní bolo zrejmé, že takéto niečo by nikdy nenapísal a nielen pre jeho zážitky s dobou pred rokom 1989, ale aj preto, že tento typ manipulácie čitateľa nie je jeho štýl. Dali sme sa preto do pátrania.

Rýchlo sme objavili, že originálny text je z češtiny a jeho najstaršia verzia sa na internete objavila 13. februára 2011. Postupne sa rozšírila do rôznych diskusných fór, ale aj do blogov. Na slovenských stránkach sa vo svojej modifikovanej podobe objavila 26. februára 2011, konkrétne na stránke cez-okno.net (autor Anonym), ktorá sama seba označuje za „voľne dostupný portál, plný alternatívnych informácií, ktoré sa dnes čoraz častejšie stávajú všeobecne uznávanými a samozrejmými faktami“.

Slovenská verzia je okrem prekladu pozmenená aj o niekoľko slovných hračiek, ktoré ju majú prispôsobiť slovenským podmienkam, napríklad bratislavské trhovisko, kuracie zadky, Bratislavčania z Číny, Panelák, Jozef Króner, Martin Huba a pod. Zjavne si teda niekto dal záležať.

K šíreniu cez internet najprv dochádzalo prostredníctvom nevyžiadaných mailových správ. Určiť presný dátum, kedy sa k článku pridalo meno Milana Lasicu je nemožné, avšak najskorší odkaz na meno Milana Lasicu s názvom textu „Radosť vládnuť tomuto národu“ je 11. augusta 2011 na stránke diskusneforum.sk. Následne sa text s odkazom na Milana Lasicu objavil na týchto miestach:

 • 15. augusta 2011 na stránke bývalého poslanca SNS S. Chelemendika pod názvom Milan Lasica: Realita súčasnosti.
 • 15. augusta 2011 sa odkaz na stránku S. Chelemendika objavil na facebook stránke Nezávislé Správy
 • 15. augusta 2011 bol článok tiež pridaný na Forum na Zozname.sk.
 • 16. augusta 2011 na portáli Kapušany.info

Už 17. augusta 2011 vydal redaktor týždňa J. Kušnierik článok, v ktorom spochybňuje Lasicovo autorstvo textu a 22. augusta sa podobne vyjadril aj A. Bartflaj na stránke humno.sk. Reakcia M. Lasicu bola rýchla, pretože prišla v rovnaký deň, t. j. 17. augusta 2011 a bola uverejnená v rôznych médiách. "Upozorňujem, že s textom nemám nič spoločné, je to podvrh, od ktorého sa dištancujem a protestujem proti zneužitiu môjho mena". Táto reakcia bola uverejnená na stránke denníka SME, na portáli Pozri!, Webnoviny, ale tiež napríklad na portáli TV Noviny Televízie Markíza a portáli 24 hodín.

Dementi Milana Lasicu sa však minulo účinkom, pretože šírenie príspevku pod jeho menom neustalo a pokračovalo:

 • 19. augusta 2011 na stránke Panslovanská Únia
 • 20. augusta 2011 sa na stránkach obce Kuplín anonymný autor upozorňuje, že tento člaánok sa stále rozširuje pod menom Milana Lasicu na viacerých portáloch spomenutých vyššie ale tiež na portáli Quadrilio cez používateľa NIEIL (kde bol článok zavesený až 20. augusta) – v ten istý deň bol tento odkaz (Quadrilio) daný na Vybrali SME používateľom Twitter
 • 23. augusta 2011 na facebookovom profile YPS Restaurant
 • 25. augusta 2011 na blogu pre neoficiálnu web stránku obce Šarišské Michaľany
 • 26. augusta 2011 na osobnej stránke internetového užívateľa Václava Domšová
 • 27. augusta 2011 na stránke Naše regionoviny
 • 28. augusta 2011 na webe ichtyscz.cz
 • 29. augusta 2011 na internetovom portáli blog.aktualne.cz užívateľa Martina Kříža – slovenská verzia článku aj s podpisom Milana Lasicu – tu je oveľa dôležitejšia aj diskusia – kde väčšina ľudí nespochybňuje autorstvo Milana Lasicu
 • 1. septembra 2011 na portáli TVFreak.sk
 • 5. septembra 2011 na portáli českého občianskeho združenia Fest2004
 • 14. septembra 2011 vyšiel v predaji časopis ASB (Architektúra, Stavebníctvo, Biznis) 08-09/2011 kde bol tento článok aj s menom Milana Lasicu spomenutý v Editoriáli od Ľuda Petránskeho
 • 19. Septembra 2011 na portáli Mogoňov.sk – skrátená verzia ale s podpisom Milana Lasicu
 • 21. septembra 2011 na portáli dubanka.signaly.cz
 • 12. októbra 2011 na stránke portálu Suverenita pro Karl. Vary
 • Článok bol tiež prilepený na osobný profil na pokec.azet.sk používateľa StG1444 – dátum nie je spomenutý
 • V neposlednom rade sa článok dosť šíri na facebookovej stránke MILAN LASICA je najväčší pán – cez príspevky používateľov – posledný z takýchto príspevkov bol pridaný 2. decembra 2011

Inými slovami, opakované dementi nielenže nezastavilo, ale ani výrazne neobmedzilo šírenie tohto podvodu. Aj keď sme to nenašli v monitoringu, pamätám si, ako niekoľko týždňov po Lasicovom stanovisku čítal toto „zamyslenie“ v rozhlase redaktor desaťtisícom alebo skôr státisícom poslucháčov.

Samozrejme, nejde o nič výnimočné. Po internete sa šíri takmer neobmedzené množstvo lží, falzifikátov a manipulácii a väčšinou sú od ľudí, ktorí otvorenú spoločnosť veľmi nemusia, ale radi využívajú jej otvorenosť na injektovanie svinstva (len na Facebooku som videl za posledný rok desiatok klamlivých protirómskych či protižidovských "príbehov" a "zážitkov").

Tu by som mal napísať nejaké veľké poučenie, ale nemyslím, že existuje - okrem slov klasika, že cenou za slobodu je večná ostražitosť (aspoň dúfam, že to naozaj povedal ;-) ).

P.S. (pridané 8. 12. o 23:30) Vďaka čitateľke viem identifikovať rádio, ktoré som spomínal. Bolo to rádio Best a to počas septembra 2011.